2012 m. birželio 29 d. pranešimas VIR
Seimo narė Asta Baukutė neseniai sulaukė tėvų skundų, neva ikimokyklinio ugdymo įstaigose vaikams bus siekiama įteigti, kad berniukai ir mergaitės ir jų poreikiai vienodi. Pasidomėjusi šiuo nesusipratimu, parlamentarė sužinojo, kad net ir žiniasklaidą jau pasiekė informacija, kad vaikų darželiuose nuo rudens ketinama įgyvendinti projektą, vadinamą pagarsėjusio Gender Loops antrininku.
Sunerimusi dėl tokio akibrokšto pamatinėms lyčių vertybėms ir šios informacijos slėpimo, A. Baukutė nedelsdama inicijavo šio klausimo diskusiją Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto (ŠMKK) posėdyje, kuriame savo neaiškią poziciją minėto projekto atžvilgiu išreiškė ir Švietimo ir mokslo ministerija (ŠMM), nors iš jos buvo tikėtasi išsamios informacijos pateikimo ir griežtų nuostatų dėl ankstyvojo vaikų ugdymo.
Klausimo nagrinėjimo ŠMKK metu paaiškėjo, kad naująjį projektą Lietuvoje inicijavo ir siūlo finansuoti Šiaurės ministrų tarybos biuras Lietuvoje. Oficialiai teigiama, kad projektą sudaro danų autorės vadovėliai apie lyčių lygybę ikimokyklinio amžiaus vaikams, skirti darželių personalui. Taip pat skelbiama, kad vadovėliai verčiami ir adaptuojami pagal šalių situaciją ir poreikius. Šiam tikslui buvo suburta ekspertų darbo grupė, kurioje dalyvavo ir Nacionalinės šeimų ir tėvų asociacijos (NŠTA) atstovė V. Kuliavienė. Šią inovatyvią Lietuvoje idėją NŠTA vertina labai prieštaringai. Jų nuomone, projektas gali sutrikdyti savo lyties tapatumo formavimąsi. V. Kuliavienė teigia, kad psichologine prasme tapimo lytimi požiūris, kurį nešasi ši programa, yra pavojingas tuo, kad verčia norma tai, kas yra galimo lyties tapatybės sutrikimo simptomas. Ji priduria, kad įgyvendinus šį projektą, galima turėti daugiau žalos negu naudos. NŠTA atstovai šiuo klausimu teigia esantys ignoruojami, neįsiklausoma į jų nuomonę ir griežtą poziciją.
A. Baukutei jau senokai nerimą kelia ikimokyklinio ugdymo kokybė Lietuvoje ir menkas valdžios atstovų dėmesys jam. Stebėjausi, kai pirmoji informavau švietimo ir mokslo ministrą apie šį projektą. Nuostabą ir rūpestį sukėlė ir tai, kad ŠMM atstovai taip pat nėra išsamiai informuoti nei apie projekto turinį, nei apie darbo grupės posėdžius, nei apie projekto galimą neigiamą poveikį vaikams. Parlamentarės nuomone, ikimokyklinis ugdymas turėtų būti prioritetinė sritis, kadangi nuo pat kūdikystės pradedamas ugdyti žmogus. Vis dėlto, pasak Seimo narės, greta to, kad darželiuose yra nuolatinis vietų trūkumas, pedagogų trūkumas, neužtikrinamas visais atžvilgiais vaikų saugumas, požiūris į šį projektą įrodo ŠMM, kaip pagrindinės švietimo sistemą formuojančios institucijos, atsainumą vaikų nuo pat mažumės ugdymui.
A. Baukutė, iškeldama minėtą projektą viešumon, siekia visuomenės informuotumo, kadangi akivaizdu, kad apie projektinius ketinimus yra informacijos trūkumas. Seimo narė svarsto, kad gali būti baiminamasi visuomenės neigiamų vertinimų, tačiau, cituodama Švietimo įstatymą, kad ikimokyklinis ugdymas vyksta šeimoje, o tėvų (globėjų) pageidavimu pagal ikimokyklinio ugdymo programą, A. Baukutė konstatuoja, kad tėvai privalo žinoti, kaip yra ugdomas jų vaikas, ir, svarbiausia, kad jis būtų ugdomas taip, kaip, jų manymu, yra geriausia.
Daugiau informacijos:
Seimo narės Astos Baukutės padėjėja Aurelija Peleckaitė, tel. 239 6675