2014 m. 

Informacija apie 2014-11-19 Seimo Antikorupcijos komisijos darbo grupės galimoms korupcijos apraiškoms sveikatos apsaugos sistemoje tirti posėdį


Informacija apie 2014-11-19 Seimo Antikorupcijos komisijos darbo grupės galimoms korupcijos apraiškoms sveikatos apsaugos sistemoje tirti posėdį

 

2014 m. lapkričio 19 d. posėdyje Seimo Antikorupcijos komisijos darbo grupė pakartotinai nagrinėjo Psichikos sveikatos strategijos įgyvendinimo ir savižudybių prevencijos veiksmų plano 2014–2016 metams rengimo aplinkybes. Psichikos sveikatos strategijos įgyvendinimo ir savižudybių prevencijos veiksmų planas 2014–2016 metams buvo patvirtintas Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2014-03-28 įsakymu Nr. V-417.

Posėdyje išklausiusi Sveikatos apsaugos ministerijos atstovo bei susipažinusi su Sveikatos apsaugos ministerijos raštuose pateikta informacija, suabejojo šio veiksmų plano rengimo bei jame numatytų priemonių skaidrumu. Darbo grupė atkreipė dėmesį į tai, kad Psichikos sveikatos strategijos įgyvendinimo ir savižudybių prevencijos veiksmų plane nėra konkrečių rodiklių, kurie padėtų įvertinti, ar numatytos priemonės yra tikslingos; ar jos bus tinkamai įgyvendinamos; nėra įvardinta, kokių rezultatų siekiama ir kokiais kriterijais remiantis bus sprendžiama dėl priemonių įgyvendinimui skirtų lėšų panaudojimo tikslingumo bei priemonių įgyvendinimo efektyvumo. Manytina, kad toks planas yra orientuotas tik į procesą, o ne į rezultatą. Vertinant veiksmų plane numatytų priemonių atsakingų vykdytojų pasirinkimą, buvo atkreiptas dėmesys į 7.2.6 priemonę „Vykdyti tarptautinę savižudybių prevencijos programą „Asist““, kurios atsakingu vykdytoju (be Sveikatos apsaugos ministerijos) iš anksto numatytos konkrečios organizacijos - Lietuvos skubiosios medicinos draugija, Lietuvos greitosios medicinos pagalbos įstaigų asociacija. Komisijos darbo grupei kilo klausimas, kodėl šios priemonės vykdytojas nebus pasirenkamas konkurso ar atrankos būdu.

Taip pat, vertinant aplinkybę, kad šiam veiksmų planui įgyvendinti nebuvo ir nėra numatyta lėšų jo finansavimui (galimai dalis lėšų bus skirta iš ES struktūrinių fondų), Komisijos darbo grupei kilo klausimas - kodėl plane nėra numatyta aiškių prioritetų dėl priemonių įgyvendinimo, t. y. neaišku kurias problemas ir kaip jas reikia spręsti pirmiausia. Todėl yra rizika, kad trūkstant lėšų gali būti įgyvendinamos visiškai ne tos veiklos, kurios yra būtiniausios.

Įvertinus aplinkybę, kad veiksmų planą rengusios darbo grupės vadovo pavaduotoja Valstybinio psichikos sveikatos centro direktorė Ona Davidonienė nustatyta tvarka Vyriausiajai tarnybinės etikos komisijai nėra pateikusi nė vienos privačių interesų deklaracijos, kilo pagrįstų abejonių dėl Psichikos sveikatos strategijos įgyvendinimo ir savižudybių prevencijos veiksmų plano 2014–2016 metams rengimo skaidrumo.

Todėl nuspręsta kreiptis į Lietuvos Respublikos specialiųjų tyrimų tarnybą prašant atlikti Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2014-03-28 įsakymu Nr. V-417 patvirtino Psichikos sveikatos strategijos įgyvendinimo ir savižudybių prevencijos veiksmų plano 2014–2016 metams antikorupcinį vertinimą bei į Vyriausiąją tarnybinės etikos komisiją dėl O. Davidonienės galimo Lietuvos Respublikos viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo nuostatų pažeidimo. Taip pat Komisijos surinkta medžiaga perduota Lietuvos Respublikos generalinei prokuratūrai pagal kompetenciją įvertinti ar rengiant Psichikos sveikatos strategijos įgyvendinimo ir savižudybių prevencijos veiksmų planą 2014–2016 metams nebuvo piktnaudžiaujama tarnyba, o taip pat galimai daromos kitos nusikalstamos veikos.

 

 

Komisijos pirmininkas Vitalijus Gailius, tel. (8 5) 2396 440

Komisijos darbo grupės vadovė Agnė Bilotaitė, tel. (8 5) 239 6629


Naujausi pakeitimai - 2014-11-24
Laima Ragauskienė




© Seimo kanceliarija

https://www.lrs.lt/pls/inter/w5_show?p_d=152929&p_k=1&p_r=10186