2010 m. rugsėjo 28 d. pranešimas VIR
Rugsėjo 27 d. Užsienio reikalų komiteto pirmininkas Emanuelis Zingeris Lisabonoje dalyvavo Portugalijos parlamento Užsienio reikalų komiteto iniciatyva surengtoje Europos parlamentarų konferencijoje, svarsčiusioje kuriamos Europos išorinių veiksmų tarnybos steigimo aktualijas.
Konferencijoje Užsienio reikalų komiteto pirmininkas E.Zingeris pastebėjo, jog jam sunkiai suprantamas dabartinis disbalansas, kai Europos Sąjungos atstovybė tokioje svarbioje kaimyninėje šalyje kaip Ukraina yra panašaus dydžio kaip ir atstovybė Nikaragvoje, kur pagrindinis Europos Sąjungos veiklos prioritetas – vystymosi pagalba. Atsakydamas į šią E.Zingerio pastabą konferencijoje dalyvavęs ES vyriausiosios atstovės užsienio reikalams ir saugumo politikai Catherine Ashton atstovas Michaelis Mathiessenas (Michael Mathiessen) pažymėjo, jog ateityje formuojant naujai kuriamą Europos išorinių veiksmų tarnybą, pagrindiniu kriterijumi taps ES politiniai santykiai su konkrečia šalimi ir šio disbalanso turėtų nebelikti.
Konferencijoje dalyvavę parlamentarai taip pat pritarė ir kitai Užsienio reikalų komiteto pirmininko E.Zingerio minčiai, kad vienu pagrindiniu ES diplomatinių atstovybių mažiau išsivysčiusiose šalyse uždaviniu turėtų būti parama demokratinių vertybių ir žmogaus teisių, kurios yra fundamentalus ir pačios Europos Sąjungos pagrindas, plėtrai glaudžiai bendradarbiaujant su JAV ir kitų demokratinių valstybių diplomatinėmis tarnybomis.
Konferencijoje dalyvavę parlamentarai ypač akcentavo būtinybę kuriant Europos išorinių veiksmų tarnybą ir įdarbinant jose valstybių narių diplomatinių tarnybų atstovus laikytis geografinio balanso principo.
Atsakydamas į tai, M.Mathiessen pažymėjo, jog geografinio balanso principai visiškai turėtų būti įgyvendinti 2013 m., kai bus baigta kurti Europos išorinių veiksmų tarnyba ir jos dydis kartu su techniniu bei vietiniu diplomatiniu atstovybių personalu pasieks apie 5–6 tūkstančius darbuotojų, o iki tol Aukštoji atstovė kasmet pateiks ataskaitas apie geografinio balanso principo įgyvendinimą.
Konferencijos dalyviai sutarė, jog artimiausiu metu būtina surengti išsamią diskusiją apie nacionalinių parlamentų vaidmenį ne tik kuriant Europos išorinių veiksmų tarnybą, bet ir formuojant bei įgyvendinant Europos Sąjungos saugumo ir gynybos politiką.
Lisabonoje vykusioje konferencijoje dalyvavo Europos Sąjungos valstybių narių, šalių kandidačių bei Europos Parlamento užsienio reikalų komitetų vadovai.
Ramūnas Misiulis,
Užsienio reikalų komiteto biuro vedėjas (tel. 2396798)