Visuomenės plėtros, reprodukcinės sveikatos ir teisių parlamentinė grupė 

Nevyriausybinių organizacijų lytinės ir reprodukcinės sveikatos ir plėtros forumo Global Partners in Action raginimas veikti po Berlyno konferencijos


 

Nevyriausybinių organizacijų lytinės ir reprodukcinės sveikatos ir plėtros forumo

Global Partners in Action

raginimas veikti po Berlyno konferencijos

 

Jau laikas donorams ir valstybių lyderiams visais lygmenimis spartinti tarptautinės konferencijos „Gyventojai ir plėtra“ (ICPD) priimtos Veiksmų programos įgyvendinimą, nes ji yra svarbiausia sąlyga siekiant lygybės ir teisingumo, žmogaus teisių bei socialinės ir ekonominės plėtros.

Nevyriausybinių organizacijų vadovai iš daugiau kaip 130 valstybių susirinko Berlyne pareikalauti, kad tarptautinė bendruomenė sutvirtintų ir sustiprintų savo pasiryžimą įgyvendinti tarptautinės konferencijos „Gyventojai ir plėtra“ Veiksmų programos viziją ypač tai, kas susiję su lytine ir reprodukcine sveikata ir teisėmis.

1994 m. tarptautinės konferencijos „Gyventojai ir plėtra“ darbotvarkė buvo neatidėliotinai svarbi, o dabar ji yra dar svarbesnė, nes šalys, bendruomenės ir asmenys ieško veiksmingo atsako į finansinę, politinę, humanitarinę ir aplinkos krizę, į klimato kaitą, nepakankamus sveikatos apsaugos išteklius, išliekantį didelį gimdyvių mirtingumą ir sergamumą, ŽIV plitimą ir nelygybę užtikrinant žmogaus teises. Svarbu pripažinti socialinius sveikatą lemiančius veiksnius dėl kurių šalių viduje ir tarp šalių egzistuoja daug nelygybės sveikatos srityje. Siekiant spręsti šiuos klausimus būtina prieiga prie lytinės ir reprodukcinės sveikatos ir teisių informacijos bei paslaugų. Tarptautinė konferencija „Gyventojai ir plėtra“ pasaulio mastu priėjo aiškiai įsivaizduojamą konsensusą, patvirtinantį, kad geriausia galima pagerinti sveikatą pasaulio mastu ir politiką gyventojų atžvilgiu, paremti tvarią plėtrą, paspartinti pažangą žmogaus teisių srityje ir padėti įveikti skurdą

·        investuojant į moterų ir jaunų žmonių sveikatą ir teises,

·        visiems žmonėms suteikiant išsamią informaciją apie lytinę ir reprodukcinę sveikatą, paslaugas ir priemones,

·        naikinant mergaičių diskriminaciją ir užtikrinti joms galimybę gauti visų lygių išsilavinimą,

·        spartinant lyčių lygybę ir teisingumą ir įgalinant moteris bei mergaites.

 

Vyriausybės nuolat tvirtino, kad tarptautinės konferencijos „Gyventojai ir plėtra“ pagrindiniai principai ir prioritetiniai veiksmai yra susiję su kitais plėtros aspektais, pavyzdžiui, su 1999 m. Jungtinių Tautų Organizacijos Generalinės Asamblėjos 21-ąja sesija, 2000 m. Jungtinių Tautų Organizacijos Tūkstantmečio deklaracija ir Tūkstantmečio plėtros tikslais, 2005 m. Pasaulio viršūnių susitikimo rezultatais, visuotinės prieigos prie reprodukcinės sveikatos kaip tikslo įtraukimo į Tūkstantmečio plėtros tikslus, 2009 m. Jungtinių Tautų Organizacijos Gyventojų ir plėtros komisijos rezoliucija ir Jungtinių Tautų Organizacijos Žmogaus teisių sutarties stebėsenos institucijų išleistomis rekomendacijomis.

