Seimo Antikorupcijos komisijos darbo grupė 2011 m. spalio 19 d. posėdyje nagrinėjo Viešųjų pirkimų tarnybos kompetencijos ir veiklos efektyvumo klausimus. Darbo grupė domėjosi atsakomybės neišvengiamumo už Lietuvos Respublikos valstybės kontrolės auditų metu nustatytus viešųjų pirkimų pažeidimus užtikrinimo būdais. Viešųjų pirkimų tarnybai konstatavus, kad Lietuvos Respublikos valstybės kontrolė dėl nežinomų priežasčių galimai vengia surašyti administracinio pažeidimo protokolus viešųjų pirkimų pažeidimus padariusiems asmenims bei dėl nustatyto pernelyg trumpo senaties termino, todėl asmenims pavyksta išvengti atsakomybės, nuspręsta parengti Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodekso pataisas, numatant ilgesnius administracinės atsakomybės už viešųjų pirkimų pažeidimus senaties terminus bei atkreipti Lietuvos Respublikos valstybės kontrolės dėmesį, jog jie nesinaudoja suteikta teise surašyti pažeidimų protokolus bei taikyti realias atsakomybės priemones.
Išnagrinėjus naujienų agentūros ELTA skunde pateiktus konkrečius atvejus dėl galimų viešųjų pirkimų pažeidimų, nuspręsta prašyti Viešųjų pirkimų tarnybą pateikti Ministro Pirmininko tarnybos vykdyto informavimo paslaugų viešojo pirkimo konkurso vertinimo išvadas. Taip pat, atsižvelgiant į didelį vykdomų viešųjų pirkimų skaičių ir ribotas Viešųjų pirkimų tarnybos galimybes juos įvertinti, tarnybai pavesta imtis priemonių, kurios įpareigotų Perkančiasias organizacijas peržiūrėti jų vykdytus viešuosius pirkimus, kai dėl panašaus pobūdžio pirkimų buvo nustatyti pažeidimai. Įvertinusi naujienų agentūros ELTA skunde pateiktus faktus ir Viešųjų pirkimų tarnybos pateiktą nuomonę dėl Aplinkos ministerijos sutarties su agentūra nutraukimo, Komisijos darbo grupė kreipsis į Aplinkos ministeriją dėl analogiškos sutarties su kita naujienų agentūra peržiūrėjimo.
Išnagrinėjusi Raseinių rajono savivaldybės 2010 metais vykdyto vaikų darželio Saulutė renovacijos darbų viešojo pirkimo konkurso aplinkybes, kai Tiekėjas galimai siekdamas padidinti darbų kainą, piktnaudžiavo ir nutraukė su užsakovu sudarytą statybos darbų sutartį, tam, kad būtų skelbiamas naujas viešojo pirkimo konkursas, Komisijos darbo grupė nusprendė jog tikslinga teikti Viešųjų pirkimų įstatymo pataisas dėl Tiekėjo įsipareigojimų vykdymo užtikrinimo. Seimo Antikorupcijos komisijai bus teikiamos svarstyti dvi alternatyvos: 1) dėl galimybės Tiekėjui dalyvauti pakartotiniame konkurse apribojimo, jei jis savo iniciatyva ar dėl jo kaltės nutraukia su Perkančiaja organizacija sudarytą sutartį; 2) piniginio užstato / garantijos Tiekėjui negrąžinimo, jei jis savo iniciatyva ar dėl jo kaltės nutraukia su Perkančiaja organizacija sudarytą sutartį.
Komisijos darbo grupė, reaguodama į savaitraščio Valstiečių laikraštis 2011 m. spalio 15 d. išspausdintame straipsnyje Krištolinis Prezidentės favoritas spėjo prisidirbti pateiktą informaciją, kad Viešųjų pirkimų tarnybos direktorius Žydrūnas Plytnikas, vertindamas Mykolo Romerio universiteto 2010 m. rugsėjo mėn. vykdytą viešąjį pirkimą, kai iš vienintelio šaltinio UAB Vestekspress - buvo įsigyti lėktuvo bilietai, galimai <...>neskaidrumo arba tyčia neįžvelgė, arba galimai taip atsilygino savo antriesiems darbdaviams ir diplomo įteikėjams, išklausė Viešųjų pirkimų tarnybos direktoriaus Ž.Plytniko bei Mykolo Romerio universiteto atstovo paaiškinimus. Darbo grupė dėl galimo Ūkio ministerijos neobejktyvumo nagrinėjant Ž.Plytniko viešųjų ir privačių interesų klausimą, nusprendė prašyti Vyriausiąją tarnybinės etikos komisiją pateikti išvadą ar Ž.Plytnikas nepažeidė Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo nuostatų, nenusišalindamas priimant sprendimus dėl Mykolo Romerio universiteto vykdomų viešųjų pirkimų.
K. Komskis
Tel. (8 5) 239 6721