|
|
| Seimo Pirmininko vadovaujama parlamentarų delegacija susitiko su Klausu Kinkeliu, Vokietijos Bundestago Laisvosios demokratų partijos frakcijos pirmininko pavaduotoju užsienio politikos ir saugumo klausimais
Šiandien Berlyne įvyko Lietuvos parlamentarų susitikimas su
2001 05 10
Šiandien Berlyne įvyko Lietuvos oficialios Seimo Pirmininko Artūro Paulausko vadovaujamos parlamentarų delegacijos susitikimas su Klausu Kinkeliu, Vokietijos Bundestago Laisvosios demokratų partijos frakcijos pirmininko pavaduotoju užsienio politikos ir saugumo klausimais.
Buvęs VFR užsienio reikalų ministras (1992-1998 m.), liberalas, išreiškė pageidavimą susitikti su Seimo Pirmininku A.Paulausku, Lietuvos Seimo Liberalų frakcijos seniūne Dalia Kutraite-Giedraitiene, kitais delegacijos nariais Justinu Karosu bei Gediminu Kirkilu. Pokalbis su K.Kinkeliu dėl jo reiškiamos pozicijos priimti į Šiaurės Atlanto Aljansą Baltijos valstybes per antrąjį NATO plėtros etapą, bet "ne dabar", o tuomet, kai Rusijo je susiklostys geresnė teisinė ir demokratinė padėtis - įgavo diskusinio pobūdžio. Išklausęs tokios diskusijos argumentų, Seimo Pirmininkas pertraukė pašnekovą klausimu "iki kada nukelti!?". Parlamento vadovas pabrėžė, kad tokiu atveju tektų ilgai laukti už NATO zonos ribų. Delegacijos nariai kategoriškai nepritarė buvusio VFR užsienio reikalų ministro nuomonei, jog šiuo metu Lietuvą pakviečiant į NATO, turėtų kaip nors komplikuotis jos geri santykiai su Rusija ir atmetė K.Kinkelio eksponuojamą buvusio RF ministro Jevgenijaus Primakovo neigiamą poziciją dėl Baltijos valstybių priėmimo kaip pasenusį argumentą. K.Kinkelis sutiko, jog Baltijos valstybes reikėjo priimti į NATO iš karto, prieš 10 metų; kita vertus, dabar jis laikosi nuomonės, kad Rusija neturėtų pasijusti pažeminta.
Visiškai išsiskyrė Seimo Pirmininko A.Paulausko ir Bundestago Laisvosios demokratų partijos frakcijos atstovo K.Kinkelio nuomonės dėl Lenkijos santykių su Rusija prieš ir po, kai ši valstybė tapo NATO nare. Seimo Pirmininkas akcentavo, jog Lenkijos santykiai su Rusija iš tikrųjų tik pagerėjo ir tapo aiškesni, 1999 m. Lenkijai tapus NATO nare. Seimo Pirmininkas tikino K.Kinkelį keisti savo nuomonę, atsižvelgiant į dabartinius Lietuvos santykius su Rusija, Prezidento Vladimiro Putino pask elbtą poziciją dėl Lietuvos savarankiško apsisprendimo tapti NATO nare. Lietuvos parlamentarai yra įsitikinę, kad posakis apie "rusų meškino" pavojų, kai Lietuva taptų NATO nare, yra neteisingas.
K.Kinkelis teigė, kad būdamas užsienio reikalų ministru yra daug padaręs, kad Baltijos valstybės pasistūmėtų ES ir NATO kryptimi kuo greičiau. D.Kutraitė-Giedraitienė palinkėjo liberalui K.Kinkeliui atkreipti dėmesį, kad šiuo metu, kai Lietuvos valdžioje yra liberalai ir socialliberalai, Lietuvos pastangos tapti Ši aurės Atlanto Aljanso nare yra dar aktyvesnės.
Seimo Pirmininkas A. Paulauskas nesutiko su K.Kinkelio pozicija, jog Lietuvai tapus NATO nare Rusija būtų atskirta nuo Europos saugumo architektūros kūrimo: rūpintis stabilumu yra bendras demokratinių šalių interesas. Įdomaus Seimo vadovo darbotvarkėje nenumatyto susitikimo pabaigoje A.Paulauskas įteikė K.Kinkeliui Lietuvos parlamento atminimo medalį ir išreiškė vilties, kad K.Kinkelis pakoreguos savo požiūrį dėl Lietuvos priėmimo į NATO terminų.
Laisvosios dem okratų partijos frakcija Bundestage turi 43 vietas iš 639.
Iš esmės visuose ankstesniuose Lietuvos delegacijos susitikimuose Vokietijos politikai reiškė supratimą ir pritarimą kuo greičiau priimti Lietuvos valstybę ir į ES ir NATO (būti pakviestai 2002 m ).
A.Vaišnys (8 298 42685)
|
|
|
https://www.lrs.lt/pls/inter/w5_show?p_d=9141&p_k=1&p_r=4428 |