2011 

EN  FR

2011-02-02 d. ŪKININKAMS IR ŽEMĖS ŪKIO BENDROVĖMS SUMAŽĖS ADMINISTRAVIMO NAŠTA


2011 m. vasario 2 d. pranešimas VIR

(Apie komiteto 2011-02-02 posėdį)

 

Komiteto posėdyje buvo pristatyta Žemės ūkio ministerijos informacija dėl išmokų už karves žindenes. Jos yra atsietos nuo gamybos ir mokamos pagal 2007 m. istoriniu laikotarpiu augintas žindenes. Atsižvelgiant į problemas gyvulininkystės sektoriuje buvo patvirtinta Mėsinės galvijininkystės plėtros programa. Jos tikslas – paskatinti mėsinės galvijininkystės plėtrą, suintensyvinant kokybiškos galvijienos gamybą, racionaliau panaudojant mažiau palankių ūkininkauti vietovių žemės ūkio naudmenas, diegiant ir tobulinant veislininkystės technologijas bei metodus, optimaliai išnaudojant vietinį gamybinį potencialą.

Pagal parengtą ir su Europos Komisija derinamą specialios paramos schemą rengiamos tiesioginių išmokų už mėsinius galvijus ir mėsines avis mokėjimo taisyklės. Pažymėtina, kad taisyklės dėl programos įgyvendinimo ir paramos sumos bus patvirtintos iki š. m. balandžio mėn. pabaigos.

Žemės ūkio ministerijos atstovas informavo, kad gautas iš Europos Komisijos sutikimas taikyti paramą jautriems sektoriams, t. y. iki 10 proc. nuo viso tiesioginės paramos voko skirti specifiniams sektoriams.

 

Komitetas svarstė Europos Parlamento ir Tarybos reglamento projektą, kuriuo supaprastinamas kokybės schemų administravimas, trys žemės ūkio ir maisto produktų kokybės schemos (saugomas kilmės vietos ir geografines nuorodas; garantuoti tradiciniai gaminiai; neprivalomi kokybės terminai) sujungiamos į vieną reguliavimo struktūrą.

Komitetas pritarė Vyriausybės pozicijai pritarti reglamento projektui bei nuomonei, kad visų garantuotų tradicinių gaminių, įregistruotų be pavadinimo apsaugos, registracija išliktų ir po šio projekto įsigaliojimo bei galiotų tol, kol veiks pati schema, nes įmonės jau yra padariusios investicijas, susijusias su šiais gaminiais, Lietuvos atveju - skilandžio, populiarinimu ir pardavimų skatinimais. Taip pat svarstytina projekto nuostata, pagal kurią ši schema taikoma tik perdirbtiems žemės ūkio produktams, nes, Lietuvos nuomone, reikėtų išlaikyti nuostatą, kad garantuotais tradiciniais gaminiais gali būti registruojami ir neperdirbti žemės ūkio produktai.

 

Posėdyje buvo svarstomas reglamento projektas dėl ekologinės gamybos ir ekologiškų produktų ženklinimo. Komitetas įvertinęs reglamento projektą, palaikė Žemės ūkio ministerijos poziciją nepritarti reglamento projektui. Taip pat Komitetas konstatavo, kad siūlomas projektas galimai prieštarauja subsidiarumo principui, nes Komisija deleguotais aktais keistų esmines reglamento projekto nuostatas.

 

Kaimo reikalų komitetas, kaip papildomas komitetas, apsvarstė ir pritarė Atliekų tvarkymo įstatymo 2, 30, 34 straipsnių, aštuntojo (1) skirsnio pakeitimo ir papildymo, įstatymo papildymo 34(19) straipsniu, aštuntuoju (2), aštuntuoju (3), aštuntuoju (4), aštuntuoju (5), aštuntuoju (6), aštuntuoju (7), aštuntuoju (8) skirsniais ir 16 straipsnio pripažinimo netekusiu galios įstatymo projektui (Nr. XIP-2735), Pakuočių ir pakuočių atliekų tvarkymo įstatymo 2, 7, 8, 9, 10 straipsnių pakeitimo ir papildymo 6(1), 7(1) straipsniais  įstatymo projektui (NR.XIP-2736) ir Mokesčio už aplinkos teršimą įstatymo 2, 5, 8 straipsnių ir 3 priedėlio pakeitimo ir papildymo įstatymo projektui (Nr. XIP-2737).

Kaimo reikalų komiteto pirmininkas Edmundas Pupinis pažymėjo, kad po ilgų svarstymų ir Komiteto raginimų, Aplinkos ministerija atsižvelgė į šienainio plėvelės panaudojimo specifiką, ir pasiūlė Pakuočių ir pakuočių atliekų tvarkymo įstatymo projekte ūkininkų nelaikyti gamintojais (pakuočių naudotojais). Įsigaliojus šiam siūlymui, ūkininkavimo veikla užsiimantiems asmenims nereikės teikti į vidaus rinką išleistų pakuočių apskaitos ataskaitos ir mokesčio už aplinkos teršimą pakuočių atliekomis deklaracijos. Tačiau ūkininkams išliks pareiga sudaryti sutartis dėl šienainio plėvelių sutvarkymo.

 

Kaimo reikalų komitetas pritarė Planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai vertinimo įstatymo 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 12, 15 straipsnių, 1, 2, 3 priedų pakeitimo ir papildymo įstatymo projektui (Nr. XIP-2327ES) ir pasiūlė pagrindiniam Aplinkos apsaugos komitetui projektą patobulinti atsižvelgiant į Seimo kanceliarijos Teisės departamento išvadose pateiktas pastabas bei į Kaimo reikalų komiteto išvadą.

Šio projekto tikslas – užtikrinti tinkamą Orhuso konvencijos nuostatų įgyvendinimą, nevaržant visuomenės teisės teikti bet kokius komentarus, informaciją ar nuomonę planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai vertinimo klausimais ir atsisakyti reikalavimo teikti tik motyvuotus pasiūlymus, patikslinti suinteresuotos visuomenės apibrėžtį ir įgyvendinti suinteresuotos visuomenės teisę kreiptis į teismus dėl priimtų su aplinka susijusių sprendimų. Taip pat šiuo įstatymo projektu į nacionalinę teisę perkeliamos Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos.

 

 

 

Kaimo reikalų komiteto biuro sekretorė

Jolanta Zibavičiūtė

tel. 239 6768 el. p. Jolanta.zibaviciute@lrs.lt





© Seimo kanceliarija
Į PRADŽIĄ