KONFERENCIJOS „VIEŠASIS INTERESAS IR JO GYNIMAS" MEDŽIAGA 

EN  FR

A.LYDEKA. SVEIKINIMO ŽODIS


Arminas Lydeka

LR Seimo žmogaus teisių komiteto pirmininkas

 

Sveikinimo žodis

 

Mieli kolegos, gerbiami Temidės tarnai, mokslininkai, visuomenės aktyvistai, sveikinus jus konferencijoje „Viešasis interesas ir jo gynimas“.

Valstybės Konstitucijos priedermė  garantuoti konstitucines teises. LR Konstitucinis Teismas ne kartą yra pasisakęs dėl viešojo intereso sampratos, pabrėždamas, kad viešasis interesas išreiškia pamatines visuomenės vertybes, kurias gina ir saugo Konstitucija, be kitų ir asmens teises bei laisves. Lietuvos Aukščiausiasis Teismas yra pasakęs, kad žmogaus teisių ir laisvių apsauga ir gynimas yra vienas iš svarbiausių valstybės ir visuomenės uždavinių. Tai reiškia, kad viešasis interesas reikalauja šalinti bet kokius šių žmogaus ir visuomenės vertybių pažeidimus.

Diskusija kaip užtikrinti viešojo intereso gynimą nepraranda aktualumo ir aktyvėjant pilietinei visuomenei įgauna vis aštresnį pobūdį. Pilietinė visuomenė reiškia nuomonę, kad viešasis interesas nepakankamai ginamas vartotojų teisių, aplinkos apsaugos, teritorijų planavimo, kultūros paveldo apsaugos, asmens duomenų teisinės apsaugos ir kitose srityse.

Pastaruosius kelerius metus ypač aktyviai keliamos iniciatyvos spręsti viešojo intereso gynimo instituto teisinio reguliavimo problemas, galbūt įstatymu įtvirtinti viešojo intereso apibrėžimą, sukonkretinti viešojo intereso gynimo sritis, aptariamas poreikis aiškiau nustatyti institucijų, turinčių teisę ginti viešąjį interesą,  teises ir pareigas bei šių institucijų santykį su prokuratūra viešojo intereso gynimo srityje. Diskutuojama, gal nereikėtų plėsti subjektų, galinčių tiesiogiai kreiptis į teismą dėl galimo pažeisto viešojo intereso, skaičių.

Tačiau yra ir kita nuomonė, kad teisinis reglamentavimas yra pakankamas, viešojo intereso ribos nėra statiškos, reikšmės, kurios viename visuomenės ir valstybės raidos etape galėjo būti suprantamos kaip visuomenės poreikiai, kitame su visuomenės poreikių samprata gali gerokai prasilenkti.

Būtina užtikrinti teisingą įvairių visuomenės poreikių pusiausvyrą. Kiekvienu atveju teismas turi nustatyti, ar byloje ginamas interesas pripažintinas viešuoju interesu.

Universalaus apibrėžimo, kas yra viešasis interesas, deja, nėra ir negali būti. Žmogaus teisių komitetas kreipėsi į Seimo parlamentinių tyrimų departamentą prašydamas išanalizuoti, kaip kitose Europos šalyse suprantama viešojo intereso sąvoka, kokiame kontekste ji vartojama teisės aktuose, kaip suprantamas viešojo intereso gynimo procesas. Šio tyrimo medžiaga yra jums išdalinta. Analizėje konstatuota, kad Europoje vartojant viešojo intereso sąvoką nesistengiama nustatyti norminių jos apibrėžimų, o sąvokos aiškinimas tradiciškai paliekamas teismų praktikai. Išdalintoje medžiagoje rasite ir nevyriausybinių organizacijų nuomonę apie būtinybę tobulinti teisinę bazę viešojo intereso gynimo srityje.

Šiandien žinome visuomenės norą, kad viešasis interesas būtų ginamas daug efektyviau. Tačiau, akivaizdu, kad nežinome tos stebuklingos formulės, kuri užtikrintų visuomenės gerą savijautą ir leistų mums apsisaugoti nuo skirtingų visuomenės grupių susipriešinimo. Tad susidomėjimas šiuo renginiu, norinčiųjų dalyvauti jame gausa rodo, kad tema aktuali tiek teisinei, tiek pilietinei visuomenei. Sveikinu visus čia susirinkusiuosius.





© Seimo kanceliarija
Į PRADŽIĄ