Vizitai, susitikimai 

Seimo narė V. Aleknaitė-Abramikienė ESBO PA metinėje sesijoje ragins šalis nares sąžiningai keistis informacija apie ginkluotąsias pajėgas


2012 m. liepos 2 d. pranešimas VIR

 

ESBO PA sesijoje, kuri vyks liepos 5–9 dienomis Monake, Seimo delegacijos vadovė V. Aleknaitė-Abramikienė pateiks Politikos ir saugumo komiteto ataskaitą bei rezoliuciją apie saugumo situaciją ir politinius pokyčius ESBO erdvėje.

 

Kaip vieną esminių problemų Lietuvos parlamentarė įvardins nepakankamą skaidrumą valstybėms keičiantis karine informacija. Jos teikiamoje Politikos ir saugumo komiteto rezoliucijoje kviečiama didinti atvirumą tarp karinėje srityje dominuojančių valstybių, įskaitant Rusiją ir JAV, ir sumažinti apribojimus teikiant informaciją apie vykdomas karines pratybas. Šiuo metu, remiantis Vienos dokumentu, vyriausybės privalo informuoti vieną kitą prieš pradėdamos bet kokius karinius veiksmus, kuriuose dalyvauja ne mažiau kaip 9 000 karių, o taip pat – leisti stebėti veiksmus, kuriuose dalyvauja ne mažiau kaip 13 000 karių. V. Aleknaitės-Abramikienės nuomone, nustatytos ribos yra per aukštos ir neskatina nei atvirumo, nei tarpusavio pasitikėjimo tarp valstybių. „Kad ESBO susitarimai būtų verti popieriaus, ant kurio jie yra surašyti, atėjo laikas juos atnaujinti ir įgyvendinti“, – teigia V. Aleknaitė-Abramikienė, juoba, kad esama valstybių, kurios leidžia sau nemotyvuotai nevykdyti šių susitarimų.“ Kaip žinia, 2012 metų pradžioje Rusija atsisakė įsileisti Švedijos ir Ispanijos inspektorius.

 

Didelį šalių narių susirūpinimą kelia ir neveikianti Įprastinės ginkluotės sutartis. Rusijai vienašališkai sustabdžius joje savo narystę 2007 m., po derybų buvo rengiamasi įteisinti Atnaujintą Įprastinės ginkluotės sutartį, kuri turėjo įsigalioti 2008 m. liepos mėn. Vietoje to 2008 metų rugpjūtį įvyko Rusijos ir Gruzijos karas, dėl ko Gruzija prarado dalį savo teritorijos.

 

Šis iškalbingas sutapimas, pasak V. Aleknaitės-Abramikienės, liudija, koks pavojingas tarptautiniam saugumui yra šalių narių vengimas vykdyti tarptautinius įsipareigojimus karinio saugumo srityje. Savo teikiamoje rezoliucijoje ir komiteto ataskaitoje ji ragins šalis nares Įprastinės ginkluotės sutartyje įtvirtinti teisiškai įpareigojantį principą, jog svetima kariuomenė gali būti valstybės teritorijoje tik esant tos valstybės sutikimui.

 

Seimo narės Asamblėjos balsavimui teikiamuose dokumentuose taip pat bus aptariami užsitęsę konfliktai Pietų Kaukaze, įvertinta pažanga derybose dėl Moldovos teritorinio vientisumo, būtinybė vėl atidaryti ESBO biurus Baltarusijoje bei Gruzijoje.

 

Seimo delegacija ESBO PA turi 3 balsus. Seimo valdybos sprendimu Monake (Monako Kunigaikštystė) vyksiančioje Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos Parlamentinės Asamblėjos metinėje sesijoje dalyvaus Seimo delegacijos Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos Parlamentinėje Asamblėjoje pirmininkė Vilija Aleknaitė-Abramikienė, Seimo nariai Laimontas Dinius ir Egidijus Klumbys.

 

ESBO Parlamentinėje Asamblėjoje dalyvauja 320 parlamentarų iš 55 šalių, tarp jų – iš Europos, Vidurinės Azijos ir Šiaurės Amerikos. Asamblėja yra parlamentinės diplomatijos forumas, vykdo rinkimų stebėseną ir stiprina tarptautinį bendradarbiavimą, siekdama remti įsipareigojimų laikymąsi politikos, saugumo, ekonomikos, aplinkosaugos ir žmogaus teisių srityse.

 

 

Ryšiai su visuomene, tel. 239 6201


Naujausi pakeitimai - 2012-07-04
Justė Radzevičiūtė-Laugalienė


© Seimo kanceliarija

https://www.lrs.lt/pls/inter/w5_show?p_d=127048&p_k=1&p_r=4399