2012 m. birželio 21 d. pranešimas VIR
Vakar, birželio 20d., Seime įvyko apskritojo stalo posėdis, kuriame dalyvavo parlamentinė grupė Už teisingumą Lietuvoje, visuomeninio judėjimo Už Lietuvą, už teisingumą iniciatyvinė grupė ir nacionalinio susivienijimo Už Lietuvą Lietuvoje atstovai.
Apskritojo stalo posėdžiai kiekvieną savaitę, trečiadieniais, vyksta jau kelis mėnesius. Apskritasis stalas tai nuolatinis konsultacinis susirinkimas, skatinantis bendradarbiavimą, siekiant sutelkti alternatyvą dabartinei politinei sistemai, suderinti veiksmus artėjančiuose Seimo rinkimuose, o svarbiausia apibrėžti tikslus bei uždavinius ir atsakomybės prisiėmimo sąlygas. Apskritojo stalo posėdžiuose dalyvauja: Arvydas Akstinavičius, Bronislovas Genzelis, Ligitas Kernagis, Darius Kuolys, Rytas Kupčinskas, Alvydas Medalinskas, Gediminas Navaitis, Audrius Nakas, Romualdas Ozolas, Naglis Puteikis, Eugenijus Skrupskelis, Gintaras Songaila, Aurelija Stancikienė, Kazimieras Uoka, Šarūnas Valentinavičius.
Nacionalinio sąrašo (Lietuvos sąrašo ir pan. apibūdinimai) sumanymas gimė vasario 6 d., kai trys nesisteminės partijos Lietuvos centro partija, Lietuvos socialdemokratų sąjunga ir Tautininkų sąjunga paskelbė nacionalinio susivienijimo Už Lietuvą Lietuvoje telkimo idėją, vėliau parengė pagrindines programines gaires ir pakvietė visuomeninių judėjimų atstovus kartu formuoti bendrą sąrašą ir jo programines nuostatas. Jau kovo mėnesį šiai iniciatyvai pritarė vienuolika Sąjūdžio iniciatyvinės grupės narių, vėliau dvidešimt Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarų.
Vakar įvykusiame Apskritojo stalo posėdyje buvo priimtos nuostatos dėl Seime svarstomo Visagino atominės elektrinės įstatymo projekto. Apskritojo stalo dalyviai remia visuotinio tautos referendumo, sprendžiant šį klausimą, idėją ir siūlo Seimui šiuo visai tautai itin svarbiu klausimu susilaikyti nuo sprendimų iš valdančiosios daugumos jėgos pozicijų, o korumpuotų veikėjų valdomų balsų žvejojimą vadina nusikaltimu. Vienas didelio galingumo atominis reaktorius pririša Lietuvą prie Rusijos energetinės sistemos, todėl neatitinka energetinės nepriklausomybės interesų. Seime numatomas priimti įstatymų paketas, susijęs su atominės elektrinės statyba, kelia didelių abejonių dėl netinkamos valstybės kontrolės numatomam procesui ir dėl teisinio, ekonominio ir technologinio aiškumo stokos.
Apskritojo stalo dalyvių nuomone, strateginių energetinių tikslų įgyvendinimo tęstinumas įmanomas tik esant nacionaliniam sutarimui, todėl posėdyje buvo pritarta Seimo narių Gedimino Navaičio ir Gintaro Songailos pasiūlymui numatomų priimti įstatymų dėl atominės elektrinės įsigaliojimą susieti su tautos referendumu šiuo klausimu ir jį bet kuriuo atveju nukelti kitos kadencijos Seimui. Jei šiems pasiūlymams būtų nepritarta, Apskritojo stalo dalyvių nuomone, būtų pažeista Lietuvos Respublikos Konstitucija ir didelė žala valstybei (kiekvienam jos piliečiui) dėl numatomos atominės energetikos plėtros vykdymo, netinkamo vykdymo ar jo atsisakymo po Seimo rinkimų būtų neišvengiama.
Gintaras Songaila
Seimo parlamentinės grupės Už teisingumą Lietuvoje pirmininkas,
Apskritojo stalo posėdžio primininkas
Visuomeninio judėjimo Už Lietuvą, už teisingumą atstovai:
Alvydas Medalinskas
Romualdas Ozolas
Eugenijus Skrupskelis
Apskritojo stalo sekretorius,
Nacionalinio susivienijimo Už Lietuvą Lietuvoje atstovas