2015 m. rugpjūčio 30 d. pranešimas VIR
Seimo Pirmininkė Loreta Graužinienė Niujorke vykstančiame 10-ajame Parlamentų Pirmininkių konferencijoje pagrindinį dėmesį skyrė Rusijos agresijai prieš moteris Ukrainoje ir pakvietė susitikimo dalyvius kartu išreikšti solidarumą su neteisėtai pagrobta bei Rusijoje įkalinta Ukrainos lakūne ir parlamento nare Nadia Savčenko.
Turime būtinai pareikšti paramą ir solidarumą daugiau nei metus neteisėtai kalinamai Ukrainos karinių pajėgų pilotei ir išrinktai Ukrainos parlamento narei Nadiai Savčenko, konferencijos dalyviams kalbėjo Seimo Pirmininkė Loreta Graužinienė.

Parlamento vadovė taip pat pažymėjo, kad nepaisant gerų tarptautinės bendruomenės ketinimų ir pastangų, nutraukti smurto prieš moteris konfliktų apimtose zonose kol kas nepavyksta.
Moterys ir mergaitės paprastai tampa pirmosiomis konflikto aukomis. Jos neproporcingai daug nukenčia dėl gyventojų perkėlimo, teisių atėmimo, marginalizacijos, prievartos. Pirmiausia patiria seksualinę prievartą, prievartavimus, priverstines vedybas. <...> Paskutinių konfliktų metu, pavyzdžiui, vykstant Rusijos agresijai prieš Ukrainą, atsirado daug perkeltųjų asmenų. Pusė iš jų yra moterys, kurioms konfliktas smogia labiausiai: tiek fiziškai, tiek psichologiškai, kalbėjo Seimo Pirmininkė.
Parlamento vadovė apžvelgė prieš penkiolika metų Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos priimtos rezoliucijos Nr. 1325 dėl moterų, taikos ir saugumo įgyvendinimą. Seimo Pirmininkės Loretos Graužinienės nuomone, norint prasmingai įgyvendinti minėtąją rezoliuciją būtina aktyvi Jungtinių Tautų narių ir regioninių organizacijų partnerystė, taip pat specialūs, racionalūs nacionaliniai veiksmų planai.
Savo kalboje Parlamento vadovė pabrėžė ir moterų vaidmens svarbą, aktyviai siekiant pokyčių, skatinant ir palaikant taiką bei saugumą.
Tvari taika yra neatskiriama nuo lyčių lygybės. Artimiausiais metais moterys turi atlikti pagrindinį vaidmenį, pereinant nuo smurto prie taikos, sakė Seimo Pirmininkė Loreta Graužinienė.
Pasak Parlamento vadovės, Lietuva tvirtai laikosi įsipareigojimų skatinti moterų, taikos ir saugumo klausimų sprendimą šalies viduje ir palaikydama santykius su kitomis šalimis. Vyksta paskutinis Antrojo nacionalinio veiksmų plano dėl moterų, taikos ir saugumo rengimo etapas, ketinama atnaujinti įsipareigojimus kovoti su konfliktų pasekmėmis moterims ir mergaitėms, skatinti moteris dalyvauti priimant sprendimus.
Seimo Pirmininkės patarėja Neringa Mikėnaitė
Tel. (8 5) 239 6344, mob. 8 698 42 759