Renginiai 

Aplinkos apsaugos komitetas kviečia paminėti Pasaulinę Žemės dieną


2010 m. kovo 18 d. pranešimas VIR

 

 

Nuo seno Lietuvoje  kovas, tai laikmetis, kai žmonės po snieguotos žiemos apžvelgdavo juos supančią  aplinką, įvertindami svarbą apsikuopti, išleisti gyvulius į saulę, pasisemti energijos patiems. Senosios tradicijos, mums, įsuktiems į naujausių įvykių ir rūpesčių verpetą, padeda nepamiršti tautinių šaknų. Daugeliui jos įsismelkusios į dvasią su visu kūrybiniu tautos paveldu. Pavasario laikotarpio papročiuose vyrauja rūpestis žeme: sodinimu, arimu, sėja, auginimu, naminių paukščių perinimu ir pan. Simboliška, kad Žemės dienos minėjimas sutampa su viena svarbiausių pavasario švenčių - Juozinėmis. Per Juozines sugrįžta pirmieji gandrai. Seniau tą dieną - pusgavėnį, buvo nukeliamas pasninkas. Jaunimas galėdavo rengti pasilinksminimus.

Tik atkūrus Lietuvos nepriklausomybę gavome Žemės vėliavos autoriaus John McConnell kreipimąsi  į mūsų tautą, raginant prisijungti prie Žemės globėjų, supratome, kad nors ir nesame dideli teršėjai, privalome būti kartu su visais geros valios žmonėmis. Švęsdami Pasaulinę Žemės dieną, kiekvienas esame pakviesti galvoti apie planetą liečiančias problemas globaliai, o dirbti jos išsaugojimui lokaliai. Tą daryti galime ir privalome kiekvienas. Juk ir maži, atrodo nežymūs darbai – elektros taupymas, langų ir durų sandarumas, vandens čiaupų sutvarkymas – padeda tausoti elektrą ir šilumą, vandens tiekimą, kuriems reikia daug energijos, o jai gaminti naudojami riboti Žemės ištekliai.

Kol kas nėra įrodyta, kad kokioje nors kitoje planetoje gyventų žmonės. Ne savo valia mes tapome šios planetos protingaisiais šeimininkais (homo sapiens). Tačiau ką mes veikiame Žemėje, kaip mes veikiame Žemę, kaip ruošiamės toliau gyventi Žemėje ir dar daug kitų dalykų  priklauso tik nuo mūsų. 

Nuolat didėjantis žmonių skaičius Žemėje, intensyvėjanti gamyba, vartotojiškas požiūris į gamtos turtus, kelia pavojų, kad planetos gamtinė pusiausvyra svyra į negrįžtamą degradaciją. Tai ypač išryškėjo pastaraisiais dešimtmečiais. Nustatyta, kad daugiausia dėl žmogaus veiklos atšyla klimatas, didėja oro tarša, vandens, dirvos užteršimas, mažėja miškų, kinta gamtinės zonos, kyla vandenyno lygis, nyksta augalų ir gyvūnų rūšys.

Kiekvienas ir visi esame atsakingi už Žemę, saugokime ją ir neterškime. Gerbkime ir mylėkime mūsų planetą - mūsų vaikų ir mūsų ateitį.

Seimo Aplinkos apsaugos komitetas ir Seimo Europos informacijos biuras 2010 m. kovo 20 d. kviečia į Pasaulinės Žemės dienos minėjimą. Renginio pradžia – 9.00 val. – iškilmingas vėliavos pakėlimas Nepriklausomybės aikštėje. Nuo 9.15 val. iki 9.55 val. Seimo Europos informacijos biure (Seimo III rūmai, Gedimino pr. 53, Vilnius) vyks susitikimas su tais, kurie myli, gerbia ir tausoja mūsų planetą Žemę, kurie galvoja apie mūsų vaikų ir mūsų ateitį. Žiūrėsime Petro Abukevičiaus premijos laureato Eugenijaus Drobelio videofilmą  „Kai teksi kurtiniai”. Dalyvaus pats autorius.

           

Seimo Aplinkos apsaugos  komiteto pirmininkas            Jonas Šimėnas

 

 


Naujausi pakeitimai - 2010-03-18
Laima Šandarienė


© Seimo kanceliarija

https://www.lrs.lt/pls/inter/w5_show?p_d=96272&p_k=1&p_r=2443