Apie posėdžius 

EN  FR

2011-04-20 Socialinių reikalų ir darbo komitetas pritarė Įdarbinimo per laikinojo įdarbinimo įmones įstatymo projektui


 

Balandžio 20 d. Socialinių reikalų ir darbo komitetas svarstė įstatymų projektus, kuriais perkeliamos 2008 lapkričio 19 d. Tarybos direktyvos 2008/104/EB dėl darbo per laikinojo įdarbinimo įmones, nuostatos. Posėdyje apsvarstyti Įdarbinimo per laikinojo įdarbinimo įmones įstatymo projektas Nr. XIP-2782ES, Darbo kodekso 88, 108, 113, 130(1), 132 straipsnių pakeitimo ir papildymo bei Kodekso papildymo 116(1) straipsniu įstatymo projektas Nr. XIP-2783ES, Administracinių teisės pažeidimų kodekso 233 straipsnio pakeitimo ir Kodekso papildymo 41(13) straipsniu įstatymo projektas Nr. XIP-2784ES ir Darbo tarybų įstatymo 4 ir 5 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIP-2785ES.

Direktyva siekiama užtikrinti laikinųjų darbuotojų apsaugą ir pagerinti darbo per laikinojo įdarbinimo įmones kokybę, nustatyti jų teises bei pareigas, taikyti vienodo požiūrio principą ir laikinojo įdarbinimo įmones pripažinti darbdaviais. Taip pat šiomis nuostatomis stengiamasi sukurti daugiau darbo vietų ir plėtoti lanksčias darbo formas.

Šiuo metu Lietuvos Respublikoje yra įsisteigę nemažas skaičius laikinojo įdarbinimo įmonių, tačiau nėra tokio teisės akto, kuris sureguliuotų įdarbinimo per laikinojo įdarbinimo įmones teisinių santykių visumą, todėl susiduriama su situacijomis, kurias yra sudėtinga išspręsti dėl teisės spragos, t. y. įstatymo nebuvimo. Laikinojo įdarbinimo įmonių asociacija kartu su kitomis darbdavių asociacijomis ir investitorių forumu pateikė daug pasiūlymų įstatymo projektui. Pasiūlymų būta įvairių, tačiau buvo rastos socialiniams partneriams priimtinos įstatymo projekto straipsnių formuluotės.

Įdarbinimo per laikinojo įdarbinimo įmones įstatymo projekte nustatomi darbo santykių tarp laikinųjų darbuotojų ir laikinojo įdarbinimo įmonės ypatumai, tokie kaip darbo užmokestis laikiniesiems darbuotojams nedarbo laikotarpiais tarp siuntimų dirbti, darbo ir įdarbinimo sąlygos pas darbo naudotoją laikotarpiu, o taip pat ir įdarbinimo per laikinojo įdarbinimo įmones santykiuose dalyvaujančių asmenų teisės ir pareigos, kurios įtvirtina darbo naudotojų prievolę užtikrinti laikiniesiems darbuotojams saugias ir sveikatai nekenksmingas darbo sąlygas, atsakomybę už padarytą žalą ir kt.

Kitais įstatymų projektais taisoma terminija. Iki šiol vadinamąją laikinąją darbo sutartį keičia trumpalaikė darbo sutartis. Administracinių teisės pažeidimų kodekse nustatomos sankcijos už Lietuvos Respublikos įdarbinimo per laikinojo įdarbinimo įmones įstatymo pažeidimą nuo penkių šimtų iki trijų tūkstančių litų, o už pakartotinį pažeidimą – nuo trijų tūkstančių iki penkių tūkstančių litų. Šiuo klausimu Laikinojo įdarbinimo įmonių asociacija bei Lietuvos verslo darbdavių konfederacija siūlė sumažinti baudas, tačiau komitetas šiam siūlymui nepritarė.

Komitetas po svarstymo pritarė šiems įstatymų projektams.

Komitetas taip pat pritarė Valstybinių socialinio draudimo pensijų įstatymo 1, 2, 8, 43, 54 straipsnių pakeitimo ir papildymo bei Įstatymo papildymo 1(1) straipsniu ir priedu įstatymo projektui Nr. XIP-2781 ES. Projekto tikslas – suderinti Pensijų įstatymo nuostatas su Direktyvos vienodų sąlygų trečiųjų šalių piliečiams ir Lietuvos Respublikos piliečiams pensijų srityje reikalavimu, o taip pat su atitinkamomis Valstybinio socialinio draudimo įstatymo nuostatomis.

Priėmus šį projektą bus suvienodintos pensijų skyrimo ir mokėjimo sąlygos gyvenantiems užsienyje asmenims bei išvykstantiems į užsienį gyventi pensininkams – pensijos, nepaisant asmens pilietybės, bus skiriamos ir mokamos tik už Lietuvos įmonėse, įstaigose ar organizacijose įgytą stažą. Lietuvos Respublikos nuolatiniams gyventojams pensijų skyrimo ir mokėjimo tvarka nekeičiama. Taip pat Pensijų įstatymo nuostatos bus suderintos su Valstybinio socialinio draudimo įstatymo nuostatomis.

Posėdyje Komitetas pritarė Vyriausybės metinės veiklos atskaitai.

 

 

Parengė

Socialinių reikalų ir darbo komiteto

biuro patarėja Asta Dolmantienė

tel. (8 5) 239 6822, el. p. [email protected]

 

 

 

 





© Seimo kanceliarija
Į PRADŽIĄ