2011 m. gruodžio 8 d. pranešimas VIR
Siekiant mažinti kitų metų valstybės išlaidas, Seime užregistruotas Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos projektas nuo 2012 m. nutraukti išmokų iš Vaikų išlaikymo fondo mokėjimą, kuris kasmet remia apie 25 tūkstančius vaikų, kuriems vienas iš tėvų neskiria išlaikymo. Išmokos dydis siekia iki 195 litų per mėnesį. Vaikų išlaikymo fondas tai tarpininkas, sumokantis dalį vaiko išlaikymui priteistų alimentų iš valstybės biudžeto bei išieškantis šias sumas su 5 proc. palūkanomis iš skolininkų valstybės naudai.
Vaikų išlaikymo fondą administruoja negebantys to daryti žmonės. Socialinės apsaugos ir darbo ministras vietoj to, kad baustų fondo vadovus ir pareikalautų atsakomybės, dangsto jų klaidas ir siūlo fondą išvis panaikinti. O aplaidumą iliustruoja skaičiai kasmet iš fondo išmokama apie 50 mln. litų, tačiau iš skolininkų susigrąžinama 0,69 proc. išmokėtų sumų, kai Latvijoje šis skaičius siekia 90 proc., sako Seimo narė Agnė Zuokienė.
Kaip rodo Seimo Parlamentinių tyrimų departamento ataskaita, Latvijoje laiku neatsiskaitantys su fondu skelbiami valstybės skolininkais, o antstoliai ne rečiau kaip 2 kartus per metus tikrina tokių skolininkų finansinę padėtį, notarai netvirtina tokių asmenų sandorių. Estijoje Teisingumo ministerijos tinklapyje paviešinamos pavardės tėvų, kurie atsisako arba piktybiškai ilgiau nei 60 dienų nemoka alimentų savo vaikams. Viešai skelbiami ne tik skolininko vardas pavardė, skolos dydis, bet ir asmens kodas. Čekijoje yra įsteigta speciali išieškojimo tarnyba, Jungtinėje Karalystėje išieškojimu rūpinasi ir nevyriausybinės organizacijos, pasinaudodamos joms suteiktais plačiais įgaliojimais.
Parlamentarė A. Zuokienė siūlo nenaikinti vaikų išlaikymo fondo, tačiau efektyviau išieškoti pinigus iš skolininkų. Ji siūlo kuo skubiau svarstyti jos dar prieš 10 mėnesių įregistruotą įstatymo projektą, kuriuo siūloma Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos internetiniame tinklalapyje viešinti skolininkų pavardes.
Viešumas tai ir prevencinė, ir efektyvi lėšų susigrąžinimo priemonė. Tai paskatintų atsakingiau žiūrėti į tėviškas pareigas bei neužkrauti savo problemų valstybei, sako Agnė Zuokienė.
Baudžiamajame kodekse yra numatyta atsakomybė už vengimą išlaikyti vaikus. Tačiau kyla klausimas, ar viena iš galimų sankcijų laisvės atėmimas iki 2 metų, yra racionali. Parlamentarės manymu, fondo lėšų surinkimą padidintų kodekso pataisos, numatančios naują baudžiamojo poveikio priemonę įmoką į vaikų išlaikymo fondą. Tai ne tik padidintų fondo įplaukas, bet ir skatintų Vaikų išlaikymo fondo administraciją aktyviau inicijuoti ikiteisminius tyrimus dėl skolininkų atsakomybės už vengimą išlaikyti savo vaikus.
Oficiali statistika rodo, kad Lietuvoje alimentų vaikams nemoka apie 84 tūkstančių tėvų. Apie 130 tūkstančių vaikų (neoficialiai jų gali būti dvigubai daugiau) vienas iš tėvų neskiria jokio išlaikymo.
Seimo narės A. Zuokienės padėjėja
Simona Damanskytė
Tel. (8 5) 239 6700