Kalbos 

EN  FR

Seimo Pirmininkės Irenos Degutienės įžanginė kalba, pasakyta Seime minint Europos Tarybos Parlamentinės Asamblėjos rezoliucijos „Dėl padėties Baltijos valstybėse, minint dvidešimtąsias jų prievartinės inkorporacijos į Sovietų Sąjungą metines“ 50-metį


2010 m. rugsėjo 30 d. pranešimas VIR

 Jūsų Ekscelencija Lietuvos Respublikos Prezidente,

Ekscelencijos Ambasadoriai,

Gerbiamieji kolegos Seimo nariai, minėjimo svečiai,

 Vakar sukako 50 metų nuo dienos, kai Europos Tarybos Parlamentinė Asamblėja priėmė Baltijos šalims istoriškai svarbią rezoliuciją ,,Dėl padėties Baltijos valstybėse, minint dvidešimtąsias jų prievartinės inkorporacijos į Sovietų Sąjungą metines“.

 Šis 1960 metų pareiškimas, kartu su 1983 metų Europos Parlamente priimta kita rezoliucija „Dėl padėties Estijoje, Latvijoje ir Lietuvoje“, buvo svarbiausi Europos parlamentinių institucijų paskelbti oficialūs dokumentai, kuriais pasmerkta neteisėta Baltijos valstybių okupacija. Juose, be kita ko, buvo raginama Baltijos valstybių klausimą spręsti vadovaujantis laisvo tautų apsisprendimo principu.

Be abejonių, šios rezoliucijos yra svarbios ir politiškai, ir istoriškai. Tačiau  šiandien norėčiau akcentuoti mūsų moralinio palaikymo ir solidarumo momentą. Europos Tarybos Parlamentinė Asamblėja prieš 50 metų itin aukštu lygmeniu išreiškė įsitikinimą, kad komunistinė priespauda neįstengs sugniuždyti lietuvių, latvių ir estų noro gyventi laisvai ir demokratiškai.

Šiais dokumentais demokratinės Vakarų pasaulio institucijos patvirtino, kad Europos valstybių piliečiai mūsų neužmiršo, nepaliko vienui vienų prieš galingiausią to meto imperiją ir laukia Baltijos šalių, kaip laisvų valstybių, sugrįžtant į Europos šeimą. Ir tai buvo labai svarbu ne tik mums – okupuotoms Baltijos valstybėms. Tai buvo svarbu ir visai laisvai Europai, patvirtinusiai, kad jos politika pirmiausia yra grindžiama vertybiniais pamatais. Štai todėl šie dokumentai ir šiandien turi svarbią reikšmę mums visiems. 

Minint tų svarbių įvykių pusės amžiaus jubiliejų, noriu prisiminti ir padėkoti visiems, kurie  okupacijos metais  kalbėjo už mus, atstovavo mūsų svarbiausiems tikslams, atstovavo tiesai ir moralei. Dėkoju visiems, kurių dėka tai vyko. 

 <Svečių kalbos>

Gerbiamieji, šiandieną mūsų garbės reikalas – padaryti viską, kad Lietuvos sugrįžimą į tarptautinę bendruomenę ir buvimą joje ženklintų prasmingi darbai ir tos pačios vertybės, kurių laikėsi Europos tarybos Parlamentinė Asamblėja: pagarba žmonėms, pagarba tautoms, pagarba jų teisei patiems tvarkyti savo likimą. Mokėkime deramai pasinaudoti tuo, kas iš tautos ir valstybės tikslų tapo tautos ir valstybės galimybėmis.       

Ačiū visiems.

Irena Degutienė

Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininkė

 

 

 





© Seimo kanceliarija
Į PRADŽIĄ