Pranešimai spaudai 

EN  FR

Seimo nario E. Lementausko pranešimas: karo lauke įsakymų nevykdantis generolas būtų sušaudytas


2012 m. vasario 28 d. pranešimas VIR

Jau antrą savaitę besitęsiantis Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) vadovų atleidimo skandalas verčia svarstyti, kad Lietuvoje jėgos struktūros, turinčios būti nešališkos ir nepriklausomos, yra tapusios konservatorių globos ir įtakos taikiniu.

Pasak Seimo nario Evaldo Lementausko, kai premjeras A. Kubilius gina savo politinės komandos narius yra visiškai suprantama, o daugeliu atveju – netgi pagirtina. Tai yra sėkmingo komandos lyderio bruožas. Tačiau, kai jis imasi besąlygiškai ginti buvusius FNTT vadovus, kurių patikimumu suabejojo ne tik tiesioginis jų vadovas ministras R. Palaitis, bet netgi šalies Prezidentė, kyla klausimas, kodėl?

E. Lementausko teigimu, neramina ne tik premjero pozicija, bet ir tai, kad buvę FNTT vadovai, užuot garbingai vykdę įsakymus, imasi politikuoti, kas visiškai nesiderina su karininko munduru. Mat, pasak parlamentaro, FNTT vadovai yra  karininkai, o karininkai įsakymą turi vykdyti, politikavimui – čia ne vieta.

„Atsiribokime nuo visų Lietuvai nusipelniusių ir gerbtinų pavardžių ir pažiūrėkime į situaciją per nešališkumo prizmę: kiekvienas generolas turi vykdyti tiesioginio vadovo įsakymus. Įsivaizduokite, kad karo vadas (ministras) siunčia generolą į fronto liniją, o pastarasis ima svarstyti, ar laiku tas daroma, ar yra tam pagrindas ir panašiai. Arba, kaip yra šiuo atveju, – karo vadas ministras duoda įsakymą atleisti iš pareigų pulkininką, nes šis, anot ministro, yra nepatikimas, o generolas atsisako tą padaryti, mat pats pulkininku pasitiki. Kuo tai baigtųsi realioje karinėje situacijoje? Karo lauke toks įsakymų nevykdantis generolas būtų sušaudytas“,  – sako E. Lementauskas.

Parlamentaro įsitikinimu, jei buvęs FNTT vadovas gavo įsakymą savo pavaduotoją, kaip praradusį pasitikėjimą, atleisti iš pareigų, taip ir turėjo pasielgti, nes karininkai turi vykdyti savo tiesioginių vadovų nurodymus.

„Kas šiandien vyksta? Karininkai ima nepaklusti įsakymams ir savo nuožiūra pradeda priiminėti politinius sprendimus, o premjeras, palaikydamas tokį elgesį, siunčia signalą visų jėgos struktūrų vadovams, kad jie gali visiškai nebepaklusti tiesioginiams savo vadovams ir laisvai elgtis savo nuožiūra. Prie ko tai veda? Prie anarchijos ar netgi karinio perversmo. Ir tai – ne fantazijos, mūsų šalies istorijoje tokių dalykų jau yra buvę. Mano nuomone, premjeras šioje situacijoje elgiasi ne tik neatsakingai, bet netgi nusikalstamai pavojingai“, – tvirtina E. Lementauskas.

Pasak jo, vertinant atkaklią premjero poziciją nevykdžiusių įsakymų ir atleistų FNTT vadovų atžvilgiu, peršasi išvada, kad arba premjeras A. Kubilius nori įsigyti „savo kišeninį FNTT generolą“, su kurio pagalba galimai tikisi pridengti konservatorių partijos narių ar jų rėmėjų įvairią veiklą, arba pasitelkus į pagalbą FNTT generolą susidoroti su politiniais oponentais Seimo rinkimų išvakarėse.

Seimo narys E. Lementauskas






© Seimo kanceliarija
Į PRADŽIĄ