Likus penkeriems metams iki tarptautinės konferencijos „Gyventojai ir plėtra“ priimtos Veiksmų programos ir Tūkstantmečio plėtros tikslų, kurie tarpusavyje susiję, įgyvendinimo raginame vietos, nacionaliniu ir tarptautiniu lygiu priimančiuosius sprendimus dirbti kartu su nevyriausybinėmis organizacijomis, kad būtų nustatyti ir įgyvendinti konkretūs, praktiniai ir visiškai finansuojami veiksmai užtikrinant lytinę ir reprodukcinę sveikatą ir teises.

 

Raginame nedelsiant imtis šių veiksmų:

 

I. Užtikrinti, kad lytinės ir reprodukcinės teisės būtų visiškai pripažintos ir įgyvendintos kaip žmogaus teisės. Su tikslu ginti ir skatinti lytines ir reprodukcines teises, kurios yra labai svarbios siekiant aukščiausio pasiekiamo sveikatos lygio, reformuoti įstatymus ir politiką. Atšaukti ribojančius ir baudžiamuosius įstatymus bei atsisakyti politikos, kuri neigia galimybę gauti su lytine ir reprodukcine sveikata ir teisėmis susijusią informaciją ir paslaugas bei laiko nusikaltimu užkrėtimą ŽIV ir abortus. Šie įstatymai ir politika turi mažų mažiausiai derėti su tarptautiniais žmogaus teisių standartais, sutartimis ir konvencijomis. Šios teisės leidžia priimti laisvus ir informacija paremtus sprendimus, susijusius su santuoka, nėštumu, gimdymu, kontracepcija, seksualumu, lytine orientacija, malonumu ir pragyvenimu. Raginame išnaikinti lytinę ir reprodukcinę prievartą, gėdą, diskriminaciją, žalingas tradicijas ir smurtą lytiniu pagrindu, ypač nukreiptą prieš moteris ir mergaites.

 

            II. Investuoti į išsamią informaciją apie lytinę ir reprodukcinę sveikatą, priemones ir paslaugas1 kaip prioritetą stiprinant sveikatos sistemą. Esame labai susirūpinę dėl nesaugaus aborto pasekmių ir gimdyvių mirštamumo, todėl kreipiamės į vyriausybes su prašymu spręsti šiuos visuomenės sveikatos ir žmogaus teisių klausimus. Raginame užtikrinti teisingą ir prieinamą galimybę įsigyti kontracepcinių priemonių, saugiai ir teisėtai pasidaryti abortą, gimdyvėms ir naujagimiams gauti profesionalią priežiūrą, įskaitant galimybę kreiptis ir būti nukreiptai pas gydytojus esant nėštumo ir gimdymo komplikacijoms, vykdyti ŽIV ir AIDS bei kitų lytiniu keliu plintančių infekcinių ligų prevenciją, diagnozuoti šias ligas, gydyti bei teikti priežiūrą, taip pat ir per humanitarines krizes.Visos šios paslaugos turi būti prieinamos, ir visiškai finansuojamos visoje sveikatos sistemoje, ypač valstybiniame sektoriuje ir pirminės sveikatos priežiūros lygmenyje taip pat atsižvelgiant į tai, kad nevyriausybinės organizacijos atlieka svarbų vaidmenį teikdamos papildomas sveikatos paslaugas. Šios paslaugos turi būti teikiamos visiems, užtikrinant jų kokybę, sveikatos priežiūrą pagal lytį ir amžių bei nediskriminuojant mažas pajamas turinčių ir kitų marginalizuotų visuomenės grupių. Paslaugų teikėjai neturi būti nusiteikę kritiškai ir turi gerbti įvairovę. Reikia remti inovacijas, įskaitant naujų technologijų plėtrą ir paslaugų modelius, ir turėti galimybes naudotis mokslo pažanga. Raginame vyriausybes planuojant nacionalinę sveikatą ir skirstant biudžetą įtraukti tikslus ir rodiklius, kurie užtikrintų teigiamus rezultatus, susijusius su lytine ir reprodukcine sveika ir teisėmis.

