2012 

EN  FR

2012-04-12 d. BALTIJOS ŠALIŲ PARLAMENTŲ KOMITETAI – UŽ DIDESNES TIESIOGINES IŠMOKAS PO 2013 M.


 

 

2012 m. balandžio 12 d. Taline bendrame susitikime Estijos Respublikos Riigokogu Kaimo reikalų komiteto, Latvijos Respublikos Saeimos Ekonomikos, žemės ūkio, aplinkos ir regioninės politikos komiteto ir Lietuvos Respublikos Seimo Kaimo reikalų komiteto atstovai priėmė bendrą deklaraciją dėl Europos Sąjungos bendros žemės ūkio politikos įgyvendinimo po 2013 m.

Deklaracijoje remiama BŽŪP reforma, siekiant greičiau pasiekti ES žemės ūkio ir regioninio vystymo srityse užsibrėžtų tikslų, susijusių su maisto produktų gamyba, tiekimu, maisto sauga, tvariu gamtos išteklių valdymu, kovos su klimato kaita priemonėmis ir subalansuotu teritoriniu vystymu. Remiami ir Europos Komisijos veiksmai tiesioginių išmokų valstybėms narėms skirstymo suderinimo link, tačiau išreikštas susirūpinimas dėl šio proceso grafiko. Estija Latvija ir Lietuva nesutinka su išmokų suvienodinimo greičiu, dėl kurio šių šalių ūkininkai keletą metų po 2013 m. atsidurtų nepalankesnėje padėtyje nei žemės ūkio gamintojai kitose valstybėse narėse.

Dokumente pažymima, kad žemės ūkio gamybos kaina ir gamybos sąnaudų kainos Estijoje, Latvijoje ir Lietuvoje beveik atitinka ES vidurkį, o nuo Baltijos šalių įstojimo į ES 2004 m. tiesioginės išmokos, pagrįstos istoriškai susiklosčiusiais referenciniais išmokų dydžiais, buvo žemiausios ES.

Estija, Latvija ir Lietuva kviečia vykdyti  BŽŪP reformą, kuri garantuotų vienodas visų ES valstybių narių žemės ūkio gamintojų konkurencijos sąlygas, sąžiningą solidarumo principo traktavimą ir taikymą. Taip pat greičiau nei numatyta Europos Komisijos siūlomame grafike sulyginti tiesioginių mokėjimų dydį.

Deklaracija kviečia užtikrinti, kad nuo 2014 m. sausio 1 d. Baltijos šalyse be pereinamojo laikotarpio būtų taikomi nauji tiesioginių išmokų skaičiavimo principai. Taip pat kviečiama atsižvelgti į blogą Baltijos valstybių žemės ūkio infrastruktūros būklę, didelį investicijų poreikį ir nemažinti finansavimo ypač toms valstybėms narėms, kuriose tiesioginių išmokų dydis ženkliai mažesnis už ES vidurkį. 

 

 

 

 

 

 

 

Parengė Kaimo reikalų komiteto biuro padėjėja Gintarė Rimeisienė

tel. (8 5) 239 6765, el. p. Gintarė.Rimeisienė@lrs.lt





© Seimo kanceliarija
Į PRADŽIĄ