Kaimo reikalų komitetas nepritarė Žemės ūkio ministerijos funkcijų perdavimui Aplinkos ministerijai
2021 m. lapkričio 24 d. pranešimas žiniasklaidai
Šiandien Seimo Kaimo reikalų komitetas (KRK) svarstė Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymo Nr. VIII-500 3 ir 7 straipsnių pakeitimo įstatymo projektą, kuriuo siūloma nuo 2022 m. sausio 1 d. naminių gyvūnų gerovės politikos formavimo klausimus (teisėkūrą) iš Žemės ūkio ministerijos perduoti Aplinkos ministerijos kompetencijai bei įteisinti nuostatą, kad gyvūnų augintinių registro valdytoja yra Aplinkos ministerija (šiuo metu registro valdytoja yra Žemės ūkio ministerija). Komitetas balsų dauguma projektą atmetė kaip nepagrįstą (5 „už“ atmetimą ir 2 – „prieš“).
Komiteto sprendimas atmesti projektą priimtas atsižvelgiant į gautas ekspertų – Lietuvos sveikatos mokslų ir Vytauto Didžiojo universitetų – teisinio reguliavimo poveikio vertinimo išvadas. Išvadose pažymima, kad išskaidžius ir perkėlus iš Žemės ūkio ministerijos į Aplinkos ministeriją naminių gyvūnų gerovės politikos formavimą, gyvūnų augintinių gerovės politikos formavimas gali susilpnėti ir sąlygoti tiek teisines, tiek ir praktines problemas tokios politikos įgyvendinime, taip pat gali sutrikti jos (politikos) koordinavimas.
KRK atsižvelgė ir į visų pateikusių nuomones gyvūnų augintinių savininkus vienijančių šalies organizacijų siūlymus nepritarti šiam projektui. Minėtų organizacijų nuomone, keisti gyvūnų gerovės politikos formuotoją nėra jokių objektyvių priežasčių, ir toks žingsnis ne tik nepagerins situacijos, bet gali ją pabloginti.
Komitetas įvertino ir tarptautinę patirtį šioje srityje – daugumoje valstybių teisėkūros politikos formavimas kačių, šunų ir šeškų gerovės aspektu dažniausiai deleguotas ministerijai, susijusiai su žemės ūkiu. Pažymėtina, kad Europos Sąjungoje tiek gyvūnų augintiniams, tiek ir ūkiniams gyvūnams galioja tie patys gyvūnų gerovės ir apsaugos principai.
KRK pirmininkas Viktoras Pranckietis pažymėjo, kad nebuvo pateikta nė vienos pritariančios šiam projektui nuomonės, išskyrus politinę siekiamybę. „Toks projektas, kuriuo siūloma Žemės ūkio ministerijos funkcijas perduoti Aplinkos ministerijai galėtų būti vertinamas ir kaip nepasitikėjimas žemės ūkio ministru“, – pastebėjo V. Pranskietis. Posėdžio metu paklausus, ar yra pritariančių šiam projektui, nė vienas iš 117 posėdžio dalyvių neišsakė pritarimo. „Aiškiai išreikšta visuomenės nuomonė dėl šio projekto“, – konstatavo komiteto pirmininkas.
Žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas, paklaustas dėl jo asmeninės nuomonės, atsakė: „Geriau kad aptariamos funkcijos liktų Žemės ūkio ministerijos kompetencijoje, nes projektu siūlomas funkcijų skaidymas įneštų tik daugiau sumaišties“.
Parengė
Seimo kanceliarijos Kaimo reikalų komiteto biuro patarėja Simantė Kairienė
Tel. (8 5) 239 6645, el. p. simante.kairiene@lrs.lt
Jolanta Anskaitienė