Kalbos 

EN  FR

Seimo Pirmininkės Irenos Degutienės kalba, pasakyta Taikos vėliavos iškėlimo ceremonijoje, skirtoje Pasaulinei kultūros dienai


2011 m. balandžio 15 d. pranešimas VIR

„Mieli ir gerbiami iškilmių dalyviai, svečiai, ponios ir ponai,  

Pasaulis mini kultūros dieną. Daugelyje valstybių žmonės keičiasi mintimis apie pamatines vertybes, kelia ir ieško atsakymų į pamatinius klausimus, o žodis „kultūra“ skamba dažniau, nei įprastai. Šiuo atveju kultūrą norėčiau išskirti ne tik kaip iš kartos į kartą perduodamą meno bei kūrybos paveldą, bet kaip mūsų visų bendravimo lygmenį, tolerancijos ir susikalbėjimo lygmenį, pasitikėjimo kitais, kitokius požiūrius turinčiais, kitokį tikėjimą išpažįstančiais žmonėmis lygmenį.  

Deja, tai lig šiol daugiau klausimų nei atsakymų iškelianti tema. Ir šiais, atrodytų, tokiais moderniais laikais, lydimais giliausių teorinių įžvalgų ir pažangiausių civilizacijos išradimų, žmonių bendravimas, supratimas, pasitikėjimas lieka aktuali problema. Todėl Kultūros dienos leitmotyvas „Taika per kultūrą“ – taip pat aktualus, vertingas ir savalaikis.  

Turbūt daugelis girdėjo istorinį pasakojimą apie sovietų diktatorių Staliną, kuris, perspėtas, kad jo politiniams ir kariniams veiksmams priešinsis Romos Popiežius, ironiškai ir ciniškai paklausė: o kiek divizijų turi Popiežius? Manau, kad šį diktatoriaus klausimą galime laikyti labai išraiškingu taikos nuvertinimo simboliu. Popiežius iš tikrųjų neturėjo ir neturi nė vienos divizijos, tačiau Jo veikla ir pastangos vardan taikos buvo ir lieka svarios ir svarbios. Nė vienos divizijos neturėjo taikų pasipriešinimą deklaravęs Mahatma Gandis, tačiau pajėgė iškovoti laisvę savo šaliai. Pagaliau, nė vienos divizijos neturėjo ir Lietuva, tačiau taiki politinė kova atvedė mus į Kovo 11-ąją.  

Lietuva savo kovą laimėjo, tačiau pasaulyje, kaip sakiau, tebėra daug nesusikalbėjimo, nepasitikėjimo, konfliktų. Jų gesinimas – tai užduotis ne tik taikos ir geros valios ambasadoriams, kokiais, beje, dažnai tampa būtent kultūros veikėjai. Tai – moralinė užduotis kiekvienam iš mūsų: nelikti nuošaly, nebūti abejingam. Tikiu kartu su Jumis, kad iškeldami šią vėliavą, šį taikos simbolį, prisidedam prie šios užduoties įvykdymo. Ir gal ne tik simboliškai.  

Ačiū visiems, kurie savo žodžiais ir darbais tai palaiko, kurie iš tikrųjų ar mintimis šiandien – kartu su visais geros valios žmonėmis.“ 

Irena Degutienė

Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininkė





© Seimo kanceliarija
Į PRADŽIĄ