Lietuvos valstybės simboliai Seimo rūmai Seimo logotipas

Užsienio reikalų komiteto pirmininkas E. Zingeris pasisakė ES valstybių narių parlamentų užsienio reikalų komitetų pirmininkų susitikime

 

 

 

2010 m. kovo 2 d. pranešimas VIR

 

 

                      Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininkas Emanuelis Zingeris 2010 m. vasario 25–26 dienomis dalyvavo Europos Sąjungai pirmininkaujančios Ispanijos Karalystės organizuotame Europos Sąjungos valstybių narių ir šalių kandidačių parlamentų užsienio reikalų komitetų pirmininkų susitikime, kuriame dalyvavo 27 ES valstybių narių, šalių kandidačių (Kroatija, Buvusioji Jugoslavijos Respublika Makedonija, Turkija), Islandijos ir Europos Parlamento atstovai.

                      Susitikime pasisakė Ispanijos Ministras Pirmininkas Jose Luis Rodriguez Zapatero, užsienio reikalų ministras Miguel Angel Moratinos, kiti aukšti Ispanijos pareigūnai. Užsienio reikalų komiteto pirmininkai apsikeitė nuomonėmis ir su ES vyriausiąja įgaliotine užsienio reikalams ir saugumo politikai Catherine Ashton, kuri pristatė būsimą Europos išorinių veiksmų tarnybą ir jos veiklos perspektyvas.

                      Diskusijų metu buvo aptariami Ispanijos pirmininkavimo Europos Sąjungai prioritetai, Europos Sąjungos, Lotynų Amerikos ir Karibų valstybių bendradarbiavimas, Viduržemio jūros regiono valstybių sąjungos kūrimo aspektai.

                      Užsienio reikalų komiteto pirmininkas E.Zingeris savo pasisakymuose pabrėžė paramos labiausiai ekonominės ir finansų krizės paveiktoms valstybėms būtinybę, dar kartą akcentavo Lietuvos paramą ES iniciatyvoms dėl totalitarinių režimų nusikaltimų įvertinimo. Diskusijose apie ES veiksmus išorinių santykių srityje komiteto pirmininkas atkreipė dėmesį į būtinybę toliau tęsti paramą demokratinės opozicijos atstovams Baltarusijoje.

 „Europos Sąjunga, formuodama savo užsienio politiką trečiųjų valstybių atžvilgiu, ir toliau turi išlikti tolygiai aktyvi tiek Pietų, tiek ir Rytų kryptimis“, – teigė komiteto pirmininkas.

E.Zingeris parėmė C.Ashton veiklą ir pažymėjo, jog Lietuvoje stebimasi dėl įnirtingo jos puolimo, nors  darbą ES vyriausiosios  įgaliotinės pareigose  ji tik pradėjo. Komiteto pirmininkas pasidžiaugė, kad Ukraina lieka Europos Sąjungos dėmesio centre. Kartu išsakė susirūpinimą dėl vasario 17 d. pasirašyto susitarimo dėl Rusijos karinės bazės įsteigimo Abchazijoje 49 metams.

                      Europos Parlamento nariui iš Italijos Fiorello Provera pareiškus abejones dėl Vygaudo Ušacko paskyrimo Europos Sąjungos specialiuoju atstovu Afganistane, Estijos Riigikogu Užsienio reikalų komiteto pirmininko pavaduotojas Enn Eesmaa prieštaraudamas pasidžiaugė, kad C. Ashton į tokį svarbų postą paskyrė vienos iš naujųjų šalių narių atstovą.

                      Susitikime penkiolikos Europos Sąjungos valstybių narių ir šalių kandidačių parlamentų užsienio reikalų komitetų pirmininkai  pasirašė deklaraciją dėl žmogaus teisių pažeidimų Kuboje. 5 punktų deklaracijoje smerkiami Kubos valdžios veiksmai, kurių pasekmėje mirė disidentas Orlando Zapata, o ES valstybių narių vyriausybės ir nacionaliniai parlamentai kviečiami ir toliau laikytis bendros pozicijos Kubos atžvilgiu ir imtis koordinuotų veiksmų siekiant užtikrinti žmogaus teises ir laisves šioje valstybėje.

 

Salvinija Jurėnaitė,

Užsienio reikalų komiteto biuro patarėja, tel. 239 6801

 

 

 


  Siųsti el. paštuSpausdinti