2014 m. sausio 22 d. pranešimas VIR
Sausio 22 d. vasario 17 d. Seimo II rūmų parodų galerijoje eksponuojama paroda, skirta Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos veiklos 25-mečiui. Parodos kuratorius Pasipriešinimo okupaciniams režimams dalyvių ir nuo okupacijų nukentėjusių asmenų teisių ir reikalų komisijos pirmininkas Vytautas Saulis.
Parodoje apžvelgiami pagrindiniai Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos (LPKTS) veiklos aspektai: tremties ir rezistencijos atminimo įamžinimo darbų akimirkos, tremtinių palaikų pargabenimas į Lietuvą, Lietuvos partizanų palaikų perlaidojimas, tremtinių kapų tvarkymas Sibire, jaunimo ugdymas tautine ir patriotine dvasia. Parodoje pateikiamos nuotraukos iš politinių kalinių ir tremtinių sąskrydžio Ariogaloje, Gedulo ir Vilties dienos minėjimų, tremtinių dainų ir poezijos švenčių. Eksponuojamos nuotraukos iš Lietuvos centrinio valstybės archyvo.
LPKTS pagrindinis rūpestis tai istorinio atminimo išsaugojimas ir įamžinimas, Laisvės kovų istorijos puoselėjimas, tautinis patriotinis jaunimo ugdymas, socialinė bei kultūrinė veikla. Organizacija didelį dėmesį skiria paminklų rezistencijos ir tremties aukoms statymui, knygų leidybai, patriotinių renginių organizavimui.
Atminimo ženklų tremties ir partizanų kovų atminimui statyba pradėta jau 1987 metais. Pastatyti didingi memorialai Šiauliuose, Kaune, Marijampolėje, Klaipėdoje ir kitur, kone 1000 paminklų ir kryžių kautynių ir žūčių vietose. Pastatyti paminklai Krasnojarsko (Revučiuose, Norilske, Igarkoje, Lamoje), Komijos, Altajaus, Tadžikistano, Buriatijos, Magadano, Kazachstano kraštuose, atstatyta dešimtys partizanų slėptuvių. LPKTS įkūrė penkis Tremties ir rezistencijos muziejus. Nuo 1988 metų leidžiamas savaitraštis Tremtinys, nuo 1991 metų žurnalas Laisvės kovų archyvai.
Justė Radzevičiūtė-Laugalienė
Seimo Ryšių su visuomene skyrius (tel. (8 5) 239 6210, el. p. [email protected])