2012 m. balandžio 18 d. pranešimas VIR
Vakar Seimas nepritarė siūlymui su Seimo rinkimais surengti privalomąjį referendumą dėl Konstitucijos 9 straipsnio pakeitimo, kuriuo būtų įtvirtinta nuostata, kad referendumas gali būti skelbiamas, jeigu to reikalauja ne mažiau kaip 100 tūkstančių piliečių, o ne 300 tūkstančių piliečių, kaip yra dabar.
Parlamentaro, Žmogaus teisių komiteto nario Evaldo Lementausko teigimu, toks sprendimas jo nenustebino.
„Labai gaila, kad ši iniciatyva buvo blokuota, tačiau stebėtis nereikėtų. Daugumą Seime turintiems konservatoriams nulinės piliečių galimybės dalyvauti valstybės valdyme yra labai parankios. Šiuo metu galiojantis 9 Konstitucijos straipsnis kaip siena saugo politikus nuo visuomenės. Jo dėka, visus sprendimus valdžia gali priiminėti už uždarų durų, neatsižvelgdama į šalies piliečių nuomonę. Deja, šiandien tie sprendimai vis rečiau atitinka visuomenės lūkesčius“, – sako Seimo narys.
Parlamentaro nuomone, referendumui inicijuoti reikalingų piliečių parašų skaičiaus sumažinimas – pagrindinis raktas suaktyvinti pilietinę visuomenę. Tik sudarius sąlygas piliečiams dalyvauti valstybės teisėkūroje galima pasiekti ir efektyvesnio valstybės valdymo bei politinės atsakomybės. Kelias į tai – referendumas. Tačiau 300 tūkst. parašų – visiškai neadekvatus ir neįmanomas skaičius.
Pasak politiko, puikus piliečių dalyvavimo valstybės valdyme pavyzdys – Šveicarija. Šalyje, turinčioje 7,3 mln. gyventojų, referendumo iniciatyvai užtenka surinkti 100 tūkst. parašų. Ir šis mechanizmas funkcionuoja itin efektyviai – piliečiai turi galimybę išreikšti savo poziciją kone kiekvienu valstybei svarbiu klausimu.
Tačiau Lietuvoje, anot E. Lementausko, valdantieji ne tik nėra linkę įsiklausyti į šalies gyventojų nuomonę, bet ir tvirtai laikosi įsikibę Konstitucinių saugiklių, kad tauta savo valios nė negalėtų išreikšti.
„Politikai yra linkę manipuliuoti įvairia informacija. Kai valdantiesiems paranku, t.y., kai reikia didinti akcizus ir kitus mokesčius, mes raginami lygiuotis į Vakarų Europos valstybes. Bet štai referendumo klausimu, į tokias šalis kaip Šveicarija, Austrija ar Ispanija, kur piliečiai turi visas sąlygas aktyviai dalyvauti valstybės valdyme, lygiuotis nebėra naudinga“, – teigia E. Lementauskas.
Referendumas dėl Konstitucijos 9 straipsnio pakeitimo yra esminis pagrindas, kuris leistų atverti kelią visiems referendumams ateityje. Jei jo nepakeisime, Lietuvoje neįvyks nei vienas referendumas piliečių iniciatyva, tvirtai įsitikinęs E. Lementauskas.
Seimo narys Evaldas Lementauskas