Privalomi slapukai

Įjungta
Privalomi (seanso) slapukai naudojami e-seimas.lrs.lt ir www.e-tar.lt svetainėse, jie reikalingi pagrindinių svetainės funkcijų veikimui užtikrinti ir Jūsų duotam sutikimui su slapuku išsaugoti, jei tokį davėte. Svetainės negalės tinkamai veikti be šių slapukų.

Statistikos slapukai

Išjungta
Analitiniai slapukai (Google Analytics) padeda tobulinti svetainę, renkant ir analizuojant informaciją apie jos lankomumą.

Neįgaliesiems
Visuomenei ir žiniasklaidai

Išplėstinė paieška Išplėstinė paieška

Audito komitetas ragina įvertinti žaliųjų viešųjų pirkimų naudą

2025 m. birželio 20 d. pranešimas žiniasklaidai (Seimo naujienosSeimo nuotraukosSeimo transliacijos ir vaizdo įrašai)

 

Svarstant parlamentinės kontrolės klausimą dėl darniųjų viešųjų pirkimų, Seimo Audito komiteto nariams kilo abejonių, ar Lietuvoje nustatytos priemonės, siekiant aplinkos apsaugos tikslų ir įsipareigojimų ES, yra proporcingos tokiam tikslui pasiekti.

Viešųjų pirkimų tarnybos duomenys atskleidė, kad Lietuva gerokai atsilieka nuo Europos Sąjungos vidurkių socialiai atsakingų ir inovatyvių pirkimų srityse – šie sudaro vos 2,2 proc. ir 0,7 proc. visų pirkimų. Tuo tarpu ES vidurkiai atitinkamai siekia 15 proc. ir 2,7 proc.

Tačiau Lietuva ženkliai viršija ES žaliųjų pirkimų įgyvendinimo vidurkį, jis siekia 69,4 proc., kai tuo tarpu ES – 20,1 proc. Remiantis Viešųjų pirkimų tarnybos pateiktais duomenimis 2024 m. žalieji pirkimai sudarė 95,6 proc. visų vykdytų pirkimų, jiems išleista 8 347 mln. eurų.

Komiteto pirmininkas Artūras Skardžius priminė, kad dar 2022 m. Valstybės kontrolė identifikavo, kad žaliosios prekės yra iki 3,5 karto brangesnės už „žalumo“ kriterijaus neturinčias prekes. Tuomet Audito komitetas kreipėsi į Vyriausybę, prašydamas atlikti žaliųjų pirkimų vykdymo poveikio vertinimą, t. y. išsamią kaštų ir naudos analizę. Komiteto posėdžio metu paaiškėjo, kad finansinis teisinio reglamentavimo vertinimas nėra atliktas, o pirkimų vykdytojai ir toliau įpareigoti pirkti žaliai.

„Turime siekti pirkti žaliai, tačiau imperatyvus reikalavimas pirkimams taikyti žalumo reikalavimus neįvertinus galimo poveikio viešiesiems finansams yra neatsakingo valdymo pavyzdys. Girdime pirkimų vykdytojų, tarp jų ir Krašto apsaugos ministerijos, nuomonę, kad žaliųjų reikalavimų įgyvendinimas didina įsigijamų prekių, paslaugų kainas, tačiau nesukuria realios naudos. Todėl reguliavimas turi būti kuo skubiau peržiūrėtas“, – akcentavo komiteto pirmininkas. 

Komitetas kreipėsi į Vyriausybę, prašydamas skubiai atlikti žaliųjų pirkimų vykdymo kaštų ir naudos analizę, iki analizė bus parengta – atsisakyti prievolės visus pirkimus vykdyti taikant žaliuosius reikalavimus. 

 

Komiteto posėdžių vaizdo įrašus galima rasti Seimo svetainėje ir Seimo „YouTube“ paskyroje „Atviras Seimas“.

 

Daugiau informacijos:

Seimo Audito komiteto pirmininkas

Artūras Skardžius

Tel. (0 5) 209 6441

   Naujausi pakeitimai - 2025-06-20 14:43
   Rūta Petrukaitė