2011 m. spalio 17 d. pranešimas VIR
Rugsėjo mėnesį pateiktoje Europos Žmogaus Teisių teismo (EŽTT) ataskaitoje ryškėja, kad dažniausiai žmogaus teises Lietuvoje pažeidžia ne kas kitas, o teisėsaugos institucijos.
Remiantis ataskaitoje skelbiamais statistiniais duomenimis, net ketvirtadalis žmogaus teisių pažeidimų kyla dėl pernelyg ilgo bylų nagrinėjimo proceso, 23 proc. sudaro pažeidimai dėl neužtikrintos teisės į laisvę ir asmens neliečiamumą, 17 proc. atvejų buvo pažeista teisė į teisingą teismą, o 16 proc. Lietuva pripažinta kalta dėl to, kad negerbė teisės į privatų ir šeimos gyvenimą.
Tai kad Lietuvoje žmogaus teisės yra nuolat pažeidžiamos, nebestebina nieko, tačiau blogiausia yra tai, kad jas dažniausiai pažeidžia pati valstybė teigia parlamentaras, Seimo Žmogaus teisių komiteto narys Evaldas Lementauskas.
Pasak E. Lementausko, viena iš tokių pažeidimų priežasčių ta, kad didžiausias darbo krūvis tenka žemiausiai teismų grandžiai apylinkės teismams. Tai sąlygoja, kad šie teismai bylas nagrinėja ne vienerius metus. Ir dėl objektyvių priežasčių užsitęsę, ir sąmoningai vilkinami teismų procesai yra neleistini ir situacija turi būti keičiama.
Deja, kol kas permainų apylinkės teismų sistemoje nesimato. Tam būtini konkretūs sprendimai, leidžiantys sumažinti krūvius ir paspartinti teisminį procesą. Jei nebus imtasi konkrečių veiksmų, šio pobūdžio žmogaus teisių pažeidimų neišvengsime ir ateityje. Be abejo, ne mažesnį dėmesį reikia skirti ir teisėsaugos institucijų darbo kokybei sako Seimo narys.
Nagrinėjant priimtus lietuvių skundus Strasbūro teisme, net 80 proc. atvejų yra nustatomi žmogaus teisių pažeidimai.
Greitas, teisingas ir nešališkas teismo procesas piliečių saugumo ir pasitikėjimo savo valstybe garantas. To turėtume siekti jau šiandien sako Seimo Žmogaus teisių komiteto narys E. Lementauskas.
Seimo narys Evaldas Lementauskas