2012 m. kovo 6 d. pranešimas VIR
Reaguodamas į Europos Tarybai pirmininkaujančios Didžiosios Britanijos parengtą dokumentą, kuriame siūloma pakeisti kai kurias Europos žmogaus teisių konvencijos nuostatas ir apriboti EŽTT galias bei sumažinti galimybes daugeliui bylų pasiekti šį teismą, Seimo narys Evaldas Lementauskas kreipėsi į Lietuvai atstovaujančius europarlamentarus, kviesdamas inicijuoti diskusijas dėl Europos Žmogaus Teisių Teismo (EŽTT) kompetencijos ir galių išsaugojimo bei pasisakyti prieš siūlomas pataisas.
Britų vyriausybės pateiktame dokumente rašoma, kad EŽTT neturėtų tirti bylų, identiškų nacionaliniame teisme jau išnagrinėtai bylai. Išimtys būtų taikomos tik tokiais atvejais, kai nacionalinis teismas akivaizdžiai klaidingai interpretavo konvenciją arba, jei byloje kyla rimtų klausimų dėl konvencijos interpretavimo ar taikymo.
Britai taip pat siūlo sutrumpinti terminą, per kurį galima kreiptis į EŽTT, nuo šešių iki keturių, trijų ar net dviejų mėnesių. Taip pat siūloma į Žmogaus teisių konvenciją įtraukti subsidiarumo principą, pagal kurį sprendimus reikia priimti nacionaliniuose teismuose, o ne Strasbūre. Taip pat siūloma nacionaliniams teismams suteikti daugiau laisvės taikant EŽTT sprendimus. Strasbūro teismo sprendimų galias sumažintų ir siūlymas jam išsakyti patariamąją nuomonę, kurios nacionaliniai teismai nebūtų įpareigoti laikytis.
Parlamentaro E. Lementausko teigimu, siekiai sumažinti Europos Žmogaus Teisių Teismo sprendimų galią turėtų neigiamų padarinių Lietuvai.
„Nagrinėjant priimtus lietuvių skundus Strasbūro teisme, net 80 proc. atvejų yra nustatomi žmogaus teisių pažeidimai ir dažniausiai šie pažeidimai yra susiję būtent su Lietuvos teisėsaugos institucijų darbu. Taigi priėmus britų vyriausybės siūlomas pataisas daug lietuvių tiesiog prarastų galimybę apginti savo teises, kurias pažeidžia ne kas kitas, o valstybė“, – sako E. Lementauskas.
Pasak parlamentaro, to paties EŽTT paskelbtais statistiniais duomenimis, net ketvirtadalis žmogaus teisių pažeidimų Lietuvoje kyla dėl pernelyg ilgo bylų nagrinėjimo proceso, 23 proc. sudaro pažeidimai dėl neužtikrintos teisės į laisvę ir asmens neliečiamumą, 17 proc. atvejų buvo pažeista teisė į teisingą teismą, o 16 proc. Lietuva pripažinta kalta dėl to, kad negerbė teisės į privatų ir šeimos gyvenimą.
Įvertinus šiuos faktus, E. Lementausko nuomone, Lietuvos atstovai Europos Parlamente turėtų pasisakyti už EŽTT galių ir svarbos išsaugojimą ir tokiu būdu išsaugoti Lietuvos piliečiams galimybę gintis Strasbūre.
Savo ruožtu, E. Lementauskas ketina inicijuoti šio klausimo svarstymą ir Seimo Žmogaus teisių komitete. Pasak parlamentaro, komitetas galėtų suformuoti vieningą poziciją dėl britų vyriausybės inicijuojamų Europos žmogaus teisių konvencijos pataisų žalos žmogaus teisių gynimo atžvilgiu ir šią poziciją oficialiai išsakyti Didžiosios Britanijos vyriausybės vadovui Deividui Kameronui.
Evaldas Lementauskas,
Seimo narys
Tel.: 852396621