Lietuvos valstybės simboliai Seimo rūmai Seimo logotipas

Seimo pavasario sesija prasidės darbų programos aptarimu

2013 m. kovo 7 d. pranešimas VIR

 

Kovo 10 d. 10 val. parlamentarai rinksis į eilinę Seimo II (pavasario) sesiją. Sesijos pradžios proga susirinkusius Seimo narius pasveikins Seimo Pirmininkas Vydas Gedvilas.

Vienas iš svarbiausių eilinės sesijos pirmojo posėdžio darbotvarkės klausimų – Seimo II (pavasario) sesijos darbų programos pristatymas (Seimo nutarimo projektas Nr. XIIP-332). Seimo prioritetinius pavasario sesijos darbus pristatys Seimo Pirmininko pirmasis pavaduotojas Vytautas Gapšys, Vyriausybės teikiamus įstatymų projektus – Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius. Po sesijos darbų programos, kuri sudaroma atsižvelgiant į Vyriausybės, Seimo komitetų, frakcijų bei Seimo narių pasiūlymus, pateikimo projekto svarstymas vyks Seimo komitetuose ir frakcijose.

Įregistruotame pavasario sesijos darbų programos projekte – apie 470 teisės aktų projektų (be lydimųjų). Vyriausybė į sesijos darbų programą pasiūlė įrašyti 140, Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė – 6, Seimo frakcijos – apie 240 įstatymų projektų. Be to, sesijoje bus išklausytas Respublikos Prezidentės D. Grybauskaitės metinis pranešimas, Vyriausybės metinė veiklos ataskaita.

Tarp darbų programos prioritetų: ekonomikos augimas, užimtumo didinimas, skurdo ir socialinės atskirties mažinimas, patikimi ir tvarūs valstybės finansai, laipsniškas biudžeto pajamų didinimas, energetinio efektyvumo ir saugumo didinimas, švietimo, mokslo, kultūros politikos įgyvendinimas gerinant kokybę ir prieinamumą, teisės aktai, susiję su Lietuvos naryste Europos Sąjungoje, Konstitucinio Teismo nutarimų įgyvendinimas, statutinių teisinių santykių reglamentavimo tobulinimas ir teisėtvarkos gerinimas. Prie svarbiausių darbų taip pat priskirtinas pasiruošimas pirmininkauti ES Tarybai.

Pavasario sesijoje ypač didelį dėmesį ketinama skirti ekonomikos augimui, užimtumo didinimui, skurdo ir socialinės atskirties mažinimui. Teisės aktų projektais bus siūloma taikyti naują bedarbių profesinio mokymo modelį, padaryti profesinį mokymą patrauklesnį tiek darbdaviams ir bedarbiams, tiek profesinio mokymo teikėjams, ketinama didinti gyventojų užimtumą ir skatinti naujų darbo vietų kūrimą. Planuojama supaprastinti ir padaryti efektyvesnį teritorijų planavimo procesą, nustatyti teisinio reguliavimo priemones, leidžiančias įvertinti su nemokumu susijusius nesąžiningus verslo subjektų veiksmus, ir asmenims, privedusiems įmonę prie bankroto tyčia, nustatyti jų civilinę atsakomybę. Be to, numatoma tobulinti akcinių bendrovių ir uždarųjų akcinių bendrovių valdymą mažinant administracinę naštą, teisiškai aiškiau reglamentuoti laisvosios ekonominės zonos teritorijos nuomą. Bus siekiama tobulinti piniginės socialinės paramos sistemą, siekiant, kad ji būtų teikiama racionaliau, ir sudaryti teisines prielaidas efektyviau vykdyti daugiabučių namų atnaujinimą (modernizavimą).

Energetika, kaip ir praėjusiose sesijose, ir toliau išlieka prioritetinė sritis. Energetinio efektyvumo ir saugumo didinimo srities projektais numatoma reglamentuoti daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) procesą – skatinti savivaldybių tarybų tvirtinamų energinį efektyvumą didinančių programų rengimą ir jų įgyvendinimą.

