Privalomi slapukai

Įjungta
Privalomi (seanso) slapukai naudojami e-seimas.lrs.lt ir www.e-tar.lt svetainėse, jie reikalingi pagrindinių svetainės funkcijų veikimui užtikrinti ir Jūsų duotam sutikimui su slapuku išsaugoti, jei tokį davėte. Svetainės negalės tinkamai veikti be šių slapukų.

Statistikos slapukai

ĮjungtaIšjungta
Analitiniai slapukai (Google Analytics) padeda tobulinti svetainę, renkant ir analizuojant informaciją apie jos lankomumą.

A
A
A
Neįgaliesiems
Visuomenei ir žiniasklaidai

Išplėstinė paieška Išplėstinė paieška

Seimo LSDD frakcijos pranešimas: „Gėda dėl ilgo vaikų teismo psichiatrijos ekspertizių proceso – tvarka bus keičiama“

2018 m. rugsėjo 17 d. pranešimas žiniasklaidai

 

Rugsėjo 17 d. Seimo Lietuvos socialdemokratų darbo (LSDD) frakcijos narė, Seimo Socialinių reikalų komiteto pirmininkė Rimantė Šalaševičiūtė į apskritojo stalo diskusiją sukvietė suinteresuotų valstybinių institucijų atstovus, kad būtų galima pakeisti vaikų teismo psichiatrijos ekspertizių atlikimo tvarką. Pasak Seimo narės, tokia diskusija buvo būtina, nes šiuo metu sistema veikia gėdingai. Reikėjo bendro visų institucijų susitikimo, siekiant pagreitinti nuo smurto nukentėjusiems vaikams, ar peržiūrint neįgalumą, suėjus pilnametystei, teismo psichiatrijos ekspertizių procesus.

Diskusijoje dalyvavo Seimo LSDD frakcijos nariai Andrius Palionis, Juozas Bernatonis, Antanas Vinkus, sveikatos apsaugos viceministras Algimantas Šešelgis, vaiko teisių apsaugos specialistai, teismo psichiatrijos tarnybos, ekspertų, teisininkų, psichiatrų atstovai.

„Ieškojome sprendimo, kaip keisti Valstybinės teismo psichiatrijos tarnybos darbo tvarką, nes šiuo metu yra susidariusi situacija, kai smurto atvejais ar peržiūrint neįgalumą vaikui suėjus 18 metų, teismo psichiatrijos ekspertizės užtrunka net po pusmetį – tai mūsų netenkina. Valstybės požiūris į vaiką turi būti prioritetinis, o smurto atveju, tyrimas turi vykti dar sklandžiau ir sparčiau, todėl siekiame bendrų sprendimų. Mūsų netenkina ne tik per ilgi teismo psichiatrinių ekspertizių atlikimo terminai, jaunų asmenų neįgalių iš vaikystės, kuriems suėjus 18 metų pakartotinai privaloma įvertinti jų civilinį veiksnumą teismo keliu klausimas, bet ir vaikų atskyrimo nuo tėvų procedūrų pagrįstumas ir teisėtumas. Kalbėjome šiais klausimais su šios srities suinteresuotomis institucijomis, problemų yra daug, vienas iš sprendimo būdų prašyti Vyriausybės kuo skubiau ieškoti papildomų lėšų, kad būtų galima užtikrinti daugiau etatų teismo psichiatrijos ekspertams, ir padidinti jiems atlyginimus“, – sako R. Šalaševičiūtė.

Anot parlamentarės, šių ekspertų darbas ne tik psichologiškai sunkus ir atsakingas, nes bendraujama su vaikais, kurie patyrę smurtą ar buvo seksualiai išnaudoti, bet ir reikalaujantis didelio pasiruošimo. Tam, kad stažuotojas taptų teismo psichiatrijos ekspertu prireikia iki metų laiko stažuotės, už kurią mokamas neadekvačiai mažas atlyginimas.

„Finansai yra vienas iš klausimų ir aš viliuosi, kad Vyriausybė mus išgirs, nes šiuo metu Lietuvoje dirba tik 4 teismo psichiatrijos ekspertai, o nukentėjusių vaikų ir teismo nutarčių kasmet daugėja, tad padidinti ekspertų skaičių yra tiesiog būtina“, – sako R. Šalaševičiūtė.

Seimo LSDD frakcijos seniūnas A. Palionis apgailestavo, kad Lietuva per mažai paruošia tokių reikalingų specialistų. „Trūksta ne tik vaikų psichologų, labai mažai turime ruošiamų vaikų psichiatrų – per metus paruošiami tik penki, ir tie patys nelieka dirbti Lietuvoje. Tai aš manau, būtina ieškoti bendrų sprendimų ir čia mes juos rasime“, – sako Seimo LSDD frakcijos seniūnas.

Diskusijos metu kalbėta ir kitais su šia tema susijusiais klausimais, aptarti sunkumai, su kuriais savo darbe susiduria procese dalyvaujančios institucijos ir jų indėlis į vaiko teisių apsaugos gynimo procedūras, įskaitant informacijos teikimą Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybai ir  teismo psichiatrijos ekspertizei. Kalbėta, kuriais teismo psichiatrinių ekspertizių skyrimo atvejais pakaktų tik specialisto išvadų. Skųstasi dėl didelio ekspertų darbo laiko praradimo dėl dažno jų kvietimo dalyvauti teismo posėdžiuose; kalbėta, jog kai kur ekspertai galėtų dalyvauti bylose nuotoliniu būdu. Pabrėžta, jog ypač gausus klausimų skaičius civilinių bylų nutartyse. Neretai susiduriama su problema, kai švaistomas ekspertų laikas, nes nepilnamečiai tiriamieji neatvyksta ekspertizei skirtu laiku.

„Siekiama rasti konsensusą dėl vieningos valstybinės sistemos veikimo. Tam paprašėme visų diskusijos dalyvių atsiųsti aptartus pasiūlymus raštu, juos apibendrinsime ir kartu su specialistais pateiksime konkrečius pasiūlymus Vyriausybei“, – sako Seimo LSDD frakcijos narė R. Šalaševičiūtė.

 

Daugiau informacijos:

Seimo LSDD frakcijos atstovė

Evelina Butkutė-Lazdauskienė

Mob. 8 650 48830

 

   Naujausi pakeitimai - 2018-09-17 13:32
   Rūta Mensonaitė