2011 m. gruodžio 8 d. pranešimas VIR
Minint Tarptautinę žmogaus teisių dieną gruodžio 9 d. 11 val. Seimo I rūmų fojė Seimo Užsienio reikalų komitetas pristatys ekspoziciją Žmogaus teisių pažeidimai ir politinės represijos Baltarusijoje. Paroda surengta Užsienio reikalų komiteto nario Petro Auštrevičiaus iniciatyva. Renginio metu bus pristatytas režisierės Jekaterinos Kibalčič dokumentinis filmas Baltarusijos svajonė (2011 m.).
Per pastaruosius septyniolika metų piliečių ir politiniai aktyvistai, žurnalistai, žmogaus teisių gynėjai Baltarusijoje nuolat patiria spaudimą: jie sulaikomi, mušami, nuteisiami kalėti, kankinami, atleidžiami iš darbo ir šalinami iš mokslo įstaigų. Žmogaus teisių gynimo centro Vesna duomenimis, nuo 1998 metų buvo daugiau nei 3100 atvejų, kai aktyvistai, politikai, žurnalistai, žmogaus teisių gynėjai buvo patraukti administracinėn atsakomybėn už politinę ir visuomeninę veiklą. Vidutiniškai Baltarusijos teismai kas dvi dienas priimdavo sprendimą dėl administracinės bausmės. Užfiksuota daugiau nei 150 atleidimo iš darbo ir pašalinimo iš mokymosi įstaigų atvejų dėl politinės ir visuomeninės veiklos. Taigi, per penkiolika metų kiekvieną mėnesį bent vienas žmogus dėl politinių priežasčių neteko darbo arba galimybės įgyti išsilavinimą. Sunkiausi režimo nusikaltimai politinių oponentų dingimas.
Nepriklausomi šių bylų tyrimai, kuriuos atliko pilietinė visuomenė, atskleidė, kad prie dingimų prisidėjo aukščiausi A. Lukašenkos vyriausybės pareigūnai. Du Baltarusijos tyrėjai, kurie surinko įrodymus, kad valdžia slėpė informaciją, 2001 metais buvo priversti išvykti į užsienį, ten gavo politinį prieglobstį ir vis dar slapstosi.
Šie nusikaltimai susiję buvusio Baltarusijos vidaus reikalų ministro Jurijaus Zacharenkos, 1999 metų gegužę, buvusio vicepremjero, buvusio Centrinės rinkimų komisijos pirmininko Viktoro Gončaro 1999 metų rugsėjį, verslininko ir visuomenės aktyvisto Anatolijaus Krasovskio, 1999 metų rugsėjį, Rusijos televizijos (ORT) operatoriaus Dmitrijaus Zavadskio, 2000 metų liepą dingimu.
Žmogaus teisių gynėjai, dingusių šeimų advokatai ir giminaičiai išnaudojo visus vidaus, regioninius ir tarptautinius teisės į gynybą mechanizmus, bet rezultato nepasiekė. Bylos neištirtos, kaltieji nerasti ir nepatraukti atsakomybėn. Šalyje iki šiol veikia mirties bausmės sistema. Nuteistųjų giminėms nepranešama, kada bausmė bus vykdoma, sušaudytųjų kūnai neatiduodami palaidoti, jų laidojimo vietos nežinomos, o mirties liudijime eilutėje mirties priežastis dedamas brūkšnys. Pagal įvairius vertinimus Baltarusijoje buvo sušaudyta apie 400 žmonių realus skaičius nežinomas, nes informacija apie mirties bausmės vykdymą įslaptinta.
Ekspozicijoje pateikiami Rytų Europos studijų centro, Vieningosios Baltarusijos namų ir Žmogaus teisių namų surinkti duomenys ir vaizdo medžiaga, liudijanti minėtus faktus, ir 2010 m. gruodžio 19 d. akcijos, kurios metu daugiau nei 700 žmonių buvo sulaikyti, sumušti ir nuteisti 1015 parų arešto, nuotraukos. Daugiau nei 40 žmonių apkaltinti organizavę ir dalyvavę masiniuose neramumuose. Masinių neramumų organizavimu buvo apkaltinti ir 5 iš 10 kandidatų į prezidento postą. Daugelio suimtųjų atžvilgiu buvo pažeistos pagrindinės proceso teisės, kai kurie kaltinamieji pareiškė, kad juos kankino. Masinių neramumų byla liūdnas Baltarusijos rekordas: vieną dieną skirtinguose Minsko teismuose už dalyvavimą akcijoje teisė 27 žmones.

Bendras laikas, kurį aikštės dalyviai praleido areštinėje, daugiau nei 3 300 parų, o tai apie 10 metų. Du kandidatai į prezidentus 2010 metų rinkimuose Andrejus Sanikovas ir Nikolajus Statkevičius iki šiol atlieka penkerių ir šešerių metų laisvės atėmimo bausmes atitinkamai. Be jų, šiuo metu Baltarusijoje yra dar 9 politiniai kaliniai, tarp kurių Žmogaus teisių gynimo centro Vesna vadovas, žinomas baltarusių disidentas ir žmogaus teisių gynėjas Alesius Beliackis. Rimtas spaudimas buvo daromas ir advokatams, kurie gynė kaltinamuosius gruodžio 19 d. byloje. Iš septynių advokatų, vienaip ar kitaip susijusių su šia baudžiamąja byla, Baltarusijos Respublikos teisingumo ministerijos iniciatyva buvo atimtos advokato licencijos ir galimybė užsiimti profesionalia veikla.
Ekspoziciją Seimo parodų galerijos lankytojai gali apžiūrėti gruodžio 9 d., penktadienį, 10.3015.45 val. Seime rengiamų atvirų durų valandų metu. Įėjimas per I rūmus, nuo Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos pusės. Primename, kad atvirų durų valandų lankytojams nereikalinga išankstinė registracija.
Seimo Užsienio reikalų komitetas
Seimo narys Petras Auštrevičius, tel. 239 6660