2012 m. balandžio 12 d. pranešimas VIR
Konservatorių valdžia, ateidama į Seimą, kaip vieną iš prioritetinių tikslų deklaravo biurokratinio mechanizmo mažinimą ir lėšų taupymą. Valdantiesiems pavyko panaikinti apskričių viršininkų administracijas, tačiau, anot Seimo nario Evaldo Lementausko, šis sprendimas realios naudos nei valstybės valdymui, nei biudžetui neatnešė.
Vien apskričių viršininkų administracijų panaikinimui, atleidžiamų darbuotojų išmokoms, kompensacijoms, perkeliamų pareigybių išlaikymui bei likvidacinėms komisijoms Finansų ministerija skyrė apie 18,6 mln. litų. Deja, panaikinus apskričių viršininkų administracijas, valdininkų sumažėjo vos 9 proc.
Dešimtyje Lietuvos apskričių administracijų iki jų likvidavimo iš viso dirbo 2 tūkst. 546 tarnautojai. Vienos apskrities administracijoje buvo apie 250280 etatų. Po reformos realiai darbo visoje šalyje neteko tik 232 valdininkai, iki tol dirbę šiose institucijose.
Pasak E. Lementausko, apskričių naikinimas virto ne biurokratinio aparato mažinimo, bet jo didinimo mechanizmu naikinant apskrityse struktūrinius padalinius, t.y. jų funkcijas perduodant ministerijoms, buvo įkurta krūvos naujų departamentų ir etatų. Didžioji dalis valdininkų, dirbusių apskričių viršininkų administracijose, buvo perkelti į kitas tarnybas, kuriose buvo įsteigtos 946 naujos pareigybės, atliekančios buvusių administracijų funkcijas.
Skaičiai kalba patys už save. Viešos konservatorių Saulėlydžio komisijos kalbos apie valdininkijos mažinimą ir liko kalbomis. Realiai, net jei valdininkų skaičius neženkliai sumažėjo, lėšų iš valstybės biudžeto biurokratiniam aparatui sutaupyta nebuvo. Retrospektyviai vertinant konservatorių teiginius, akivaizdu, kad tai buvo tik didelis viešųjų ryšių ir populistinių kalbų debesis, iš kurio lietaus taip ir nesulaukėme, įsitikinęs E. Lementauskas.
Parlamentaro teigimu, premjero A. Kubiliaus, dar 2009 m. žadėjusio ne tik sumažinti valdininkų skaičių, bet ir įpareigoti visas ministerijas bei žinybines institucijas peržiūrėti savo veiklas ir joms atlikti būtinų darbuotojų skaičių bei taupyti valdininkų priedų ir priemokų sąskaita, kalbos šiandien kelia juoką pro ašaras vien 2011 m. biudžetinių įstaigų išlaidos premijoms, priemokoms, tarnybiniam transportui, ekspertams samdyti ir kvalifikacijai kelti valstybės biudžetui kainavo apie 300 mln. litų.
Statistikos departamento duomenimis, Lietuvoje yra 27 tūkst. valdininkų.
Evaldas Lementauskas
Seimo narys
Tel.: 852396621