2010 

EN  FR

Komiteto pirmininkas V. Stundys 2010-02-11 susitiko su Europos privačių mokyklų asociacijos prezidentu Simonu Stenu (Simon Steen).


 

Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto pirmininkas V. Stundys 2010-02-11 susitiko su Europos privačių mokyklų asociacijos prezidentu   Simonu Stenu (Simon Steen).

 

Susitikime taip pat dalyvavo Lietuvos nevalstybinių bendrojo lavinimo įstaigų asociacijos (LNBLĮA) pirmininkė, „Saulės“ privačios mokyklos direktorė Irena Baranauskienė, mokytojos Ona Karpavičienė ir Vida Sinkevičienė.

 

Mokyklos direktorė I. Baranauskienė informavo, kad LNBLĮA nuo 2007 m. aktyviai dalyvauja ES privačių mokyklų asociacijos (Asociacija) veikloje, taip pat jų organizuojamose konferencijose. Asociacija suteikė tam tikrą lengvatą LNBLĮA, atleisdama ją nuo nario mokesčio, pripažinusi, kad Lietuvos atstovė būtų nepajėgi to padaryti.

Komiteto pirmininkas V. Stundys informavo, kad Lietuvoje privačios, valstybinės ir savivaldybių mokyklos veikia teisėtai, pagal Konstituciją ir įstatymus. Buvo bandymų teikti įstatymo pataisą, pagal kurią privačios mokyklos gautų lėšų ūkio išlaidoms iš valstybės biudžeto, bet kol kas ši pataisa nesulaukė pritarimo diskusijų metu. Šiuo metu privačios mokyklos gauna moksleivio krepšelio lėšas ugdymui, o mokyklos steigėjas turi užtikrinti ūkio veiklą. Pastaruoju metu yra rengiama nauja Švietimo įstatymo redakcija. Bus siekiama įteisinti ūkio lėšų krepšelį visoms mokykloms. Taip būtų sudarytos sąlygos privačiam sektoriui plėstis ir konkuruoti su viešuoju sektoriumi per paslaugų kokybę. V. Stundys informavo, kad jau pavyko įteisinti studento krepšelį privačioms aukštosioms mokykloms..

Europos privačių mokyklų asociacijos prezidentas S. Stenas jau antrą kartą lankosi Vilniuje. Pirmą kartą jis viešėjo 25 Europos Sąjungos šalių privačių mokyklų asociacijos organizuotoje konferencijoje. Asociacijos prezidentas informavo, kad jai jau 21 metai. Šiuo metu ji aktyviai domisi švietimo plėtra Rytų Europoje. Asociacija pradėjo kurtis Vakarų Europoje, pirmiausia Olandijoje, Skandinavijoje. Po 5 – 10 metų jau atsirado galimybė plėstis toliau į Rytus. Į šios organizacijos veiklą jau įsitraukė Bulgarija, Ukraina. Asociacija džiaugiasi šių šalių pilietiškumu ir iniciatyva dalyvauti bendroje veikloje. S. Stenas informavo, kad net 70 proc. visų mokyklų Olandijoje yra privačios. Ten valstybinės ir privačios mokyklos iš biudžeto finansuojamos visiškai vienodai. Valstybės finansinė parama skiriama ne tik ugdymui, bet ir pastatams išlaikyti. Pranešėjas pabrėžė, kad dalijimasis patirtimi įvairiose šalyse galėtų padėti siekti kompromiso derybose. Asociacijos organizuojamose konferencijose skaitomos ataskaitos iš šalių dalyvių, tad yra susipažįstama su padėtimi tose šalyse, paaiškėja, kokia parama reikalinga. Asociacija džiaugiasi, kad Lietuvai rūpi švietimo tobulinimas. S. Stenas akcentavo, kad piliečiai turi turėti teisę rinktis. Privačios mokyklos, gavusios valstybės paramą, galėtų būti atviros visiems, nepriklausomai nuo jų turtinės padėties, tad piliečiai taip galėtų įgyvendinti savo teisę rinktis, o mokyklos būtų priverstos konkuruoti dėl kokybės.

 

 Komiteto pirmininkas V. Stundys sakė, kad Lietuva eina svečio įvardinta linkme. Jis pakvietė privačias mokyklas dalyvauti Komiteto posėdžiuose, kai bus svarstomas Švietimo įstatymo projektas. S. Stenas pastebėjo, kad privačios mokyklos ne visada gali gauti ES paramą. Reikėtų išsiaiškinti Lietuvos privačių mokyklų problemas ir galbūt įmanoma panaikinti kliūtis gauti tokią paramą.

 





© Seimo kanceliarija
Į PRADŽIĄ