Frakcijos pranešimai spaudai 

R.Palaitis: progresiniai mokesčiai Lietuvoje – bandymas spręsti politines, bet ne socialines problemas


Seimo Liberalų ir centro sąjungos frakciją nuvilia dirbtinai socialdemokratų eskaluojamos diskusijos dėl galimybės pereiti prie vadinamųjų progresinių mokesčių.

“Užuot kaip numatyta Vyriausybės programoje būtų spartinamas gyventojų pajamų mokesčio mažinimas visiems dirbantiesiems, sutvarkomi sveikatos apsaugai skirti mokesčiai, socialdemokratai vėl siūlo veltis į mažai prasmingus ginčus kuriam Lietuvos dirbančiajam reikia mokėti mažesnius, kuriam didesnius mokesčius. Atkreipčiau dėmesį ir į tai, kad socialdemokratų mojavimas progresinių mokesčių vėliava tėra grynai priešrinkiminis triukas, neturintis nieko bendro su tikrove, o ji yra tokia, kad įvedus progresinius mokesčius žlugtų dabartinė Vyriausybė, nes tokie mokesčiai kertasi tiek su Seimo patvirtinta dabartinės Vyriausybės programa, tiek su koalicine sutartimi”, - teigia Seimo Biudžeto ir finansų komiteto narys liberalcentristas Raimundas Palaitis.

Pasak liberalcentristo, progresiniai mokesčiai – populistinis žingsnis, kuris iš tiesų  skirtas spręsti ne konkrečias šalies ekonomines ir socialines, o konkrečios partijos vidines politines problemas.

“Jeigu socialdemokratai nuoširdžiai siekia būti “svieto lygintojais”, tai jie turėtų  žinoti, jog  Lietuvoje šiuo metu labiausiai apmokestinami ne didžiausias pajamas gaunantys, o daugiausia iš darbo uždirbantys asmenys, t.y. apmokestinamas kvalifikuotas specialistų darbas, o ne kapitalas (palūkanos, dividendai, vertybinių popierių prieaugis). Todėl progresiniai mokesčiai “turčių” šalyje nesumažins, tačiau tikrai neleis formuotis bene pagrindiniam demokratinės valstybės ramčiui, vadinamajai viduriniajai klasei – kvalifikuotiems specialistams ir tarnautojams”, - įsitikinęs Raimundas Palaitis.

Liberalcentristo nuomone, visai valstybei ir jos žmonėms būtų aktualiau jei Vyriausybė per likusį darbo pusmetį ne gaištų laiką tuščioms diskusijoms, o imtųsi praktiškų darbų – pavyzdžiui, restruktūrizuotų Gyventojų pajamų mokestį.

Konkrečiai R.Palaitis siūlo toliau tęsti Gyventojų pajamų mokesčio (GPM) mažinimą nuo 24 proc. iki 17 proc., o nuo GPM “atkirptus” 7 proc. punktus skirti tiksliniam Sveikatos apsaugos finansavimui.

“Dabartinė sistema, kai dalis gyventojų pajamų mokesčio yra pervedama sveikatos apsaugai, yra neskaidri, nes mokesčių mokėtojui susidaro įspūdis, kad jis nieko nemoka už sveikatos apsaugą, o valdžioje nuolat kyla diskusijos apie nepakankamą sveikatos apsaugos finansavimą.

Aš gi siūlau, kad kiekvienas dirbantis žmogus aiškiai žinotų, kam ir už ką jis moka mokesčius – kiek valstybei sumoka pajamų mokesčio, kiek skiria Sveikatos apsaugai, o kiek Socialiniam draudimui. Tokia GPM restruktūrizacija padėtų aiškiau kontroliuoti iš mokesčių mokėtojų surenkamų pinigų panaudojimą bei pagerintų “šlubuojantį” Sveikatos apsaugos finansavimą”, - įsitikinęs Biudžeto ir finansų komiteto narys Raimundas Palaitis.

 

Seimo Liberalų ir centro frakcijos sąjungos sekretoriatas

Daugiau informacijos:

Raimundas Palaitis

8698 42195


Naujausi pakeitimai - 2008-03-03
Artūras Laktionkinas


© Seimo kanceliarija

https://www.lrs.lt/pls/inter/w5_show?p_d=74622&p_k=1&p_r=3347