2010 m. kovo 9 d. pranešimas VIR
Šiandien Seime valdančiosios Permainų koalicijos lyderiai pasirašė susitarimą su opozicine Valstiečių liaudininkų sąjunga (VLS) dėl bendradarbiavimo.
Suprasdami, kad per pastarąjį penkiasdešimtmetį giliausio pasaulinio ekonomikos sunkmečio akivaizdoje visoms Lietuvos parlamentinėms partijoms tenka ypatinga politinė atsakomybė už valstybės stabilumą,
Suvokdami, kad destruktyvus elgesys, politinio chaoso ir Vyriausybės nestabilumo kėlimas šiuo sudėtingu laikotarpiu gali turėti sunkių pasekmių šalies ekonomikai ir žmonių gerovei,
Siekdami plėtoti Lietuvoje konstruktyvaus politinio veikimo kultūrą ir bendradarbiavimo tarp valdančiosios koalicijos ir opozicinių parlamentinių partijų tradiciją, orientuotą ne į populizmą ir griovimą, bet į dalykišką visuomenės problemų sprendimą,
Pasirašome šį susitarimą, stiprinantį parlamentinių partijų bendradarbiavimą bei tarpusavio pasitikėjimą, kad drauge priimtume ne tik ekonomikos sunkmečio iššūkius, bet ir kurtume sąlygas ūkio augimui, didesniam mūsų šalies konkurencingumui ir Lietuvos žmonių gerovei.
Susitarimo šalys:
Permainų koalicija (Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai, Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdis, Liberalų ir centro sąjunga, Tautos prisikėlimo partija), Lietuvos valstiečių liaudininkų sąjunga (LVLS)
I. Šalių įsipareigojimai:
Permainų koalicija įsipareigoja:
1. Sprendžiant LVLS pateiktame aktualiausių problemų sąraše įvardintas problemas, bus imtasi tokių veiksmų:
1) Įgyvendinant Savivaldybių biudžetų pajamų nustatymo metodikos įstatyme nustatytą galimybę bent iš dalies kompensuoti savivaldybių biudžetų 2009 m. negautas pajamas, tam skirti visas 2009 m. į valstybės biudžetą surinktas viršplanines biudžeto pajamas, kurių suma siekia apie 220 mln. litų. Vyriausybė tam reikalingus ir įstatyme numatytus sprendimus priims iki 2010 m. balandžio 1 d. Kompensuoti padidėjusias savivaldybių išlaidas dėl PVM lengvatų viešajam transportui panaikinimo.
2) 2009 m. pabaigoje Vyriausybei ir Seimui patvirtinus Pelno mokesčio įstatymo pataisą, nustačiusią, kad smulkioms įmonėms (mikro įmonėms) pelno mokesčio tarifas sieks tik 5 %, valdančioji koalicija įsipareigoja parengti ir priimti teisės aktus, kad ši nuostata būtų pritaikyta ūkininkų ir kitų žemės ūkio gamybos veiklą vykdančių bendrovių mokamam pajamų ir pelno mokesčiui. Vyriausybė įsipareigoja artimiausiu metu apsvarstyti galimybę nustatyti, kad pajamų mokestį mokėtų tik ūkininkai, kurie turi PVM mokėtojo statusą. Reikalingi teisės aktų projektai bus parengti iki 2010 m. kovo 31 d. Vyriausybė įpareigos mokesčių administratorių ir kitas kompetentingas institucijas pereinamuoju laikotarpiu aktyviai konsultuoti ūkininkus, padedant jiems tinkamai vykdyti mokesčių prievoles bei tvarkyti buhalterinę bei mokesčių apskaitą.
3) Vyriausybė įsipareigoja iki 2010 m. pabaigos priimti reikalingus sprendimus dėl tiesioginių išmokų žemdirbiams už 2010 m. išmokėjimo iki 2011 m. balandžio 1 d. Vyriausybė, priimdama sprendimus dėl tiesioginių išmokų, laikysis tokių principinių nuostatų:
a) bus siekiama, kad nacionalinių įsipareigojimų suma būtų lygi 2009 m. nustatytai sumai, bet kuriuo atveju bendra tiesioginių išmokų suma nebus mažesnė nei buvo mokama 2009 m.
b) dėl konkrečios įsipareigojimų sumos bus apsispręsta 2010 m. III ketv., atsižvelgiant į šalies makroekonominę situaciją, biudžeto vykdymą, skolinimosi perspektyvas, viešųjų finansų deficito projekcijas.