            III. Užtikrinti paauglių ir jaunų žmonių lytines ir reprodukcines teises. Leisti jauniems žmonėms remiantis informacija priimti sprendimus, susijusius su savo gyvenimu ir gerove tokioje aplinkoje, kurioje pašalinamos visos kliūtys, trukdančios gauti visą su lytine ir reprodukcine sveikata susijusią informaciją bei paslaugas. Užtikrinti konfidencialumą ir panaikinti reikalavimą turėti tėvų arba sutuoktinio sutikimą bei pašalinti apribojimus dėl amžiaus. Išplėsti ir paskirstyti išteklius, reikalingus veiksmingų, nuolatinių, jautrių lyties atžvilgiu ir pritaikytų jaunimui paslaugų teikimui bei įrodymais paremtam, savalaikiam ir išsamiam lytiniam švietimui. Pripažinti ir gerbti jaunų žmonių įvairovę bei rinkti duomenis pagal lytį ir amžių.

            IV. Sukurti ir įgyvendinti formalius mechanizmus, leidžiančius pilietinei visuomenei prasmingai dalyvauti programose, priimant politinius ir biudžetinius sprendimus, atliekant stebėseną ir vertinimą. Suteikti tęstines galimybes, ypač moterims ir jauniems žmonėms, būti visateisiais partneriais vystant politinį dialogą ir priimant sprendimus. Padidinti nevyriausybinių organizacijų, ypač moterų organizacijų, finansavimą ir užtikrinti jų autonomiją, kad būtų plečiamas ir stiprinamas jų darbas informuojant, darant įtaką ir pasisakant už lytinę ir reprodukcinę sveikatą ir teises. Atšaukti represinius įstatymus, reguliuojančius nevyriausybinių organizacijų veiklą, priimti ir įgyvendinti teisės aktus, kurie gintų ir lengvintų jų veiklą. Pripažinti ir ginti lytinės ir reprodukcinės sveikatos ir teisių gynėjus kaip žmogaus teisių gynėjus ir globoti prasmingą moterų, jaunų žmonių ir pažeidžiamumą didinančioje padėtyje gyvenančių žmonių grupių lyderystę.

            V.Užtikrinti, kad nacionalinės vyriausybės ir donorai skirtų užtektinai išteklių ir biudžetinių lėšų, kad būtų patenkinti visų žmonių poreikiai, susiję su lytine ir reprodukcine sveikata ir teisėmis. Ypač ekonominių krizių laikotarpiais primygtinai raginame visus donorus laikytis savo įsipareigojimų ir teikti pagalbą užjūrio valstybėms bei užtikrinti visą finansavimą, kuris būtų numatomas ir ilgalaikis. Užtikrinti, kad finansavimo priemonės taip pat būtų skirtos lytinės ir reprodukcinės sveikatos ir teisių politikai bei paslaugoms. Nustatyti ir įgyvendinti konkrečius, praktinius ir visiškai finansuojamus veiksmus, užtikrinančius lytinę ir reprodukcinę sveikatą bei teises. Stiprinti ir harmonizuoti ekonomine ir aplinkos prasme tvarią politiką, kurios centre būtų žmogus. Teikti prioritetą lytinei ir reprodukcinei sveikatai ir teisėms, kaip esminei ekonominio ir socialinio teisingumo, sveikatos ir plėtros sudedamajai daliai.

 

            Prašome, kad imdamiesi veiksmų laikytumėtės šių principų:

