2012 m. gegužės 17 d. pranešimas VIR
Trečiadienį Vyriausybė nusprendė nepritarti Seimo nutarimo „Dėl referendumo paskelbimo dėl atominės elektrinės statybos Lietuvos Respublikoje“ projektui.
Pasak parlamentaro, Žmogaus teisių komiteto nario Evaldo Lementausko, konservatorių nenoras leisti piliečiams dalyvauti svarbiausių valstybės klausimų ir sprendimų priėmime, tik dar kartą parodo arogantišką šios partijos poziciją Lietuvos žmonių atžvilgiu.
„Premjeras A. Kubilius, pasirodo, manosi esąs kur kas protingesnis nei likę Lietuvos žmonės. Priimant svarbiausius valstybei klausimus, jam nereikia atsiklausti tautos nuomonės. Užtenka susitarti su kelių partijų vadovais ir nutarimai dėl tokių reikšmingų ir ilgalaikius finansinius įsipareigojimus įtvirtinančių sprendimų kaip atominės elektrinės statyba ar finansavimo gynybos sričiai didinimas pasirašomi už uždarų durų“, – sako E. Lementauskas
E. Lementausko nuomone, akivaizdu, kad konservatoriams patogiausia sprendimus priiminėti už uždarų durų. Tačiau LR Konstitucijos 9 straipsnyje sakoma: „Svarbiausi Valstybės bei tautos gyvenimo klausimai sprendžiami referendumu“.
„Kyla klausimas, kokio lygio ir svarbumo klausimai Lietuvoje, konservatorių nuomone, gali ir turi būti sprendžiami referendumu? Ar ilgalaikis strateginis AE projektas, reikalaujantis milžiniškų finansinių investicijų, yra nepakankamai svarbus ir žmonių nuomonė šiuo atveju nebūtina?“, – kelia klausimus Seimo narys.
Parlamentaro įsitikinimu, ypač po Finansų ministerijos pateiktų išvadų dėl grėsmių, rizikos ir įsipareigojimų statant Visagino atominę elektrinę, toliau projektą būtų galima vykdyti tik su Lietuvos žmonių pritarimu.
Visagino atominės elektrinės išlaidos gali siekti nuo 16 iki 18 milijardų litų. Lietuvos dalis siektų 6–6,8 mlrd. litų, pasak Finansų ministerijos specialistų, mažiausiai pusę sumos tektų skolintis. VAE statybos užkrautų ilgalaikę naštą ant mokesčių mokėtojų pečių ir padidintų Lietuvos skolą, greičiausiai brangtų ir elektra. Todėl tai, kad konservatoriai aktyviai blokuoja referendumo galimybę, nesąžininga visų Lietuvos žmonių atžvilgiu, mano E. Lementauskas.
Seimo narys Evaldas Lementauskas