Visuomenės plėtros, reprodukcinės sveikatos ir teisių parlamentinė grupė 

Pranešimas "Pasiekimai ir ateities darbai, įgyvendinant Kairo Veiksmų programą". Konferencija "Mes ne prašome, o reikalaujame", 2009 m. spalio 20 d.


Prieš 15 metų Kaire 179 pasaulio šalys  priėmė Kairo Veiksmų programą.

Moterys, jaunimas, jų šeimos pavargo laukti, kada bus įvykdyti prieš 15 m. duoti pažadai.  

Lietuvos Vyriausybė taip pat neskuba vykdyti duotų įsipareigojimų.

Dar 2000-2004 m.Seimo kadencijoje buvo pateiktas Reprodukcinės sveikatos įstatymo projektas, tačiau neužteko politinės valios jam pritarti.

 

Siekiant, kad būtų išvengta lytiniu keliu plintančių ligų bei ankstyvo nėštumo, moksleiviams būtina suteikti tinkamą jų amžiui informaciją seksualumo, santykių tarp lyčių klausimais, o taip pat šalia dorovinio ugdymo į vidurinio mokymo programas įtraukti lytinio švietimo kursą.

 

Vaikai neturi gimdyti vaikų. Daugiau kaip 1000 mergaičių iki 18 m. pagimdo kūdikius.

Taip yra dėl nepakankamos seksualinio švietimo informacijos, žinių ir medicininių paslaugų prieinamumo stokos.

 

Reprodukcinės sveikatos įstatyme turėtų būti įtvirtinta nuostata dėl savanoriškos sterilizacijos galimybės, dėl nemokamos kontracepcijos ir kitų reprodukcinės sveikatos paslaugų, ypatingai visuomenės rizikos grupėms.

 

Nevaisingumo gydymo paslaugos turi būti prieinamos kūdikių negalinčioms susilaukti moterims ir poroms.Šios procedūros turi būti kompensuojamos iš sveikatos draudimo fondo.

 

Atsakomybė prieš ateities kartas, dėl taikos ir stabilumo pasaulyje.

Pasaulyje kiekvienais metais dėl nėštumo ir gimdymo miršta apie 0,5 mln. moterų, iš jų - 99 % besivystančiose pasaulio šalyse.

Prieš 15 m. Lietuva, kartu su kitomis 178 šalimis įsipareigojo 0,7 % nuo BVP skirti besivystančių šalių programoms. Taip pat iš šios sumos 10 % skirti visuomenės reprodukcinei sveikatai gerinti.

Kol kas nevykdomas nei vienas, nei kitas įsipareigojimas.

 

Tenka tik apgailestauti, kad reprodukcinės sveikatos gerinimo projektams vietos Lietuvos pagalbos programose kol kas iš vis nėra.

 

Mūsų laikmečiu pasaulyje niekas neturėtų mirti dėl sekso pasekmių. 

 

 

 

 


Naujausi pakeitimai - 2009-10-26
Rima Petkūnienė


© Seimo kanceliarija

https://www.lrs.lt/pls/inter/w5_show?p_d=91706&p_k=1&p_r=6737