  • teisingumo ir lygybės. Be teisingumo ir lygybės negali būti pasiekti tarptautinės konferencijos „Gyventojai ir plėtra“ (ICPD) priimtos Veiksmų programos ir Tūkstantmečio plėtros tikslai, todėl reikia nuolat formuoti ir stebėti veiksmus taip, kad būtų puoselėjamas teisingumas, dalyvavimas ir atstovavimas;
  • įtraukties ir skaidrumo. Visi suinteresuoti asmenys, įskaitant šį pareiškimą darančias nevyriausybines organizacijas, dirbs kaip partneriai, siekdami užtikrinti, kad būtų imtasi prioritetinių veiksmų ir būtų padarytas poveikis;
  • atskaitomumo ir tvarumo. Visi suinteresuoti asmenys – politikai, donorai, pilietinė visuomenė – pasiryžę pasiekti tarptautinės konferencijos „Gyventojai ir plėtra“ (ICPD) priimtos Veiksmų programos tikslus ir užtikrinti lytinę ir reprodukcinę sveikatą ir teises;
  • demokratinių procesų ir politikos nepriklausymo nuo fundamentalizmo bei kitų žmogaus teises ribojančių doktrinų.

 

Mes, nevyriausybinės organizacijos, dalyvaujančios pasaulio forume Global Partners in Action, raginame vyriausybes dar sykį patvirtinti savo įsipareigojimus įgyvendint tarptautinės konferencijos „Gyventojai ir plėtra“ (ICPD) priimtos Veiksmų programos tikslus, o mes savo šalyse ir bendruomenėse remsime šį raginimą veikti po Berlyno konferencijos. Dirbsime bendradarbiaudamos su vyriausybėmis, dvišalėmis ir daugiašalėmis agentūromis bei politikais ir kitais socialinių judėjimų sektoriais siekdamos savalaikio šių tikslų įgyvendinimo ir reikalausime vyriausybių atsakomybės už visišką Veiksmų programos įgyvendinimą.

      Visiškai neįgyvendinus tarptautinės konferencijos „Gyventojai ir plėtra“ (ICPD) priimtos Veiksmų programos tikslų žmonės negalės gyventi oriai. Reikalaujame, kad visos vyriausybės įgyvendintų įsipareigojimus, kuriuos 1994 m. Kaire davė savo žmonėms ir tarptautinei bendruomenei. Kaip nevyriausybinės organizacijos kasdien dirbame siekdamos išsaugoti teisę į sveikatą. Mes įsipareigojame vykdyti šio raginimo veikti reikalavimus bei platinti juos politikams ir suinteresuotiems asmenims, kurie yra įsipareigoję kurti ateitį. Tai žmogaus teisių, demokratijos ir visų lygybės klausimas. Šis įpareigojimas Berlyne nesibaigia. Savo pastangas turime stiprinti.

 



1 Reprodukcinė sveikata […] reiškia galimybę žmonėms gyventi juos tenkinantį ir saugų lytinį gyvenimą bei galimybę gimdyti ir laisvę nutarti ar gimdyti, kada ir kaip dažnai tai daryti. Tai reiškia, kad vyrai ir moterys turi teisę būti informuoti ir turėti prieigą prie saugių, veiksmingų, įperkamų ir priimtinų savo pasirinktų šeimos planavimo metodų bei kitų savo pasirinktų, įstatymams neprieštaraujančių  vaisingumo reguliavimo būdų bei teisę gauti atitinkamas sveikatos priežiūros paslaugas, kurios leistų moterims saugiai išnešioti ir pagimdyti kūdikį ir suteiktų poroms geriausias galimybes turėti sveiką kūdikį. [...] reprodukcinė sveikatos priežiūra apibrėžiama kaip metodų, technikų ir paslaugų visuma, kuri prisideda prie reprodukcinės sveikatos ir gerovės ir neleidžia atsirasti reprodukcinės sveikatos problemoms bei padeda jas spręsti. Apibrėžtis taip pat aprėpia lytinę sveikatą, kurios tikslas yra pagerinti gyvenimą ir asmeninius santykius, o ne vien konsultavimą ir su reprodukcija bei lytiniu keliu plintančiomis ligomis susijusią rūpybą. Konferencijos „Gyventojai ir plėtra“ (ICPD) Veiksmų programos 7.2 pastraipa.


Naujausi pakeitimai - 2009-09-21
Rima Petkūnienė


© Seimo kanceliarija

https://www.lrs.lt/pls/inter/w5_show?p_d=90418&p_k=1&p_r=6737