Apie posėdžius 

EN  FR

2009-02-11 Socialinių reikalų ir darbo komitetas pritarė Vyriausybės siūlymui tobulinti socialinio draudimo įmokų mokėjimo tvarką


 

 

         Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitetas 2009 m. vasario 11 d. posėdyje ypatingos skubos tvarka svarstė Vyriausybės pateiktus Valstybinio socialinio draudimo, Ligos ir motinystės socialinio draudimo ir juos lydinčius įstatymų projektus (Nr. XIP-299 – XIP-306) dėl savarankiškai dirbančių asmenų, ūkininkų, autorių ir kt. socialinio draudimo įmokų mokėjimo tobulinimo.

         Teikiamomis įstatymų pataisomis siūloma individualių įmonių savininkų bei individualią veiklą pagal Valstybinės mokesčių inspekcijos pažymas vykdančių asmenų socialiniam draudimui nustatyti pereinamąjį laikotarpį. Šiems asmenims dabar galioja 28,5 % įmokos tarifas, o nustačius pereinamąjį laikotarpį už 2009 m. šie asmenys mokėtų tik trečdalį įmokos tarifo (t. y. 10 %), 2010 m. – du trečdalius (20 %), o viso dydžio įmokas (28,5 %) jie įmokėtų 2011 metais.

Šiuo metu galiojantis įstatymas numato prievolę savarankiškai dirbantiems asmenims mokėti „Sodros“ įmokas nuo visos apmokestinamo pelno sumos. Vyriausybė pasiūlė socialinio draudimo įmokų mokėjimui nustatyti maksimalią pajamų sumą, kurią viršijus savarankiškai dirbančių asmenų gaunamos pajamos „Sodros“ įmokomis nebūtų apmokestinamos, o nustačius vadinamąsias lubas šie asmenys įmokas mokėtų tik nuo tam tikros pajamų dalies. Siūloma, kad tokia maksimali riba būtų šeši draudžiamųjų pajamų dydžiai (t.y. 8 928 Lt per mėn.). Komitetas, apsvarstęs šį pasiūlymą ir įvertindamas tai, kad individualių įmonių savininkai rizikuoja visu savo turtu, priėmė sprendimą, kad maksimali riba būtų nustatyta ne šeši, o keturi draudžiamųjų pajamų dydžiai (t.y. 5 952 Lt per mėn.).

         Komitetas pritarė nuostatai, kad socialinio draudimo įmokos būtų skaičiuojamos tik nuo autorinių atlyginimų ir neskaičiuojamos nuo honorarų, gautų už teisę pasinaudoti jau sukurtu kūriniu, sumos.

Siūloma tikslinti socialinio draudimo įmokų mokėjimo tvarką ūkininkams: ūkininkų, jų partnerių, kurių žemės ūkio valdos ekonominis dydis už mokestinį laikotarpį yra didesnis nei 14 europinio dydžio vienetų, kiekvieno mėnesio socialinio draudimo įmokos privalomai sumokomos nuo pačių pasirinktos sumos, bet ne mažesnės nei minimalios mėnesinės algos. O ūkininkai, kurių žemės ūkio valdos įvertinamos iki 14 europinių vienetų, gali patys apsispręsti, ar mokėti įmokas avansu. Socialinių reikalų ir darbo komitetas, vertindamas papildomo Kaimo reikalų komiteto išvadą nepritarė siūlymui, kad ūkininkai ir jų partneriai, kurių žemės ūkio valdos ekonominis dydis yra mažesnis arba lygus kaip 14 europinio dydžio vienetų, ir kurie dirba pagal darbo sutartis kitose darbovietėse ir yra apdrausti socialiniu draudimu, socialinio draudimo įmokų nemoka arba moka savanoriškai. Socialinės apsaugos ir darbo ministras R.J. Dagys, komentuodamas Kaimo reikalų komiteto sprendimą, atkreipė dėmesį, kad tokios kategorijos dirbančių ūkininkų išskyrimas iš bendros socialinio draudimo sistemos pažeistų solidarumo principą.

         Socialinių reikalų ir darko komitetas, iš esmės pritardamas Vyriausybės teiktiems įstatymų projektams, atsižvelgdamas į posėdyje išdėstytus argumentus, nutarė kreiptis į Vyriausybę, prašant parengti ir pateikti Seimo II (pavasario) sesijai atitinkamų įstatymų pataisas, kuriose būtų kompleksiškai įvertinta įvairių ūkio subjektų bendra mokestinė našta bei objektyviai nustatytos asmenų, draudžiamų socialiniu draudimu pajamos, nuo kurių skaičiuojamos socialinio draudimo įmokos.

 

 

 





© Seimo kanceliarija
Į PRADŽIĄ