2011 

EN  FR

2011-02-03 d. MOKSLO IR GAMYBOS INTEGRACIJA - ŽEMĖS ŪKIO ATEITIS


                     

 

                 

 

                 Kaimo reikalų komitetas 2011 m. vasario 3 d. surengė Kaune išvažiuojamąjį posėdį. Posėdžio tikslas išnagrinėti padėtį šalies grūdų sektoriuje, aptarti Asociacijos „Slėnis Nemunas“ veiklos perspektyvas ir susipažinti su  pieno kokybės kontrolės  klausimais.

                      Lietuvos grūdų perdirbėjų asociacijos prezidentas Tautvydas Barštys informavo posėdžio dalyvius apie šalyje susiklosčiusią padėtį grūdų sektoriuje. Jis nurodė, kad 2011 metų sausio mėnesį palyginus su 2010 m. liepos mėnesiu, pašarinių kviečių kaina padidėjo nuo 460 iki 840 litų už toną, kai tuo tarpu per šį laikotarpį paukštienos skerdienos kaina nukrito nuo 5,14 iki 5,06 lito už kilogramą. Tai paaiškinama tuo, kad pabrangus pašarams atskiros įmonės mažina gamybą, perteklinę produkciją teikia į rinką ir didina jos pasiūlą. Asociacijos prezidentas pažymėjo, kad tai laikinas reiškinys ir toliau brangstant pašarams, neišvengiamai turės didėti mėsos kaina. Tokie staigūs kainų svyravimai išbalansuoja rinką, todėl visų organizacijų ir valstybės institucijų pastangos turi būti nukreiptos į kompleksinius problemų sprendimo būdus.

                      Žemės ūkio viceministras Aušrys Macijauskas nurodė, jog yra požymių, kad  ES Komisija numato svarstyti muito mokesčio sumažinimą žemos kokybės grūdams, vedamos derybos su Ukrainos valdžia dėl pašarinių kviečių pardavimo.

                      A. Macijauskas pažymėjo, kad pasaulyje auga mėsos produktų vartotojų galia, didėja pašarų poreikis, pasirodo pirmieji maisto krizės pažymiai, todėl dabartiniu metu pirmaeilis uždavinys vystyti Lietuvoje žemės ūkio produktų gamybą. Kurti naujas gyvulininkystės įmones praktiškai nėra galimybių dėl per griežtų ir nesubalansuotų aplinkosauginių reikalavimų.

                      Posėdžio dalyviai priėjo vieningos nuomonės, kad šioje srityje Vyriausybės lygiu reikalinga labiau koordinuoti Aplinkos, Sveikatos apsaugos ir Žemės ūkio ministerijų veiksmus, supaprastinant gyvulininkystės įmonių statybos leidimų išdavimo tvarką ir aplinkosauginius reikalavimus. Tai tinkamai turi būti suderinta su pagrįstais visuomenės interesais.

                      Kaimo reikalų komiteto pirmininkas Edmundas Pupinis iškėlė idėją apie smulkiųjų gamintojų kooperacijos modelį, siekiant juos integruoti į stambių žemės ūkio produktų perdirbimo įmonių veiklą, tikslu kurti ir pasidalinti pridedamąją vertę.

                      Komiteto nariai išklausė Asociacijos „Slėnis NEMUNAS“ direktoriaus, LMA nario koresp. prof. Albino Kustos informaciją apie  integruoto mokslo, studijų ir verslo centro (slėnio) „Nemunas“  veiklą, plėtros programą, slėnio projektus, vystymosi perspektyvas bei problemas.

                      Šia programa siekiama sudaryti sąlygas žemės, miškų ir maisto ūkio įmonėms bendradarbiauti su mokslo ir studijų institucijomis, tyrėjų grupėmis, didinti Lietuvos žemės, miškų ir maisto mokslo ir technologijų konkurencingumą tarptautinėje rinkoje. 

                      Pranešėjas atkreipė dėmesį į nepakankamą tyrėjų ugdymo finansavimą pagal Slėnio programą, dėl ko  sunku  parengti kvalifikuotus jaunus mokslininkus ir numatyti jiems mokslines stažuotes užsienyje, mokslo ir studijų reforma vyksta nepalankia žemės ūkiui kryptimi. Lietuvos mokslų tarybai pakeitus mokslo rezultatų vertinimo tvarką, žemės ūkio krypties mokslininkams pasidarė labai sudėtinga laimėti konkursus, jauniems mokslininkams patekti į podaktorantūrines stažuotes.

                      Prof. A. Kusta nurodė, kad nepakankamai spręndžiamas slėnyje sukurtų mokslo centrų veiklos pradžios finansavimo klausimas, Asociacija „Slėnis Nemunas“ negauna paramos iš valstybės, ji išlaikoma steigėjų lėšomis, kurių nepakanka. Reikia skubiai spręsti statomiems objektams žemės nuosavybės klausimus.

                      Komiteto nariai nusprendė parengti Kaimo reikalų komiteto sprendimą šiuo klausimu ir pateikti pasiūlymus Vyriausybei.

                      VĮ „Pieno tyrimai“ direktorius Saulius Savickis išsamiai informavo posėdžio dalyvius apie įmonės veiklą, naujausius pasiekimus tyrimų srityje ir jos tarptautinę veiklą. Akivaizdžiais pavyzdžiais buvo įrodyta, kad nešališka pieno tyrimų laboratorija ir naujausios tyrimų technologijos  skatina ūkininkus gaminti geresnės kokybės pieną ir Lietuvoje gaminamas pienas ir pieno produktai atitinka aukščiausius kokybės reikalavimus. Vartotojui tiekiami visiškai saugūs ir kokybiški pieno produktai.

                      Komiteto pirmininkas  E. Pupinis teigiamai įvertino tą faktą, kad  VĮ „Pieno tyrimai“ pilnai atitinka dabartiniu metu valstybinėms įmonėms keliamus reikalavimus, joje didėja teikiamų kokybiškų paslaugų apimtys, gaunamos papildomos pajamos, sumokami ženklūs mokesčiai į valstybės biudžetą.





© Seimo kanceliarija
Į PRADŽIĄ