2013 m. birželio 13 d. pranešimas VIR
Seimas priėmė Profesinių sąjungų įstatymo ir Civilinio kodekso pakeitimus (projektai Nr. XIP-2981(2), Nr. XIP-2982(2), kuriais nutarta leisti profesines sąjungas steigti ir būti jos nariais tiek Lietuvos Respublikos piliečiams, tiek užsieniečiams, turintiems darbinį teisnumą ir veiksnumą. Šiuo metu profesinių sąjungų nariais gali būti tik asmenys, dirbantys pagal darbo sutartį, ar kitais įstatymo numatytais pagrindais Lietuvos Respublikos teritorijoje.
Pagal priimtus pakeitimus fiziniai asmenys, turintys darbinį teisnumą ir veiksnumą, turės teisę laisvai steigti ir stoti į profesines sąjungas valstybės, šakos ar teritoriniu lygiu ir dalyvauti jų veikloje. Įmonės ar jos struktūrinio padalinio lygiu organizuotų profesinių sąjungų nariais galės būti tik tos įmonės ar jos struktūrinio padalinio darbuotojai.
Naujos nuostatos nustato, kad profesinių sąjungų nariai, teisėtai dirbantys pagal darbo sutartis ar kitais įstatymų nustatytais pagrindais Lietuvos Respublikos teritorijoje, turės visas profesinės sąjungos narių teises ir pareigas, nustatytas profesinių sąjungų įstatuose (statute). Kiti profesinių sąjungų nariai turės visas profesinės sąjungos narių teises ir pareigas, nustatytas profesinių sąjungų įstatuose (statute), išskyrus teisę balsuoti priimant sprendimus dėl streiko skelbimo, kolektyvinių sutarčių sudarymo ir vykdymo bei dėl kitų klausimų, kurie galėtų turėti įtakos darbuotojų ar kitais įstatymų nustatytais pagrindais dirbančių asmenų teisėms ir pareigoms. Taip pat naujomis pataisomis nuspręsta praplėsti profesinių sąjungų funkcijas kontroliuojant darbo įstatymų laikymąsi.
Seimas nusprendė atsisakyti nuolatinio profesinių sąjungų rėmimo. Kaip pažymima dokumento aiškinamajame rašte, šį spendimą būtina priimti „atsižvelgiant į Konstitucinio Teismo 2003 m. rugsėjo 30 d. nutarimą, kuriame konstatuota, kad Konstitucijos 50 straipsnio 1 dalies nuostata, jog profesinės sąjungos kuriasi laisvai ir veikia savarankiškai, nubrėžia ne tik valstybės ir profesinių sąjungų sąveikos ribas, bet ir profesinėms sąjungoms valstybės teikiamos paramos konstitucines ribas“.
Priimtais teisės aktų pakeitimais siekiama suderinti Profesinių sąjungų įstatymo normų turinį ir terminus su Europos socialine chartija, Darbo kodeksu ir Darbo tarybų įstatymu.
Rimas Rudaitis,
Seimo Ryšių su visuomene skyrius (tel. (8 5) 239 6132, el. p. [email protected])