2011 

EN  FR

Švietimo, mokslo ir kultūros komitetas svarstė Kilnojamųjų kultūros vertybių apsaugos įstatymo pakeitimo įstatymo projektą


Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komitete buvo svarstomas Kilnojamųjų kultūros vertybių apsaugos įstatymo 4, 6, 7, 11, 12, 13, 14, 16 ir 17 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas (Nr. XIP-3439). Komiteto posėdyje dalyvavo Kultūros ministerijos, Valstybinės kultūros paveldo komisijos, Lietuvos archeologijos draugijos atstovai. Daugiausiai diskusijų kėlė įstatymo projekte numatomas licencijavimo prekybai antikvariniais daiktais panaikinimas. Kultūros ministerijos atstovai teigė, kad įstatymo projekto nuostatos yra suderintos su Europos Sąjungos Paslaugų direktyva, kuria siekiama mažinti administracinę naštą ir supaprastinti procedūras, todėl licencijavimo panaikinimas yra pasirinktas kaip vienas iš administracinės naštos mažinimo būdų. Vietoj licencijavimo yra numatoma nuostata, kad prekyba senesniais nei 100 metų inkunabulais ir rankraščiais, elementais, esančiais neatsiejama išardytų meninių, istorinių ar religinių paminklų dalimi, bažnytiniais reikmenimis galima versti tik raštu arba elektroninėmis priemonėmis per atstumą pranešus Kultūros paveldo departamentui apie prekybos vietas ir laiką. Kultūros ministerija taip pat pateikė naujus pasiūlymus, kuriais siūlo uždrausti prekiauti archeologiniais radiniais. Komitetas, išklausęs suinteresuotų institucijų atstovų, nutarė prašyti Europos teisės departamento pateikti išvadą dėl Kilnojamųjų kultūros vertybių apsaugos įstatymo 4, 6, 7, 11, 12, 13, 14, 16 ir 17 straipsnių pakeitimo įstatymo projekto XIP-3439 ir tęsti projekto svarstymą kitame posėdyje.

                      Komiteto posėdyje taip pat buvo svarstomas klausimas dėl etnografinių kaimų (sodybų) išsaugojimo. Posėdyje dalyvavo Kultūros ministerijos, Žemės ūkio ministerijos, Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos, nacionalinių ir regioninių parkų, savivaldybių atstovai. Kultūros ir Žemės ūkio ministerijų atstovai pristatė Etnografinių kaimų išsaugojimo 2011-2013 metų tarpinstitucinį veiklos planą, patvirtintą 2011 m. balandžio 19 d. ir Kultūros ministro įsakymo „Dėl prioritetinių etnografinių kaimų ir sodybų atrankos kriterijų aprašo patvirtinimo“ projektą. Kultūros ministerijos atstovai apgailestavo, kad tarpinstituciniame plane atsisakė dalyvauti kai kurios ministerijos, nes etnografinius kaimus ir sodybas yra sunku saugoti, kai juose nuolat mažėja gyventojų, prasta infrastruktūra, gilios socialinės problemos. Komiteto nariai akcentavo, kad trūksta sisteminio požiūrio į šios problemos sprendimą, neaiškus plano finansavimo mechanizmas. Komitetas, išklausęs suinteresuotų institucijų pastabas ir pasiūlymus, nutarė siūlyti Vyriausybei parengti supaprastinto kompensavimo mechanizmą kultūros paveldo objektų savininkams ir naudotojams už šių objektų palaikomąją priežiūrą ir tvarkomuosius paveldosaugos darbus etnografiniuose kaimuose. Komitetas taip pat siūlys Vyriausybei, siekiant išsaugoti etnografinius kaimus, priemones taikyti kompleksiškai ir šiuo tikslu į tarpinstitucinio bendradarbiavimo veiklos planą įtraukti Kultūros, Žemės ūkio, Energetikos, Susisiekimo, Aplinkos, Ūkio, Socialinės apsaugos ir darbo ministerijas.

                      Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto posėdyje buvo svarstomas mokslo ir studijų įstatymo 69 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas (Nr. XIP-2503). Komitetas, atsižvelgdamas į Teisės departamento, Seimo Biudžeto ir finansų komiteto ir Vyriausybės siūlymus, siūlo Seimui Mokslo ir studijų įstatymo 69 straipsnio pakeitimo įstatymo projektą atmesti.

                      Komiteto posėdyje švietimo ir mokslo ministras Gintaras Steponavičius ir kultūros ministras Arūnas Gelūnas pristatė 2012 valstybės biudžeto projektą švietimo, mokslo ir kultūros srityse. 2012 metų LR valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų finansinių rodiklių patvirtinimo įstatymo projektą Komitetas pradės svarstyti lapkričio 2 d. 





© Seimo kanceliarija
Į PRADŽIĄ