2011 m. spalio 6 d. pranešimas VIR
Trečiadienį plenarinės sesijos metu Strasbūre Europos Tarybos Parlamentinė Asamblėja (ETPA) priėmė Seimo delegacijos narės Birutės Vėsaitės parengtą rezoliuciją ir pranešimą ,,Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO; angl. OECD) veikla 2010–2011 m.“
Metinio pranešimo apie EBPO veiklą svarstymo formatas Asamblėjoje yra ypatingas – pilnomis teisėmis diskusijoje dalyvauja, teikia pasiūlymus ir balsuoja EBPO šalys narės, nepriklausančios ET (Australija, Japonija, Kanada, Korėja, Meksika, Izraelis, Čilė). Taip pat diskusijoje dalyvauja ir į parlamentarus kreipiasi EBPO Generalinis sekretorius.
Šiuo metu EBPO vadovaujantis generalinis sekretorius A. Gurria padėkojo B. Vėsaitei už gerai parengtą pranešimą ir įteikė naujausius EBPO leidinius apie pasaulio ekonomiką ir užimtumą 2011 m.
Sveikindama OECD 50-ųjų įkūrimo metinių proga, B. Vėsaitė pastebėjo, kad organizacija sulaukė šios sukakties pasaulio ekonomikai neramiu laikotarpiu.
Pristatydama Rezoliuciją, Seimo narė sakė, kad remiantis EBPO prognozėmis, 2010 m. pasaulio BVP išaugo ir tikimasi, kad jis augs 2011 m. bei 2012 m. Pažymėtina, kad šis augimas vyko daugiausia ne dėl EBPO šalių narių bet dėl Kinijos, Indijos ir Brazilijos ekonomikos. EBPO šalių narių ekonomika, priešingai, susitraukė, nes neseniai pateko į aklavietę dėl JAV fiskalinės politikos, euro zonos valstybių skolos sukeltos krizės, užsitęsusių bankų balanso problemų ir sulėtėjusio kapitalo judėjimo.
Prisimindama 2008 metų krizę sukėlusias priežastis, B. Vėsaitė pabrėžė, kad viena svarbiausių priežasčių buvo lėšų pertekliaus permetimas iš besivystančių šalių (Indijos, Kinijos, Brazilijos) į Europą ir JAV, kur jos buvo investuojamos į nekilnojamą turtą ir beatodairiškai skolinamos gyventojams. Tuo tarpu Europos ir JAV kapitalas judėjo į besivystančias ekonomikas dėl mažų kapitalo pelnų. Deja, kaip nurodoma Rezoliucijoje, artimiausioje ateityje pasaulinis disbalansas prekybos ir finansų sektoriuose greičiausiai tik didės.
Priimtoje Rezoliucijoje taip pat nuogąstaujama, kad pasaulio ekonomikoje prasidėjo naujas pavojingas tarpsnis. Viena iš pagrindinių šiandienos problemų yra pernelyg didelė skola pasaulio finansų sistemoje. Be to, stipriausios tradicinės ekonomikos šalys išgyvena persitvarkymo laikotarpį, nes pasaulio turtas iš JAV, Europos ir Japonijos persikėlė į dideles sparčiai augančios ekonomikos šalis, ypač Braziliją, Kiniją ir Indiją.
B. Vėsaitė pabrėžė, kad nerimą kelia tai, kad dėl ekonomikos krizės daugelyje ET šalių ekonominis augimas yra nežymus, viešieji finansai yra silpni, o nedarbas didelis. Ekonomikos krizė, didėjanti infliacija, ypač juntama maisto ir energijos kainų atžvilgiu, bei maisto krizė paliečia visus, ypač skurdžiai gyvenančius.
Seimo narė pažymėjo, kad pagrindinis šiandienos iššūkis yra atrasti tinkamą pusiausvyrą tarp biudžetinio taupymo ir finansinės paramos darbo vietų kūrimui. Taip pat ypatingai svarbu pasauliniu mastu sukurti stipresnę finansų sektoriaus priežiūros ir reguliavimo sistemą.
B. Vėsaitė pasidžiaugė EBPO inicijuota inovacijų politiką ir Žaliojo augimo strategija. Rezoliucijoje reiškiamas įsitikinimas, kad ekonomikos augimą ir darbo vietų kūrimą galima paskatinti tvariai naudojant gamtinius išteklius, energiją ir ekosistemas.
Dokumente taip pat sveikinama EBPO sukurta nauja gerovės nustatymo priemonė - ,,geresnio gyvenimo indeksas“ (angl. – Better Life Index). Jis skirtas išmatuoti EBPO šalių gerovę ir turi palyginamąjį orientyrą šalių rezultatams įvertinti pagal vienuolika kriterijų, tokių kaip būstas, pajamos, saugumas ir sveikata. Seimo narė išreiškė viltį, kad ši nauja priemonė padės užtikrinti didesnę pusiausvyrą tarp socialinio teisingumo ir ekonominio konkurencingumo, nes vien BVP nėra išsamus rodiklis žmonių gerovei nustatyti.
B. Vėsaitė taip pat atkreipė Asamblėjos narių dėmesį į naują demografinę tikrovę. 2011 m. pirmą kartą istorijoje pasaulio gyventojų skaičius pasieks 7 milijardus. Tarp jų – 1,8 milijardo yra jauni žmonės, kurie greitai sukurs savo šeimas. Jeigu šalys donorės nepradės rimčiau investuoti į šeimos planavimą, gali būti prarasta didelė dalis pažangos, pasiektos per pastarąjį šimtmetį, kovojant su skurdu, klimato kaita ir konfliktų prevencija Afrikoje ir kitose besivystančiose šalyse.
Seimo delegacijos narė ypatingai pakvietė ir paragino EBPO ir toliau teikti šalims politinius patarimus sprendžiant socialinės nelygybės problemas. B. Vėsaitė apgailestavo, kad dėl krizės turtingieji tapo turtingesni, o skurstantys dar labiau nuskurdo. Darbo užmokestis pasiekė žemiausią per pastaruosius dešimtmečius buvusį lygį, o nedarbas išliko labai didelis, todėl kyla grėsmė, kad vartotojų paklausa neatsigaus. Todėl EBPO ragina politikus keisti mokesčių sistemą, mažiau apmokestinti darbą, tačiau daugiau – turtą. Didelė pajamų nelygybė visuomenėje stabdo ekonominį vystymąsi. Ilgainiui ekonomikos augimą ir stabilumą užtikrinančios priemonės neturėtų prieštarauti priemonėms, kuriomis siekiama apsaugoti ir pasirūpinti pačiais pažeidžiamiausiais visuomenės nariais. Pranešėja taip pat pasidžiaugė, kad EBPO akcentuojama politika, užtikrinanti aktyvesnį moterų dalyvavimą ekonomikoje. Per savo Lyčių iniciatyvą, EBPO aktyviai padeda vyriausybėms skatinti lyčių lygybę švietimo, užimtumo ir verslo srityse.
Baigdama kalbą, Seimo narė pakvietė visus prisidėti prie „geresnės politikos, skirtos geresniam gyvenimui užtikrinti“ įgyvendinimo. Kiekvienas parlamentaras turi pasistengti, kad ši politika skatintų visuomenės solidarumą, teisingumą bei įmonių verslumą bei produktyvų darbą stabiliose ir taikiose bendruomenėse. B.Vėsaitė pakvietė EBPO kūrybingiau ir aktyviau teikti pasiūlymus formuojant tokią politiką.
Seimo Tarptautinių ryšių departamento informacija