Pranešimai žiniasklaidai 

Seimo Pirmininkės Loretos Graužinienės sveikinimo kalba NATO Parlamentinės Asamblėjos sesijoje


 

2014 m. gegužės 30 d. pranešimas VIR

 

Gerbiamieji kolegos parlamentarai, gerbiamas Ministre Pirmininke, garbūs svečiai, ponios ir ponai,

man labai malonu pasveikinti Jus, susirinkusius į NATO Parlamentinės Asamblėjos pavasario sesiją, kurią Lietuvos Respublikos Seimui teko garbė organizuoti jau antrąjį kartą. 2001 metais, tuomet dar stovint ant NATO slenksčio, mums tekęs įpareigojimas surengti sesiją Vilniuje buvo aiškaus Lietuvos, kaip patikimos partnerės, įvertinimo ženklas. O šiais metais minime jau dešimties Lietuvos narystės NATO metų sukaktį ir labai vertiname galimybę šios sesijos metu pasidalyti šiuo džiaugsmu su Jumis – NATO valstybes nares ir šalis partneres atstovaujančiais parlamentarais.

Dešimties metų narystės patirtis ir pamokos ir ypač pastarųjų mėnesių įvykiai artimoje Lietuvos kaimynystėje leidžia mums aiškiai suvokti, kad narystė NATO – tai ne tik mums teikiamos saugumo garantijos ir sąjungininkų parama. Tai ir mūsų įsipareigojimas solidariai prisidėti prie viso Aljanso stiprinimo bei atsakomybė už saugumą tų, kuriems šiandien reikia mūsų palaikymo. Kalbu visų pirma apie Gruziją, Moldovą ir Ukrainą. Parama šioms šalims yra svarbi Lietuvos užsienio politikos dalis. Tai valstybės, kurioms dėl jų aiškaus pasirinkimo kurti savo ateitį vadovaujantis demokratinėmis vertybėmis turėtų būti skiriamas ypatingas tarptautinės bendruomenės dėmesys. Daugiau nei akivaizdu, kad kai kurios šalys turi strateginių interesų šiose valstybėse ir siekia juos įgyvendinti netgi tarptautinės saviizoliacijos kaina.

Gerbiamieji,

Lietuva tvirtai remia Ukrainos Vyriausybės pastangas siekti plataus nacionalinio dialogo ir sveikina sklandžiai surengus Prezidento rinkimus tokiu sudėtingu šaliai laikotarpiu. Didelis rinkėjų aktyvumas aiškiai parodė, kad Ukrainos visuomenė pati sprendžia savo šalies ateitį. Tvirtas žmonių pasirinkimas visam pasauliui pademonstravo, kad tą ateitį jie mato vakarietiškomis demokratinėmis vertybėmis grindžiamoje Europos valstybių šeimoje.

Ukrainos įvykius Lietuvoje mes sekame ypač jautriai. Visų pirma dėl to, kad jie neišvengiamai mums primena skausmingą ir žmonių aukų pareikalavusį mūsų pačių išsilaisvinimo iš sovietų imperijos gniaužtų kelią. Tuo metu šie Lietuvos Respublikos Seimo rūmai buvo įvykių centras ir Lietuvos širdis. Jų ginti 1991 metais stojo ką tik prisiekę savanoriai ir tūkstančiai beginklių žmonių, kurie savo dvasios stiprybe, ryžtu ir pasiaukojimu įvykdė tikrą stebuklą. Plikomis rankomis sugebėję sustabdyti daug galingesnės kariuomenės tankus, jie pakeitė Europos ir viso pasaulio istoriją. Atsigręžimas į tokią neseną mūsų šalies praeitį suteikia galimybę kaip niekada aiškiai suprasti, kokį svarbų kelią mes jau nuėjome. Tačiau turime aiškiai suvokti ir tai, kad turime būti pasiruošę apginti savo laisvę, jeigu jai iškiltų pavojus.

Ponios ir ponai,

NATO plėtra atliko esminį vaidmenį skleidžiant ir įtvirtinant laisvės ir demokratijos idėjas visoje Europoje po geležinės uždangos griuvimo. Tai, kas įvyko šioje mūsų žemyno dalyje po Šaltojo karo pabaigos, pelnytai vadiname „sėkmės istorija“. Manau, nesuklysiu pasakiusi, kad Aljanso augimas visus mus padarė stipresnius ir saugesnius. Jau įvykusios NATO plėtros bangos aiškiai parodė, kad šis procesas svarbus ir pačiam Aljansui, ir šalims, siekiančioms tapti NATO narėmis. Neabejoju, kad Aljanso atvirų durų politika turi būti tęsiama.

Žvelgiant į šių dienų realijas ir grėsmes, manau, būtina dar aktyviau diskutuoti apie didesnį NATO vaidmenį atremiant kibernetines ir ypač informacines atakas, taip pat galvoti apie priemones, kurios veiksmingai atgrasytų priešiškai nusiteikusias šalis nuo tokių atakų vykdymo. Be žmogaus, be kario, jokia naujausia technika, joks moderniausias ginklas neapgins ir neapsaugos. Tik tvirtos moralės, principinga ir propagandai atspari kariuomenė ir visuomenė gali pasipriešinti modernios agresijos formoms. Tai naujas iššūkis mums visiems, tai naujas iššūkis Aljansui.

Gerbiamieji kolegos,

esu tikra, kad ši NATO Parlamentinės Asamblėjos sesija yra puiki proga aptarti parlamentinį indėlį į vykstančias diskusijas apie šiuos ir kitus svarbiausius tarptautinio saugumo klausimus. Juk būtent parlamentai yra vieta, kurioje kariuomenės vystymo planai padengiami biudžeto lėšomis, priimami sprendimai dėl karių dalyvavimo tarptautinėse operacijose. Prireikus tai būtų ir ta vieta, kurioje tvirtinami sprendimai dėl kolektyvinės gynybos. Tikiu, kad tarpparlamentinis bendradarbiavimas yra vienas iš esminių kelių, kuriais reikia eiti norint sėkmingai plėtoti šalių tarpusavio santykius ir siekti bendrų tikslų.

Neabejoju, kad šioje sesijoje ir vyksiančiuose komitetų posėdžiuose išsamiai aptarsite šiuos ir kitus visoms NATO valstybėms narėms ir jų partnerėms rūpimus klausimus, pasidalinsite mintimis apie saugumo iššūkius ir bendrus veiksmus, reikalingus jiems atremti. Garbingi pranešėjai savo idėjomis, be abejonės, praturtins diskusijas. Visiems konferencijos dalyviams linkiu energijos ir produktyvaus darbo. Taip pat nuoširdžiai linkiu malonios viešnagės mūsų gražioje Lietuvoje.

Labai ačiū.

 


Naujausi pakeitimai - 2014-05-30
Saulė Eglė Trembo




© Seimo kanceliarija

https://www.lrs.lt/pls/inter/w5_show?p_d=148252&p_k=1&p_r=9562