2009 m. birželio 18 d. pranešimas VIR
Šiuo metu Lietuvos Respublikos Seime svarstomi Valstybės paramos būstui įsigyti ar išsinuomoti bei daugiabučiams namams modernizuoti įstatymo pakeitimo ir papildymo projektai.
Neabejotina, kad būtina valstybės parama daugiabučių namų modernizavimui (atnaujinimui). Šio proceso laukia statybinės organizacijos, bankai, nors visų pirma turėtų laukti daugiabučiuose namuose gyvenantys žmonės. Būtent jiems turi būti suteikta kuo daugiau informacijos, kad daugiabučių namų bendrijų gyventojai galėtų apsispręsti ir priimti sprendimą, ar jie pajėgūs net ir su valstybės parama modernizuoti savo būstą.
Atsakyti į šį klausimą gali padėti tiksli informacija apie pastato būklę. Todėl reikalingas energetinis auditas, tačiau už techninį energetinį auditą jau teks mokėti žmonėms.
Pagal minėtą įstatymo projektą sprendimą ar modernizuoti namą priims dauguma butų savininkų. Nepritarę šiam sprendimui turės paklusti daugumos valiai. Vadinasi, bendrija, gavusi kreditą daugiabučio namo modernizavimui, finansinę naštą paskirstys visiems namo gyventojams. Suprantama, kad daugiabutis namas yra visų turtas ir visi juo turi rūpintis, tačiau ką daryti žmonėms, kurie jau dabar sunkiai pragyvena?
Įstatymo projekte numatyta, kad valstybės parama bus teikiama: apmokant projekto investicines išlaidas nepasiturinčioms šeimoms ir vieniems gyvenantiems asmenims, jiems tenkantį investicijos pradinį įnašą, kredito draudimo įmoką, lengvatinį kreditą ir palūkanas. Piniginės socialinės paramos nepasiturinčioms šeimoms ir vieniem gyvenantiems asmenims įstatyme nurodyta, kad teisės į valstybės paramą įgijimas priklauso nuo valstybės remiamų pajamų dydžio, tenkančio vienam šeimos nariui (šiuo metu šis dydis 350 Lt.)
Ką atsakysime tiems žmonėms, kurie dėl kelių litų skirtumo nepateks į paramos gavėjų sąrašą? O tai dažniausiai jaunos, auginančios vaikus, šeimos. Ką pasakysime tiems, kurių vaikai mokysis aukštosiose mokyklose ir negavę valstybės finansavimo turės imti banko paskolą? Ar dvi paskolos bus pakeliama našta šeimai? Todėl privalome žmonėms pateikti visą informaciją, o ne tik uždėti pliuso ženklą įvykdytų programinių nuostatų sąraše bei rūpintis bankais, kurie mielai skirtys kreditus.
Lietuvos valstiečių liaudininkų sąjungą atstovaujantys Seimo nariai manome, kad skuboti sprendimai ir tik dalies tiesos atskleidimas gali sužlugdyti žmonių gyvenimus, todėl skubotam Valstybės paramos būstui įsigyti ar išsinuomoti bei daugiabučiams namams modernizuoti įstatymo pakeitimo ir papildymo projekto priėmimui nepritariame. Valstiečiai liaudininkai kartu su opozicijos partneriais Darbo partijos frakcijos ir frakcijos Tvarka ir teisingumas Seimo nariais pasirašėme kreipimosi į Vyriausybę, prašydami pateikti daugiau aiškumo žmonėms ir atsakyti į konkrečius klausimus.
Daugiau informacijos Rima Baškienė, tel. 8 698 42173