Apie Baltijos Asamblėją 
TitulinisPranešimai spaudaiŽiniasklaidaiKontaktai

G. Purvaneckienė: „Baltarusijos atvejis yra vienas sudėtingiausių – Europos Sąjungai sunku tikėtis demokratinių pokyčių“

2015 m. gruodžio 7 d. SiųstiSpausdinti

Seimo kanceliarijos nuotrauka (aut. Olga Posaškova)

 

„Baltarusijos atvejis – tai didelis iššūkis ne tik demokratijos šalininkams, bet ir mokslininkams, „nes ši šalis buvo gana abejinga bet kokiai politikai, kurios buvo imtasi jos atžvilgiu“, – sakė Seimo delegacijos BA pirmininkė, BA Prezidentė Giedrė Purvaneckienė, sveikindama Seime vykstančio  seminaro, skirto Baltarusijos ir Rytų partnerystės po prezidento rinkimų Baltarusijoje klausimams,  dalyviams.

„Europos Sąjungai plėtojant santykius su Baltarusija, prioritetas skiriamas demokratijai ir žmogaus teisėms. Tai yra pareikšta daugelyje oficialių dokumentų ir retorinių kreipimųsi į Baltarusiją. Tačiau regis, kad Baltarusijos atvejis yra vienas iš sudėtingiausių, ši šalis sunkiai pasiduoda permainoms, tad Europos Sąjungai bus sunku tikėtis sėkmės siekiant demokratinių pokyčių“, – kalbėjo  parlamentarė. Ji taip pat pabrėžė, kad nepaisant sunkumų, tarptautinei bendruomenei būtina ieškoti bendradarbiavimo su Baltarusija galimybių. Pasak G. Purvaneckienės, norint išspręsti aplinkos apsaugos problemas pasienio regionuose, būtina dirbti kartu. Demokratijos procesus, jos nuomone, Baltarusijoje reikia ir galima paskatinti vykdant žemiausiojo lygmens bendradarbiavimą pagal principą „iš apačios į viršų“, nes tai turėtų padėti kurti intensyvesnius bei patikimesnius santykius ir galimybes viešojo sektoriaus subjektams rinktis skaidresnius valdymo būdus.

ŠT Prezidentas Hioskiulduras Torhalsonas (Höskuldur Þórhallsson, Islandija) seminaro dalyviams priminė Šiaurės ir Baltijos šalių pastangas bendradarbiauti su Baltarusijos nevyriausybinėmis organizacijomis ir opozicinėmis politinėmis partijomis, nuo 2010 m. įšaldytus santykius su „oficialiuoju“ Minsku, kai šalies prezidentu vėl buvo perrinktas Aleksandras Lukašenka. Jis taip pat atkreipė dėmesį, kad per pastaruosius dvejus metus Baltarusijos kaimynystėje –  Ukrainoje ir Rusijoje – vyko esminiai pokyčiai ir, tai turi didelę įtaką pačios Baltarusijos vystymuisi. H. Torhalsonas pažymėjo kiek pasikeitusią padėtį po šių metų prezidento rinkimų ir pasidžiaugė, kad seminare dalyvauja daug atstovų iš Baltarusijos, kurie galės pasidalinti savo naujausia patirtimi ir įžvalgomis.

Seminare kalbėję Europos Tarybos Parlamentinės Asamblėjos Politinių reikalų ir demokratijos komiteto pranešėjas Baltarusijos klausimais Andrėja Rigonis (Andrea Rigoni) ir Europos Parlamento delegacijos ryšiams su Baltarusija pirmininkas Bogdanas Andžejus Zdrojevskis (Bogdan Andrzej Zdrojewski), taip pat Lenkijos Respublikos Senato narys, Lenkijos Respublikos Senato Mažumos lyderis, buvęs Europos Parlamento delegacijos ryšiams su Baltarusija pirmininkas Bogdanas Klichas (Bogdan Klich) apžvelgė padėtį Baltarusijoje po šių metų prezidento rinkimų ir iš esmės pripažino, kad rinkimai vyko taikiai, valdžios laikysena yra šiek tiek sušvelnėjusi, paleisti politiniai kaliniai. Pasak pranešėjų, tokius pasikeitimus lėmė blogėjanti Baltarusijos ekonominė padėtis, nauji geopolitiniai iššūkiai. Artėjantys 2016 m. Baltarusijos parlamento rinkimai, jų nuomone, bus tikrasis testas A. Lukašenkos režimui – paaiškės, ar minėti pasikeitimai yra kosmetinio pobūdžio, ar žengtas nedidelis žingsnis vakarietiškų vertybių link.

Tuo metu Baltarusijos opozicijos atstovai apie padėtį šalyje ir 2015 m. spalio mėnesį vykusius prezidento rinkimus kalbėjo daug giežčiau, teigdami, kad ES atstovų vertinimai yra pernelyg optimistiški. Baltarusijos Jungtinės piliečių partijos pirmininko Anatolijaus Liabedzkos žodžiais, „šalyje rinkimų tiesiog nebuvo“. Jis kritikavo ES atstovus dėl tarptautinių standartų nesilaikymo vertinant Baltarusijos prezidento rinkimus ir sakė, kad „Baltarusijos piliečiams reikia grąžinti rinkimų teisę“. A. Liabedzka paragino tarptautinę bendruomenę „spausti“ oficialųjį Minską dėl demokratinių rinkimų surengimo, taip, kaip buvo elgiamasi dėl politinių kalinių išlaisvinimo.                 

Pilietinės kampanijos „Sakyk tiesą“ („Govori pravdu“) kandidatė į prezidentus paskutiniuose Baltarusijos prezidento rinkimuose Tatjana Korotkevič taip pat pabrėžė, kad teisingų ir sąžiningų rinkimų Baltarusijoje nebuvo, o Baltarusijos valdžios režimas yra „diktatūra, kuri gana sėkmingai imituoja demokratiją“. Pasak T. Korotkevič, jos  atstovaujama politinė jėga prezidento rinkimuose sau kėlė taikių permainų tikslą ir siekė pritraukti kuo daugiau šalininkų, paskatinti paprastų žmonių pilietinį aktyvumą. Jos nuomone, šioje srityje pasiekta labai daug. Kalbėdama apie artėjančius parlamento rinkimus, T. Korotkevič akcentavo opozicijos vienybės svarbą, taip pat sakė, kad ES parama Baltarusijai ir toliau išlieka labai svarbi.

Nuo 2007 m. ŠT ir BA suorganizavo 7 parlamentinius seminarus. Visi seminarai vyko Vilniuje, vienas – Minske (2010 m.). Pirmuose seminaruose dalyvavo Baltarusijos parlamento atstovai, nuo 2011 m. – tik Baltarusijos opozicinių partijų atstovai. Seminarų tikslas skatinti Baltarusijos režimo ir opozicijos dialogą, stiprinti demokratiją ir pilietinę visuomenę Baltarusijoje. 

 

 

 

 

Jolanta Anskaitienė

Seimo kanceliarijos Komunikacijos departamento

Ryšių su visuomene skyrius,  

tel. (8 5) 239 6508, el. p. [email protected]

 

 

 


Seimo delegacijos Baltijos Asamblėjoje pirmininkės
Giedrės Purvaneckienės
sveikinimas


Vaizdo pasakojimas apie istorinę Seimo Kovo 11-osios Akto salę ir Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimą

 

© Seimo kanceliarija, 2025