Teisės ir teisėtvarkos komitetas: Lietuvos Kriminalinės žvalgybos įstatymas yra tinkamiausias adaptuoti Ukrainos teisės aktams šioje srityje
2025 m. balandžio 3 d. pranešimas žiniasklaidai (Seimo naujienos ● Seimo nuotraukos ● Seimo transliacijos ir vaizdo įrašai)
Teisės ir teisėtvarkos komiteto nariai susitiko su Europos Sąjungos patariamosios misijos civilinio saugumo sektoriaus reformai Ukrainoje (EUMA Ukraina) atstovais, kurios tikslas ‑ padėti Ukrainai įgyvendinti civilinio saugumo sektoriaus reformą ir pasirengti stojimui į Europos Sąjungą.
Ukrainos delegacijos atstovai pabrėžė, kad siekiant aptarti tolesnius Ukrainos įstatymo „Dėl kriminalinės žvalgybos“ projekto rengimo veiksmus, buvo sudaryta tarpžinybinė darbo grupė. Ši darbo grupė, išnagrinėjusi užsienio valstybių patirtį, nustatė, kad Lietuvos Respublikos kriminalinės žvalgybos įstatymas (KŽĮ) yra tinkamiausias adaptuoti Ukrainos teisės aktams šioje srityje. Delegacijos nariai aktyviai domėjosi tiek veikiančiu Lietuvos kriminalinės žvalgybos modeliu, tiek naujos redakcijos KŽĮ projekto nuostatomis.
Komiteto pirmininkas Julius Sabatauskas ir komiteto pirmininko pavaduotojas Vitalijus Gailius supažindino svečius su KŽĮ kūrimo ir šio instituto raidos istorija Lietuvoje, akcentavo pagrindines galiojančio KŽĮ nuostatas: kriminalinės žvalgybos veikimo principus, informacijos naudojimą, pagrindinių kriminalinės žvalgybos subjektų veiklą ir jų kontrolę. Kalbėdamas apie parlamentinę kontrolę Seimo narys V. Gailius pabrėžė, kad „būtina laikytis dviejų principų ‑ politinio neutralumo ir principo būtina žinoti užtikrinimo“.
Komiteto vadovai Ukrainos svečius taip pat supažindino su komiteto iniciatyva parengto naujos redakcijos KŽĮ pakeitimo įstatymo projekto Nr. XIVP-1377(2) esminėmis nuostatomis, kuriomis siekiama sukurti Europos Žmogaus Teisių Teismo praktiką atitinkantį asmens teisių apsaugos modelį ir įgyvendinti Lietuvos Respublikos Konstitucinio Teismo doktriną žmogaus teisių apsaugos srityje. Pabrėžė, kad reikia sustiprinti teisminę kontrolę, kad žmogus savo pažeistas teises kriminalinės žvalgybos srityje galėtų ginti ir Lietuvos Aukščiausiajame Teisme, o pareigūnų veiksmų teisėtumą peržiūrėtų Lietuvos apeliacinis teismas, nes pagal dabar galiojantį įstatymą tokių galimybių nėra. Taip pat turi būti stiprinama ir prokuratūros kontrolė kriminalinės žvalgybos subjektams, t. y. skundus nagrinėjantys prokurorai turės teisę išreikalauti iš kriminalinės žvalgybos subjektų visą kriminalinės žvalgybos informaciją, išskyrus informaciją apie slaptuosius dalyvius.
Ukrainos Parlamento narys Oleksandras Danutsa padėkojo Lietuvai ir kiekvienam asmeniškai už visokeriopą pagalbą Ukrainai nelengvame išgyvenimo kelyje vykstant plataus masto karui, taip pat už profesinę pagalbą kuriant Ukrainos kriminalinės žvalgybos modelį pagal pasirinktą ir Lietuvoje veikiantį modelį.
Parengė
Teisės ir teisėtvarkos komiteto biuro patarėjos:
Jurgita Janušauskienė, tel. (0 5) 209 6578
Dalia Latvelienė, tel. (0 5) 209 6767
Rūta Petrukaitė