2010 m. vasario 11 d. pranešimas VIR
Vasario 10 d. Lietuvos Respublikos Seime buvo surengta Seimo narės Rimos Baškienės spaudos konferencija „Dvasingumo sklaidos aktualijos šiuolaikinėje visuomenėje“. Konferencijoje taip pat dalyvavo Vilniaus pedagoginio universiteto rektorius akademikas Algirdas Gaižutis, Estetikų asociacijos viceprezidentas profesorius Juozas Mureika, Vilniaus pedagoginio ir Šiaulių universitetų profesorius Jonas Kievišas.
Lietuvos miestuose ir rajonuose mokslinės konferencijos dvasingumo tema pradėtos rengti nuo 2004 metų. Šių konferencijų pagrindu išleista knyga „Dvasingumas žmogaus pasaulyje“.
Seimo narė Rima Baškienė, viena iš šių konferencijų iniciatorių, apžvelgė praėjusių konferencijų reikšmingumą, priminė žinomą dvasingumo sampratą: „dvasingumas – tokia asmenybės būsena, kai pasaulis, gyvenimas ir žmonės, darbai, santykiai ir pareigos vertinami aukščiausiais vidiniais matais. Kartu tai yra vertybinės sąmonės pirmenybė prieš biologinius ir materialiuosius poreikius. Dvasingumas tai dvasios apraiška žmoguje ir pasaulyje. Dvasingumas dažnai siejamas su religingumu, tačiau tai nėra tapačios sąvokos: religija tėra viena iš dvasingumo išraiškų.“ Seimo narė atkreipė dėmesį į mūsų tarpusavio santykių susvetimėjimą, visuomenėje egzistuojantį smurtą, patyčias, nejautrumą, vartotojišką požiūrį ir daugelį kitų negatyvių reiškinių, kuriuos privalome šalinti iš mūsų aplinkos. Kaip vieną iš svarbiausių prielaidų skleistis dvasingumui Seimo narė įvardino šeimą, nes šeimoje gimsta gėrio suvokimas, atlaidumas ir pasiaukojimas, sugebėjimas mylėti kitą žmogų, o kartu ir Tėvynę.
Akademikas Algirdas Gaižutis pristatydamas kolektyvinę monografiją „Dvasingumas žmogaus pasaulyje“ sakė, jog ši knyga tęsia Vilniaus Pedagoginiame universitete leidžiamų monografijų seriją pilietiškumo, tautiškumo problematika. „Dvasingumo sklaida – ne tik teorinių prielaidų nagrinėjimas, bet tarsi nerašyta gyvenimo norma. Visada svarbu žmogiškų santykių esmė, širdies dosnumas, atjauta, socialinė atsakomybė.“
Konferencijoje dalyvavęs Estetikų asociacijos viceprezidentas profesorius Juozas Mureika iš dvasingumo tematikos išskyrė estetiką, teigdamas: „Jeigu logika yra mokslas apie samprotavimo būdą, tai kodėl estetika, veikiau estetologija, negalėtų būti mokslas apie pajautos sandus, apie pajautą, kaip prasmių steigties būdą? Estetologijai bus privalu turėti vienokią ar kitokią filosofinę pajautos interpretaciją, atsigręžti į teorines ir praktines dvasingumo bei kūrybiškumo ugdymo problemas, tapti savotiška humanitarinio lavinimo, savivokos ir savikūros strategiją“.
Profesorius Jonas Kievišas pabrėžė, jog „remiantis sukaupta patirtimi galima teigti, kad mūsų šalyje vykdoma švietimo pertvarka nebus sėkminga tol, kol ir teorija, ir praktika nebus grindžiama asmenybės, kartu ir dvasingumo ugdymu. Dvasingumas turi būti pamatas mokymo programoms, visam ugdymo procesui.“
Seimo narė Rima Baškienė, išreikšdama įsitikinimą, kad diskusijos apie dvasingumą ypač aktualios dabartinėje, vartotojiškoje mūsų visuomenėje, pakvietė aktyviai dalyvauti šiais metais rengiamose konferencijose: kovo 18 d. – Kuršėnuose (Šiaulių raj.), kovo 31 d.– Bartkuškyje (Širvintų raj.), balandžio 7 d. – Rokiškyje, balandžio 15 d. – Lukšiuose (Šakių raj.), balandžio 29 d. – Utenoje.
Mišrios Seimo narių grupės informacija
R. Praninskienė, tel. 861619498