2010 m. birželio 15 d. pranešimas VIR
Seimo Pirmininkė Irena Degutienė dalyvavo Lietuvos okupacijos 70-mečio ir Gedulo ir vilties dienos minėjime Kovo 11-osios salėje Seime.
Sveikindama minėjimo svečius, Seimo Pirmininkė pabrėžė, kad šiandien Lietuva mini labai skaudžią sukaktį septyniasdešimt metų nuo tos dienos, kai 1940-ais metais ankstyvą birželio 15-osios rytą Ūtos pasienio užkardos užpuolimu ir sargybos viršininko Aleksandro Barausko nužudymu prasidėjo sovietinė okupacija.
Parlamento vadovė pakartojo šį rytą Ūtoje išsakytą mintį, kad ši ciniška žmogžudystė paneigia iki šiol kai kieno vis dar puoselėjamus mitus apie savanorišką Lietuvos įsijungimą į Sovietų Sąjungą.
Tai labai svarbus istorinis faktas, paneigiantis vis dar kai kieno puoselėjamą mitą, neva Lietuva taikiai įstojo į SSRS, prieš Lietuvos Respubliką nebuvo panaudota ginkluota jėga, nebuvo pralietas nei lašas kraujo, neva Lietuva savo noru įsileido SSRS ginkluotąsias pajėgas, sakė I. Degutienė.
Seimo Pirmininkės nuomone, tokiomis progomis išryškėja tikrasis patriotizmas.
Šįryt Ūtoje minint šį svarbų istorinį įvykį jaučiau tikrą, o ne deklaruojamą patriotizmą. Tokiais momentais iš tikrųjų giliau pajunti valstybės gyvastį ir mūsų visų atsakomybę prieš istoriją, savo piliečius ir prieš Aukščiausiąjį, sakė I. Degutienė.
Parlamento vadovė pabrėžė, kad okupacija skaudžiai palietė ištisas kartas, o to labai skausmingo Lietuvos lūžio pasekmes jaučiame iki šiol.
1940-ųjų birželio 15 dieną prasidėjusi komunistinė okupacija truko visą pusę šimto metų: užaugo dvi kartos, šimtai tūkstančių užmuštų, sužeistų, fiziškai ir dvasiškai sužalotų likimų, beveik pusę milijono priverstinai pasitraukusių iš savo tėvynės, sakė I. Degutienė. To labai skausmingo Lietuvos lūžio pasekmes jaučiame iki šiol. Tik vienas palyginimas: mokslininkai teigia, kad jei ne komunistinė okupacija Lietuvos gyventojų dabar būtų apie 5 milijonus panašiai kiek Skandinavijos valstybėse Norvegijoje, Suomijoje ar Danijoje. Neabejoju, kad ir mūsų gyvenimo lygis šiandien būtų panašus kaip ten, nebūtų tokios pavojingos emigracijos bangos, tiek savižudybių.
Seimo Pirmininkė palinkėjo, kad bent šiomis dienomis visų žmonių mintyse ir žodžiuose būtų daugiau ramybės ir išminties.
Tebūnie tai dalis mūsų dėkingumo tiems, ant kurių kraujo ir kaulų, maldų ir vilčių buvo atkurta Lietuvos nepriklausomybė, sakė I. Degutienė.
Seimo Pirmininkės sekretoriatas
Atstovas spaudai Juozas Ruzgys, tel. 239 6023, 8 698 42073