2010 m. lapkričio 19 d. pranešimas VIR
Gerbiamieji Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto nariai,
Gerbiamas komiteto prezidente,
Konferencijos rengėjai ir dalyviai, viešnios ir svečiai!
Šiandieninio mūsų susitikimo priežastis daugeliui valstybių bendra ekonominė situacija, jau trečius metus verčianti ieškoti atsakymų į krizės iškeltus iššūkius. Prieš dvejus metus prasidėję procesai supurtė ir esmingai pakoregavo tiek pasaulio, tiek Europos, tiek ir nacionalinių valstybių raidą, atskleidė mūsų ekonominės, socialinės ir kitų sričių silpnąsias puses. Padarinius puikiai žinome: BVP nuosmukis, ekonomikos sąstingis, nedarbas, nauja emigracijos banga į turtingesnes šalis. Finansų ir ekonomikos krizė lėmė ir užimtumo krizę.
Tiesa, šiandien vis dažniau pasigirsta optimistinių balsų apie krizės atoslūgį. Tačiau aš manau, kad kol kas per anksti džiaugtis, o tikslingiau ir protingiau būtų, atsargiai vertinant ateitį, kuo geriau įsigilinti į dabarties pamokas, pasimokyti iš klaidų, kad galėtume ateityje jų išvengti. Turbūt daugelis sutiks su prielaida, kad ši krizė nei pirma, nei paskutinė, ir ekonomikos bei finansų pasaulis išgyveno ir nuolat išgyvens ir pakilimų, ir nuopuolių. Daug svarbiau ieškoti universalių, kuo efektyvesnių būdų iškilusioms socialinėms, piliečių socialinio saugumo ir užimtumo problemoms spręsti. Tai vienodai aktualu tiek Baltijos valstybėms, tiek ir kitoms Europos Sąjungos šalims. Kelias atgal į ekonominę gerovę ir ūkio stabilumą neįmanomas kokioje nors vienoje atskirai paimtoje šalyje, o įmanomas tik bendromis, integraliomis pastangomis.
Baltijos šalys problemas siekia įveikti savo jėgomis ir kartu atvirai tikisi kolegiško Europos Sąjungos narių solidarumo. Juolab kad sunkmetis Baltijos valstybes užklupo praėjus vos keleriems metams po įstojimo į Europos Sąjungą, po itin intensyvaus ūkio augimo. Staigus kritimas ir kitokia realybė tapo ne tik ekonominiu, bet ir psichologiniu veiksniu, smarkiai paveikusiu mūsų visuomenes. Todėl Baltijos valstybėms ypač reikalinga Europos Sąjungos konsultacinė parama, didesnis Europos Sąjungos institucijų dėmesys krizės padariniams užimtumo ir socialinės sanglaudos srityje būtent Baltijos valstybėse. Reikalinga tam tikra socialinių veiksmų programa skatinant darbo vietų kūrimą, naujų įgūdžių įgijimą, siekiant realios socialinės sanglaudos.
Gerbiamieji, Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetas pradeda naująją penkerių metų kadenciją. Nuoširdžiai linkėčiau būti aktyviems. Linkiu aktyvaus ir konstruktyvaus darbo, nestokoti naujų idėjų ir pasiūlymų. Jūsų naujos idėjos ir pasiūlymai reikalingi visiems mums kaip oras, kad ir kur gyventume Baltijos, ar kitose Europos valstybėse. Lygiai taip pat tikiuosi, kad šiandieninė mūsų konferencija prisidės ir prie ekonomikos atsigavimo bei augimo procesų, ir, neabejotinai, prie socialinių įtampų mažinimo, užimtumo problemų sprendimo, kitų pastangų įveikti šiandien labai aktualius iššūkius.
To ir linkiu Jums ir mums visiems, dirbantiems šį darbą. Gyvo Jums bendravimo, rezultatyvaus darbo ir sėkmingų sprendimų!
Irena Degutienė
Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininkė