Spalio 28 d. Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto (ŠMKK) pirmininkas Raimundas Paliukas susitiko su Europos branduolinių mokslinių tyrimo organizacijos (CERN) generaliniu direktoriumi prof. Rolfu-Dieteriu Heueriu ir Lietuvos mokslo akademijos prezidentu prof. Valdemaru Razumu.
Susitikime kalbėta apie Lietuvos dalyvavimą CERN tyrimuose, apie galimybes stiprinti šį bendradarbiavimą. Pasidžiaugta, kad Lietuva vis daugiau dalyvauja CERN organizuojamose mokslo ir švietimo programose, Lietuvos fizikai ir informacinių technologijų specialistai yra vertinami CERN bei nuolat stengiamasi palaikyti ir plėtoti Lietuvos ir CERN mokslinį ir techninį bendradarbiavimą.
Generalinis direktorius pristatė CERN organizuojamas programas mokiniams. Viena iš jų yra konkursas mokiniams BeamLine for Schools. Moksleiviai gali dalyvauti atrankoje pateikdami mokslinių tyrimų projektą, kurį norėtų įgyvendinti CERN. Konkurso laimėtojams suteikiama galimybė atvykti į CERN ir atlikti savo eksperimentą. Pirmininkas užtikrino, kad informacija apie CERN konkursus moksleiviams pasieks visas Lietuvos mokyklas.
Pirmininkas pasiūlė, kad unikali galimybė apsilankyti CERN būtų puikus prizas bei paskatinimas tiksliųjų mokslų tarptautinių ir nacionalinių konkursų bei olimpiadų nugalėtojams.
Kultūros ir meno atstovai taip pat turi galimybę bendradarbiauti su CERN. Konkursas Arts@CERN Lietuva 2015/2016 vienam Lietuvos menininkui suteiks unikalią progą atlikti mėnesio trukmės rezidenciją Europos branduolinių tyrimų organizacijoje CERN ir įgyvendinti tiriamąjį meninį projektą, bendradarbiaujant su centro mokslininkais.
Susitikime kalbėta apie Lietuvos galimybę tapti asocijuota CERN nare. Asocijuota Lietuvos narystė CERN manau, tai mūsų valstybės ateities tvirtas pagrindas. Tikiu, kad Lietuvos tapimas asocijuota CERN nare Lietuvos mokslinei bendruomenei, ypač inžinerijos, fizikos ir informacinių technologijų srityje bus daug naudingesnė nei pavieniai atskiri susitikimai, teigė ŠMKK pirmininkas R. Paliukas. Pirmininkas pažymėjo, kad svarstys galimybę Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto vardu kreiptis į Vyriausybę dėl Lietuvos kuo greitesnio tapimo asocijuota CERN nare.
CERN didžiausias pasaulyje mokslinių tyrimų centras, įsikūręs Šveicarijoje ir Prancūzijoje. Šiame centre dirba mokslininkai iš 113 šalių apie 2500 nuolatinių darbuotojų, apie 12 tūkst. vizituojančių mokslininkų, atstovaujančių 608 universitetams ir mokslo institutams. Pasitelkdami galingiausius pasaulyje įrenginius, CERN mokslininkai siekia atsakyti į fundamentaliausius ir sudėtingiausius fizikos klausimus. CERN prisideda prie viso pasaulio mokslo ir technikos progreso. Būtent CERN buvo sukurtas internetas.

Seimo kanceliarijos (aut. O. Posaškova) nuotr.

Seimo kanceliarijos (aut. O. Posaškova) nuotr.

Seimo kanceliarijos (aut. O. Posaškova) nuotr.