Klausimas:
Vokietija, šį pusmetį pirmininkaujanti Europos Sąjungai, atsisakė siekio, kad už holokausto neigimą ir nacių simbolių naudojimą baudžiamoji atsakomybė būtų numatyta visose 27 Bendrijai priklausančiose valstybėse. Šalys turės pačios nuspręsti, ar bausti žmones, neigiančius holokaustą.
Koks yra europarlamentaro V. Landsbergio požiūris: ar Lietuvoje reikėtų baudžiamosios atsakomybės už svastikos (ir galbūt sovietinių simbolių) naudojimą, holokausto (ir galbūt gulago) neigimą?
Atsakymas:
Praverstų pažvelgti į Vengrijos, Latvijos ir Estijos įstatyminę patirtį dėl pariteto: nacių ir bolševikų simboliai primena tų režimų nežmoniškus nusikaltimus ir jais puikuotis nepadoru. Tai atitiktų Europos Parlamento 2005 m. paskelbtam abiejų tironijų vertinimui. Be to, svarbu ne pati svastika, vienokie ar kitokie jos pavidalai arba kūjis su pjautuvu, bet platesnis ženklo vaizdas. Tokie būtų visokeriopi neonacių ar neobolševikų juodi kryžiai baltame apskritime, kuris rėkte rėkia raudonoje vėliavoje, ir kūjis su pjautuvu, pvz., užlipdyti ant raudonos penkiakampės žvaigždės. Tai jau režimo, jo ideologijos ir nusikaltimų ženklas.
Dėl to, kad nevispročiai arba piktavaliai neigia faktus, kaip antai nacių ir bolševikų (ir jų valdomų valstybių) nusikaltimus žmonijai, pakaktų apsiriboti užuojauta tiems nevispročiams ir piktavaliams. Be pykčio, veikiau apgailestaujant, kad jie tokie pažeisti. Ir nesiginčyti, ar dangus tikrai mėlynas, o sniegas baltas.
Atsakymas išspausdintas laikraščio "Vakarų ekspresas" straipsnyje "Svastika visoje ES nebus uždrausta", 2007 02 06