Tarp prioritetinių sesijos klausimų – patikimi ir tvarūs valstybės finansai, laipsniškas biudžeto pajamų didinimas. Šios srities siūlomais projektais siūloma didinti viešųjų įstaigų veiklos skaidrumą ir supaprastinti jų steigimo procedūras, didinti viešųjų pirkimų skaidrumą ir mažinti administracinę naštą, sudaryti geresnes sąlygas smulkiajam ir vidutiniam verslui dalyvauti viešuosiuose pirkimuose, užtikrinti veiksmingą korupcijos priežasčių atskirose viešojo sektoriaus srityse šalinimą ir optimalesnį Nacionalinės kovos su korupcija 2011–2014 metų programos uždavinių ir tikslų įgyvendinimą, tobulinti atsakomybės už kontrabandą ir neteisėtą disponavimą akcizais apmokestinamomis prekėmis teisinį reguliavimą (sugriežtinti atsakomybę už stambią kontrabandą). Šios srities prioritetiniais projektais taip pat numatoma sudaryti sąlygas įgyvendinti centralizuotą valstybės nekilnojamojo turto valdymą, sukurti ilgalaikį pagrindą išlaikyti tvarius valstybės finansus ir vykdyti apdairią biudžeto politiką, kad esant tinkamoms ekonominėms sąlygoms būtų reguliariai kaupiamas stabilizavimo rezervas, sumažinta infliacijos didėjimo grėsmė. Planuojama užtikrinti saugią ir patikimą kredito unijų veiklą, spręsti klausimą dėl privalomo visų kredito unijų dalyvavimo Centrinės kredito unijos prevencinėje priežiūros, likvidumo bei mokumo užtikrinimo sistemoje.

Pavasario sesijoje parlamentas didelį dėmesį skirs švietimo, mokslo, kultūros politikos įgyvendinimui gerinant kokybę ir prieinamumą. Į darbų programą siūlomais įrašyti projektais siekiama reaguoti į esamas pedagoginės bendruomenės aktualijas ir spręsti švietimo srities problemas, reglamentuoti asmenų, priklausančių tautinėms bendrijoms, sampratą, teisių ir laisvių apsaugą, tobulinti valstybinių muziejų valdymą siekiant geresnės viešųjų paslaugų valdymo kokybės ir efektyvesnio valstybinių muziejinių kolekcijų valdymo, pakeisti bibliotekų veiklos finansavimo, valdymo reglamentavimą ir nustatyti iki šiol nereglamentuotą bibliotekų vadovų skyrimo į pareigas tvarką.

Statutinių teisinių santykių reglamentavimo tobulinimo ir teisėtvarkos gerinimo srityje – siūlymai užtikrinti bendrą vidaus tarnybos teisinių santykių reguliavimą ir nustatyti bendrą visiems vidaus tarnybos sistemos pareigūnams taikomą darbo užmokesčio sistemą, suvienodinti pareigūnų tarnybinės veiklos vertinimo sistemą. Taip pat ketinama tobulinti tarnybos policijoje santykių teisinį reglamentavimą, reformuoti policiją remiantis veiksmingumo ir ekonomiškumo principais. Šios srities projektais siūloma tobulinti saugaus eismo teisinį reguliavimą, tobulinti Baudžiamojo proceso kodekso ir Baudžiamojo kodekso nuostatas, siekiant optimizuoti, pagreitinti ir supaprastinti baudžiamąjį procesą, įgyvendinti ES teisės aktus. Be to, sesijos metu numatoma tobulinti Seimo statuto nuostatas atsižvelgiant į nūdienos realijas.

Pavasario sesijoje Seimas ketina svartyti ir kitus aktualius socialinės, sveikatos ir žmogaus teisių apsaugos, verslo, transporto, savivaldos, krašto apsaugos, žemės ūkio, aplinkos apsaugos, teisės ir teisėtvarkos, tarptautinių santykių, švietimo, mokslo, kultūros, sporto klausimus.

Pagal Seimo valdybos patvirtintą posėdžių grafiką pavasario sesijos metu, nuo kovo 10 d. iki birželio 30 d., planuojama surengti 54 plenarinius posėdžius.

 

Rimas Rudaitis,

Seimo Ryšių su visuomene skyrius (tel. (8 5) 239 6132, el. p. [email protected])


  Siųsti el. paštuSpausdinti