Socialinių reikalų ir darbo komitetas š. m. spalio 3 d. posėdyje svarstė Darbo kodekso 47, 96, 101, 108, 109, 129, 136, 138, 147, 153, 177 ir 183 straipsnių pakeitimo ir 116 straipsnio pripažinimo netekusiu galios įstatymo projektą Nr. XIP-4613. Projekte siūloma Darbo kodekso 138 straipsnį papildyti nuostata, numatančia, kad verslo ar jo dalies perdavimo atveju darbo santykiai tęsiasi tokiomis pačiomis sąlygomis verslo perėmėjo įmonėje, įstaigoje ar organizacijoje, nepaisant verslo ar jo dalies perdavimo teisinio pagrindo. Pakeisti darbo sąlygas ar nutraukti darbo sutartį dėl verslo ar jo dalies perdavimo draudžiama. Apie būsimą verslo ar jo dalies perdavimą darbuotojui turi būti pranešta iš anksto raštu ne vėliau kaip prieš dešimt darbo dienų, nurodant verslo ar jo dalies perdavimo datą, teisinį pagrindą, tokio perdavimo ekonominius ir socialinius padarinius darbuotojui. Be to Darbo kodekse ketinama numatyti, kad jeigu darbuotojui kasmetinės atostogos nebuvo suteiktos daugiau kaip už vienerius darbo metus, kompensacija išmokama už visas nepanaudotas kasmetines atostogas, bet ne daugiau kaip už trejų darbo metų nepanaudotas kasmetines atostogas, jei darbuotojas faktiškai galėjo jomis pasinaudoti ir kolektyvinėje sutartyje nenustatyta kitaip. Darbuotojai, iki 2012 m. lapkričio 1 d. turintys nepanaudotų kasmetinių atostogų daugiau kaip už trejus darbo metus, turi teisę jas išnaudoti iki 2015 m. lapkričio 1 d. Nutraukiant darbo sutartį iki 2015 m. lapkričio 1 d., piniginė kompensacija išmokama už visas nepanaudotas kasmetines atostogas. Komitetas, atsižvelgdamas į tai, jog siūlomos pataisos suderintos Trišalėje taryboje, pritarė minėtoms Darbo kodekso pataisoms.
Komitetas, Seimui jį perskyrus pagrindiniu, svarstė Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus įstatymo 5 straipsnio papildymo ir pakeitimo įstatymo projektą Nr. XIP-2662, kuriuo siekiama įtvirtinti nuostatą, leidžiančią Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus pareigas užimti ne tik teisinį išsilavinimą turintiems asmenims. Komitetas, įvertinęs Lietuvos Respublikos Vyriausybės pateiktą nuomonę dėl šio projekto, iš esmės jai pritarė ir pasiūlė, kad vaiko teisių apsaugos kontrolieriumi gali būti skiriamas nepriekaištingos reputacijos Lietuvos Respublikos pilietis, turintis teisės ar psichologijos bakalauro ir magistro kvalifikacinį laipsnį arba teisės aktų nustatyta tvarka jam lygiavertę / prilygintą aukštojo mokslo kvalifikaciją, arba kvalifikacinį laipsnį / kvalifikaciją, įgytą baigus socialinio darbo, pedagogikos, edukologijos bei švietimo ir ugdymo krypčių universitetines studijas ir ne mažesnį kaip 5 metų atitinkamo darbo stažą.
Komitetas svarstė paketą įstatymų projektų, kuriais siekiama įgyvendinti Valstybinio socialinio draudimo ir pensijų sistemos pertvarką tobulinti valstybinio socialinio draudimo sistemos valdymą, gerinti socialinio draudimo sistemos administravimą, sukurti tvaresnę, saugesnę, skaidresnę sistemą. Vienas iš esminių siūlymų perduoti nedarbo socialinio draudimo išmokų skyrimą ir mokėjimą Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos (toliau Fondo valdyba) teritoriniams skyriams. Tokiu būdu supaprastėtų ir sumažėtų Lietuvos darbo biržos administravimo sąnaudos, susijusios su nedarbo išmokų skyrimu ir mokėjimu. Sutaupytos lėšos galėtų būti panaudotos vykdant kitas su užimtumu susijusias funkcijas. Be to, nedarbo socialinio draudimo išmokų skyrimą ir mokėjimą perdavus Fondo valdybai, paprastesnė taptų klientų aptarnavimo tvarka, būtų pagerintas paslaugų prieinamumas ir pasiekiamumas.
Komitetas, išsamiai aptaręs svarstomus projektus su specialistais, iš esmės pritarė Valstybinio socialinio draudimo įstatymo 2, 3, 4, 5, 16, 17, 21, 22, 25, 26, 27, 29, 31 ir 36 straipsnių pakeitimo įstatymo (Nr. XIP-4747), Valstybinio socialinio draudimo įstatymo 22 ir 33 straipsnių pakeitimo įstatymo 2 straipsnio pakeitimo įstatymo (XIP-4748), Valstybinio socialinio draudimo fondo biudžeto sandaros įstatymo 3, 4, 5, 6, 7, 9, 11, 14 ir 15 straipsnių pakeitimo įstatymo (XIP-4749), Nedarbo socialinio draudimo įstatymo 2 ir 17 straipsnių pakeitimo įstatymo (XIP-4750), Nedarbo socialinio draudimo įstatymo 3, 4, 5, 6, 7, 9, 10, 11, 14, 15, 17, 20, 21, 23, 24 straipsnių pakeitimo ir papildymo bei 19 straipsnio pripažinimo netekusiu galios įstatymo 13 straipsnio pakeitimo įstatymo (XIP-4751) ir Užimtumo rėmimo įstatymo 37 ir 38 straipsnių pakeitimo įstatymo (XIP-4752) projektams. Įgyvendinus siūlomus pakeitimus, bus sustiprintas Fondo tarybos nepriklausomumas, socialinio draudimo įmokų mokėjimas bus dar labiau prieinamas, socialinio draudimo modelis taps skaidresnis, tvaresnis.
Posėdyje bendru sutarimu buvo pritarta Socialinių reikalų ir darbo komiteto veiklos Seimo VIII (pavasario) sesijos metu ataskaitai.
Parengė
Socialinių reikalų ir darbo komiteto biuro patarėja Asta Dolmantienė
(85) 2396822