4) Artimiausiu metu (iki 2010 m. kovo 20 d.) Vyriausybė apsispręs dėl individualių įmonių savininkų ir ūkininkaujančių pensininkų pensijų mažinimo principų pakeitimo.
2. Kartu su Vyriausybės, Permainų koalicijos frakcijų ir LVLS atstovais įkurti bendras darbo grupes, kurios per 3 mėn. išnagrinėtų LVLS pateiktas šio susitarimo priede kituose punktuose įvardintas problemas, galimus jų sprendimo būdus, ir, sutarus dėl sprendimų, parengti reikalingus įstatymų ar kitų teisės aktų projektus. Šie teisės aktai turi numatyti tokius problemų sprendimo būdus, kurie esmingai nedidintų viešųjų finansų deficito ir, atitinkamai, valstybės skolos.
3. Bendradarbiauti Seime rengiant konsultacinius Permainų koalicijos frakcijų seniūnų pasitarimus su LVLS atstovais, informuoti LVLS atstovus apie rengiamus Permainų koalicijos tarybos posėdžius, Permainų koalicijos frakcijų narių visuotinius susirinkimus, kviečiant dalyvauti juose stebėtojų teisėmis.
Lietuvos valstiečių liaudininkų sąjunga, laikydamasi konstruktyvios opozicijos principų, įsipareigoja:
- Remti tų Vyriausybės pateiktų įstatymų priėmimą Seime, dėl kurių Permainų koalicija pasieks susitarimą su Valstiečių liaudininkų sąjungos atstovais Seime.
- Neteikti ir nepalaikyti ne Vyriausybės teikiamų įstatymų projektų, kurie esmingai didintų valstybės biudžeto išlaidas ar mažintų jo pajamas.
- Netrukdyti priimti 2011 m. valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų finansinių rodiklių patvirtinimo įstatymą, iš anksto derintą su Valstiečių liaudininkų sąjunga ir išnagrinėjus jos pasiūlymus.
- Šio susitarimo laikotarpiu nereikšti ir nepalaikyti nepagrįstų interpeliacijų Ministrui Pirmininkui, ministrams bei nepasitikėjimo Vyriausybe.
II. Susitarimo galiojimo nuostatos:
- Šis susitarimas galioja iki 2011 m. Valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų finansinių rodiklių patvirtinimo įstatymo priėmimo Seime.
- Po 1 punkte nurodyto įstatymo priėmimo šio susitarimo galiojimas abiejų pusių susitarimu gali būti pratęstas.
- Valstiečių liaudininkų sąjunga turi teisę nutraukti šį susitarimą prieš 15 darbo dienų, jeigu, Lietuvos valstiečių liaudininkų sąjungos manymu, Vyriausybės konkretūs veiksmai ar veikla nebeatitinka šio Susitarimo dvasios ar nesilaikoma šiame Susitarime nustatytų įsipareigojimų.
- Permainų koalicija turi teisę šį Susitarimą nutraukti tinkamu būdu iš anksto informavusi Valstiečių liaudininkų partiją apie pasirengimą nutraukti šį Susitarimą.
- Šis susitarimas jo veikimo metu abiejų pusių įgaliotų atstovų sprendimu gali būti keičiamas.
- Šio susitarimo veikimo metu abi pusės paskiria įgaliotus atstovus, kurie nagrinėtų ir aiškintųsi ginčus, galinčius kilti tarp abiejų pusių dėl šio susitarimo įgyvendinimo.
III. Susitarimo įsigaliojimas:
Susitarimas įsigalioja nuo jo pasirašymo dienos.
Permainų koalicijos vardu:
Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų
Pirmininkas Andrius Kubilius
Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdžio pirmininkas Eligijus Masiulis
Liberalų ir centro sąjungos pirmininkas Gintautas Babravičius
Tautos prisikėlimo partijos pirmininkas Arūnas Valinskas
Lietuvos valstiečių liaudininkų sąjungos pirmininkas Ramūnas Karbauskis
Estela Mažonaitė
TS-LKD atstovė spaudai
Tel.: 868793509