Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komitetas 2011 m. gegužės 18 d. Seimo nario Jono Liesio kvietimu lankėsi Trakų rajone.
Komitetas lankėsi Rūdiškėse įsikūrusioje amatų mokykloje „Sodžiaus meistrai”, kuri buvo įkurta 2002 metais Šv. Jono kongregacijos iniciatyva. Mokyklos direktorė Dalia Beigienė akcentavo, kad mokykla yra pasirengusi padėti tiems Lietuvos jaunuoliams, kuriems trūksta motyvacijos mokytis teorinių dalykų, tačiau kurie turi noro išmokti amato ir tiki, jog savo rankomis gali kurti savarankišką gyvenimą. Vaikai amatų mokykloje ugdomi vadovaujantis krikščioniškumo principais, lankydami mokyklą tuo pačiu atlieka ir praktiką įvairiose įmonėse, tokiu būdu sėkmingai integruojasi į visuomenę. „Sodžiaus meistrų“ direktorė pabrėžė, kad tai nedidelė mokykla, kurioje maksimaliai gali mokytis iki 80 mokinių, kurie gali rinktis vieną iš 4 specialybių: dailidės, stogdengio, virėjo ir konditerio. 2005-2007 metais buvo ruošiami žirgų kaustytojai. Artimiausiu metu planuojamas priėmimas į medžio konstrukcijų restauratorių specialybę. D. Beigienė Komiteto nariams taip pat pristatė mokyklos mokymo programas, užsienio šalių rėmėjų pagalbą, finansinę ataskaitą. Komiteto nariai teiravosi apie valstybės paramą mokyklai, ateities planus.
Komitetas taip pat lankėsi Rūdiškių gimnazijoje, kurioje susitiko su rajono švietimo įstaigų atstovais. Rūdiškių gimnazijos direktorė Jolanta Martyncevičienė papasakojo apie šios mokyklos veiklą, jos džiaugsmus ir rūpesčius. Tai ilgoji dvikalbė gimnazija, kurioje mokosi 480 mokinių. 2010/2011 metais gimnazija buvo renovuota (atlikta tik išorinė renovacija), skaitykla aprūpinta modernia įranga ir baldais. J. Martyncevičienė informavo, kad gimnazija šiuo metu turi 2 mokyklinius autobusiukus, kurie atokiai gyvenančius mokinius vežiodami į mokyklą ir po pamokų į namus nuvažiuoja apie 300 km per dieną. Gimnazijos direktorė akcentavo, kad labai laukiama naujų autobusiukų.
Susitikime su rajono švietimo įstaigų atstovais Komiteto pirmininkas Valentinas Stundys pristatė Komiteto funkcijas, nuveiktus darbus Seimo XI kadencijoje. Daugiau dėmesio buvo skirta Švietimo įstatymo naujos redakcijos nuostatoms. Komiteto pirmininkas akcentavo pagrindines įstatymo naujoves: tikslesnis švietimo kokybės, švietimo priežiūros apibrėžimas, neformalaus ugdymo naujovės, švietimo institucijų tinklo reforma, mokyklų vadovų kadencijų nustatymas. V. Stundys pabrėžė, kad priimto įstatymo įgyvendinimui turi būti pakeisti arba naujai parengti 94 poįstatyminiai teisės aktai. Susitikime Trakų rajono meras V. Kapočius pasidalijo savo mintimis apie švietimo įstaigų modernizavimo problemas ir Seimo narius paragino ieškoti sprendimų, nes jie aktualūs tiek mūsų rajonui, tiek visai šaliai. Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto nariai taip pat atsakė į Trakų rajono švietimo įstaigų atstovų klausimus, kuriems labiausiai rūpėjo mokyklų tinklo sistemos pertvarkos principai ir konkretūs veiksmai, pedagogų darbo krūvis ir atlygis už jį, klasių sudarymas priklausomai nuo mokinių skaičiaus, mokyklinių autobusiukų skyrimas. Mokytojai klausė, ar ketinama renovuoti meno mokyklas, kokiais kriterijais remiantis jos gali pretenduoti gauti finansinę paramą. Trakų Vytauto Didžiojo gimnazijos direktorė Elvyra Janušauskienė pasiguodė, kad netęsiami pažadai dėl lėšų skyrimo mokyklų renovacijai. Ji taip pat siūlė keisti alkoholio, narkotikų kontrolės įstatymus uždraudžiant vartoti alkoholį asmenims iki 21 metų, nepritarė mokinių skaičiaus klasėse didinimui, nes mokytojams nesusidaro pilni krūviai dėl mokinių mažėjimo. Aukštadvario vidurinės mokyklos direktorius teigė, kad aukštos mokymo kokybės galima pasiekti tik mažoje mokykloje. Komiteto pirmininkas priminė, kad vidurinės mokyklos gyvuos iki 2015 metų. V. Stundys taip pat teigė, kad įstatymo nuostatos remiasi ne nuomone, bet tyrimais dėl mažų mokyklų veiklos. Kasmet vaikų sumažėja per 20 tūkstančių, ir tai ne Lietuvos, o pasaulinė problema. Komiteto nariai taip pat akcentavo, kad mokyklų tinklo kūrimas turi remtis mokymo prieinamumu.
Komiteto nariai taip pat apžiūrėjo statomus Rūdiškių kultūros rūmus, kuriuose bus įrengta renginių salė, biblioteka, kitai kultūrinei veiklai skirtos patalpos. Trakų rajono meras Vincas Kapočius akcentavo kultūros rūmų svarbą visam rajonui, taip pat pasidžiaugė, kad toks nedidelis miestelis, turintis vos kelis tūkstančius gyventojų, sugeba įgyvendinti pakankamai didelius projektus. Komiteto nariai domėjosi rūmų pritaikymo galimybėmis ir išlaikymu.
Komiteto nariai lankėsi Trakų Kenesoje – karaimų maldos namuose. Karaimų bendrijos pirmininkas Jurij Špakovskij papasakojo apie karaimų istoriją, papročius, pamaldų tradicijas, dabartinę bendruomenės padėtį Lietuvoje. Komiteto nariai domėjosi karaimų kalba, bendruomenės narių skaičiumi.
Komiteto nariai taip pat lankėsi į Plomėnų gatvėje, kurioje statomas daugiabutis iškeldinamiems Užutrakio gyventojams. Rajono meras Vincas Kapočius ir mero patarėjas Saulius Raščiauskas Komiteto narius informavo apie statybų eigą ir kylančias problemas. Savivaldybės atstovai akcentavo, kad daugiausiai sunkumų kyla derybose su Trakų istorinio nacionalinio parko direkcija.
Vizito pabaigoje Komiteto nariai apsilankė Trakų istorijos muziejuje, kuriame susipažino su įdomiausiais ir naujausiais muziejaus eksponatais ir inovacijomis, domėjosi muziejaus kasdienybe.






Nuotraukų autorė - Sigita Nemeikaitė